Nuspręsta uždaryti vakcinavimo centrą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Spalio pabaigoje uždaromas vakcinavimo centras Šiaulių arenoje.
Pirmadienį spaudos konferencijoje COVID-19 pasekmes Šiauliuose valdančių įstaigų vadovai vis dar kalbėjo apie grėsmingą metą. Apskrities savivaldybėse sergamumas auga, vakcinavimo apimtys mažėja, o ligoninė situaciją vadina stabiliai sudėtinga.

 

Užsikrečiančiųjų renginiuose dalis patrigubėjo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė informavo, kad plintant koronaviruso Delta atmainai ir toliau „lyderiauja“ trys Šiaulių apskrities savivaldybės – Joniškio rajonas, Šiauliai ir Akmenės rajonas. Joniškio rajone fiksuojamas didžiausias sergamumas visoje šalyje – 1888 atvejai per dvi savaites 100 tūkstančių gyventojų. Šiauliuose šis skaičius siekia 1381, o Akmenės rajone – 1208 atvejai.

Tačiau keičiasi situacija ir kitur. Ilgą laiką mažiausiai COVID-19 paveiktame Šiaulių rajone per praėjusią savaitę naujų atvejų skaičius išaugo daugiau nei 200 ir pasiekė 638 atvejus per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Šiuo metu mažiausias sergamumas registruojamas Radviliškio rajone, tačiau skaičiai su Kelmės ir Šiaulių rajonais skiriasi nežymiai. Pakruojo rajone naujų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų siekia 812.

Praėjusią savaitę du šiauliečiai įvežė koronavirusą iš Egipto ir vienas iš Suomijos.

Vis dar dažniausiai gyventojai užsikrėtimų aplinkybių nurodyti negali arba praneša užsikrėtę šeimoje. 13,2 procentų susirgusiųjų koronavirusą „pasigavo“ ugdymo įstaigose, o daugiau nei ketvirtadalis sergančiųjų apskrityje yra vaikai. Departamento direktorė pastebėjo dar vieną negerą tendenciją – užsikrėtusiųjų COVID-19 renginiuose dalis išaugo 3 kartus.

S. Abromavičienė pranešė, kad apskrityje šiuo metu yra aktyvūs 108 COVID-19 protrūkiai. Vien praėjusią savaitę užregistruoti 63 nauji židiniai. Net 76 procentai protrūkių registruojami ugdymo įstaigose.

Taip pat vis nauji židiniai registruojami gydymo įstaigose. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje koronavirusas įsisuko jau į tris skyrius, užfiksuotas židinys Šiaulių palaikomojo gydymo ir geriatrijos centre, Akmenės, Joniškio, Radviliškio, Kelmės gydymo įstaigose.

Departamento vadovė pabrėžė, kad daugėjant ligos atvejų darosi sudėtinga atlikti epidemiologinius tyrimus. Ji prašė koronavirusu užsikrėtusių gyventojų patiems internetu užpildyti sąlytį turėjusių asmenų anketas.

Specialistė kalbėjo, kad nors pasiskiepijusiems žmonėms, turėjusiems sąlytį su sergančiu CIVID-19, izoliuotis neprivaloma, ragino trečią dieną po kontakto atlikti PGR testą, 10 dienų sekti savo sveikatą, nes užsikrėsti koronavirusu ir užkrėsti kitus gali ir pasiskiepiję.

Ligoninė didina „kovidinių“ lovų skaičių

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė situaciją ligoninėje pavadino stabiliai sudėtinga. Visuose ligoninės padaliniuose nuo COVID-19 gydomi 104 pacientai. Bendruose infekciniuose skyriuose gydomi 78 ligoniai, 16 iš jų – reanimuojami. Reanimacijoje gydomi 4 pasiskiepiję ir 12 nepasikiepijusių ligonių, 8 prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos. 2 besilaukiančios moterys ir 4 vaikai nuo COVID-19 gydomi Moters ir vaiko klinikoje. Taip pat yra izoliuotų pacientų Psichiatrijos klinikoje ir Reabilitacijos padalinyje.

