Naujausios
Po įvairių viešų diskusijų bei pažintinių renginių buvo prieita prie išvados, kad reikia dar vieno paminklo idėjos konkurso, o jo sąlygos turi būti aiškesnės. Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projekto autorius Ramūnas Rudokas turi tvirtą nuomonę, kad reprezentacinėje aikštės dalyje, dar vadinamojoje skvereliu, priešais Savivaldybę, turi stovėti obeliskas – vertikalus smailėjantis elementas. Architektas yra numatęs, kad obelisko aukštis turėtų būti 20–25 metrų, o sprendimai galėtų būti įvairūs. Prisikėlimo aikštė – svarbiausia miesto aikštė, joje numatyta ir daugiau istorinių ženklų, tačiau dabar kuriamas paminklas „Tautos Laisvė“ turi simbolizuoti tautos vertybes ir jų ilgaamžiškumą, paminklo pagalba viešoje erdvėje bus atiduota pagarba tiems, kurie iškovojo laisvę.
Konkurso sąlygose numatyta, jog pasiūlymus autoriai turi pateikti per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą (CVP IS). Pasiūlymų laukta iki sausio 5 dienos, tačiau vėliau šis terminas buvo pratęstas iki kovo 2 dienos.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Teisės skyriaus Viešųjų pirkimų poskyrio vedėja Gitana Stankevičė informavo, kad pasiūlymų pateikimo terminas pratęstas dėl karantino apriboto judėjimo tarp savivaldybių. Mat projekto planšetus ir maketus autoriai turi arba atvežti į Savivaldybę, arba atsiųsti. Juos vertins sudaryta ekspertų komisija, kurios dalis narių negyvena Šiauliuose, jiems reikės atvykti vertinti projektų iš kitų miestų.
Ar gali būti, kad konkurso terminas bus dar kartą pratęstas, G. Stankevičė pasakyti negalėjo. Galbūt bus nukeltas tik ekspertų komisijos posėdis.
Konkurso organizatoriai vylėsi, kad šį kartą sulauks daugiau pasiūlymų. Numatytas 11 tūkstančių eurų konkurso prizinis fondas: pirmosios vietos laimėtojui atiteks 4,5 tūkstančio, antrosios – 3 tūkstančiai, trečiosios – 2,5 tūkstančio eurų. Numatytos ir dvi paskatinamosios premijos. Konkursui pateikiamų projektų vertinimo kriterijai – vientisa architektūrinė idėja, socialinis paveikumas, estetika, kuriamos aplinkos kokybė ir projekto ekonominis pagrįstumas.
Pateiktus pasiūlymus vertins Administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta ekspertų komisija ir pagal jų išvadas Projekto konkurso komisija priims sprendimus ir paskirstys vietas bei paskatinimus.
Projekto konkurso komisijai pirmininkauja Administracijos direktorius Antanas Bartulis. Komisijoje dirba Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento direktorius Virgilijus Statkus, Viešųjų pirkimų poskyrio vyriausioji specialistė Jolanta Nabažienė, Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė, Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyriausioji architektė Irina Vingrienė, vyriausieji specialistai Mantas Antanavičius ir Toma Kvietkauskaitė.
Jie sprendimus priims atsižvelgdami į išvadas, kurias pateiks ekspertai: architektai Gediminas Karalius, Audrys Karalius, Rasa Budrytė, Laimonas Bogušas, Vytenis Rudokas, skulptoriai Algirdas Kuzma, Algirdas Bosas. Projektus apžvelgs recenzentai: architektė Giedrė Mendoza Herrera ir skulptorius Gediminas Piekuras.
Vėliau, pasirinkus projektą, bus skelbiamas kitas konkursas jo įgyvendinimui.
Redakcijoje apsilankė garbaus amžiaus šiaulietis R. U., teikęs savo pasiūlymą pirmam konkursui bei pasirengęs dalyvauti ir antrame. Inžinieriumi prisistatantis vyras skundėsi, kad taip organizuojant konkursą, užkirstos galimybės jame dalyvauti „paprastiems žmonėms“, nes ne kiekvienas sugeba pateikti konkurso dokumentaciją per CVP IS.
Jis citavo architekto A. Ambrazo mintis, kad paminklų, statinių idėja turi gimti visuomenėje, o ne diktuojama architektų, skulptorių. Šiauliečiui nepriimtina obelisko idėja, jam primenanti rusiškus paminklus. Jis įtaria, kad konkursas nėra skaidrus, o premijas išsidalins „savi“ žmonės.
Viešųjų pirkimų poskyrio vedėja G. Stankevičė paaiškino, kad paminklo „Tautos Laisvė“ konkursas yra organizuojamas pagal aplinkos ministro įsakymu patvirtintas projektų konkurso organizavimo taisykles bei laikantis Viešųjų pirkimų įstatymo. Teisės aktuose numatyta, kad konkurso dalyvių pasiūlymų dokumentai turi būti pateikti per CVP IS.