Per savaitgalį trys „kovidiniai“ ligoninės pacientai mirė. Jiems buvo po 72–74 metus. Anot ligoninės vadovės, vienas buvo nesiskiepijęs, vienas pasiskiepijęs tik viena doze, o dar vienas – pilnai pasiskiepijęs.

Šiuo metu ligoninėje „kovidiniams“ ligoniams parengtos 94 lovos, tačiau įstaiga ruošiasi dar sunkesniems laikams ir šią savaitę ketina atidaryti dar 24 lovas.

Č. Špūrienė viliasi, kad reikšmingiau valdant COVID-19 ligonių srautus prisidės Mažeikių, Telšių rajonų ligoninės.

Direktorė pastebėjo, kad prie ligoninės greitosios su „kovidiniais“ pacientais nelaukia, per savaitgalį į ligoninę paguldyti 4 tokie pacientai.

Uždaromas vakcinavimo centras

Vakcinavimo tempai dar labiau sulėtėjo. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad praėjusią savaitę nuo COVID-19 paskiepyti 1635 gyventojai, iš kurių pirmąja doze – 706. Iš viso viena, dvejomis arba trimis dozėmis vakcinuota 61,3 procento šiauliečių.

Mažėjant vakcinacijos poreikiui nuo spalio 30 dienos Savivaldybė uždaro vakcinavimo centrą Šiaulių arenoje, kuris ten veikė nuo kovo mėnesio. Gyventojai galės skiepytis pirminės sveikatos priežiūros įstaigose – poliklinikoje, sveikatos centruose, taip pat ir privačiuose. Artimiausiu metu atsidarys vakcinavimo punktas „Gintarinėje vaistinėje“, esančioje šalia centrinio turgaus. Vaistinė jau gavo licenciją šiai veiklai, prijunginėjama prie bendros informacinės sistemos.

V. Palčiauskienė pabrėžė, kad šiuo metu skiepytis galima visomis keturiomis šalyje naudojamomis vakcinomis nuo COVID-19, ir kvietė tuo pasinaudoti. Ypač vyresnio amžiaus žmones. Registruotis skiepui galima karštąja linija 1808, internetu koronastop.lt. O norintys išsikviesti mobiliąją medikų grupę į namus turėtų skambinti 1863.

Mobilusis punktas, anot vedėjos, dirba pilnu pajėgumu. Per savaitę atliekama apie 4500 testų: apie 2000 tūkstančius PGR ir 2400 antigenų (profilaktiniai). Praėjusią savaitę apie 35 procentai testų atsakymų buvo teigiami.

Skyriaus vadovė sakė, kad užsiregistruoti testui atlikti galima tai pačiai dienai, mobilusis punktas tyrimų poreikį tenkina.

Kvietė saugoti 75 metų ir vyresnius artimuosius

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis kalbėjo, kad koronaviruso židinių ugdymo įstaigose daugėja, todėl jis sveikina tėvelius, priėmusius sprendimą testuoti savo vaikus savikontrolės metodu ugdymo įstaigose. Šiuo metu testuojama 8600 iš 13000 tūkstančių moksleivių. Direktorius prašė ir kitų tėvelių sutikti testuoti savo vaikus, nes dabartinis skaičius neleidžia užtikrinti, kad protrūkių ugdymo įstaigose būtų kuo mažiau.

Taip pat A. Bartulis prašė gyventojų nelankyti savo 75 metų ir vyresnių artimųjų, nes tai yra pati pažeidžiamiausia asmenų grupė, kurioje didžiausias mirtingumas nuo COVID-19. Jis pastebėjo, kad šie žmonės nėra labai mobilūs ir jiems pražūtingą virusą dažniausiai atneša kiti, net ir pasiskiepiję žmonės.

„Skatinkime artimuosius skiepytis, neatkalbinėkime, saugokime juos“, – kvietė Administracijos vadovas.

Jis ragino gruodžio-vasario mėnesiais pasiskiepijusius šiauliečius skiepytis trečiąja sustiprinamąja vakcinos doze ir taip „tęsti saugų buvimą bendruomenėje“.