Miršta vis daugiau COVID-19 pacientų, skiepytis kviečia į poliklinikas ir vaistines

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nuo pirmadienio pirmą kartą Šiauliuose atidarytas skiepų kabinėtas vaistinėje.
Praėjusią savaitę sergamumas COVID-19 ženkliai šoktelėjo. Respublikinė Šiaulių ligoninė plečia „kovidinių“ lovų skaičių ir skaičiuoja vis dažniau mirštančius tokius pacientus. Vakcinavimo centre pirmąja doze jau nebeskiepijama.

Kovido skaičių pasiutpolkė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė tradicinėje pirmadienio spaudos konferencijoje pranešė, kad stebimas ryškus naujų koronaviruso atvejų šuolis Šiaulių regione.

Pagal sergamumą COVID-19 Šiaulių miestas aplenkė Joniškio rajoną, ne tik „lyderiauja“ apskrityje, bet ir įsitvirtino aukščiausius sergamumo rodikliu fiksuojančių šalies savivaldybių trejetuke.

Vakar dienos duomenimis Šiauliuose 100 tūkstančių gyventojų per pastarąsias dvi savaites skaičiuoti 1699 atvejai. Didesni skaičiai tik Klaipėdos mieste ir rajone. Joniškio rajone sergamumo rodiklis siekia 1961 atvejį per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

1000 atvejų sergamumo ribą yra peržengę Akmenės ir Pakruojo rajonai, o Šiaulių rajonas, kuriame ilgą laiką koronavirusas plito mažiausiai, taip pat priartėjo prie tūkstantinės ribos. Dabar situacija sąlyginai geriausia Radviliškio rajone. Čia 100 tūkstančių gyventojų per 14 dienų tenka 656,5 atvejo. Nežymiai šis skaičius didesnis Kelmės rajone – 669 atvejai.

S. Abromavičienė pastebėjo, kad daugėja ir įvežtinių koronaviruso atvejų. Praėjusią savaitę tokių buvo 8: 2 atvejai iš Egipto, 3 – iš Ispanijos, po 1 iš Ukrainos, Turkijos, Suomijos.

Nežino, kur užsikrėtė koronavirusu, net 38,6 procento susirgusiųjų, 34 procentai ligą „pasigavo“ nuo šeimos narių. Daugėja užsikrėtusiųjų darbe (beveik 8 procentai).

Šiaulių apskrityje registruoti 138 aktyvūs COVID-19 protrūkiai. Vien praėjusią savaitę nustatyti nauji 73 židiniai. Net 74 procentai protrūkių registruojami ugdymo įstaigose, 6 procentai – sveikatos priežiūros įstaigose, 8 procentai – gamybos įstaigose.

Specialistus ypač neramina protrūkiai gydymo įstaigose. Šiauliuose du kovido židiniai rusena Šiaulių ligoninės skyriuose, vienas – Ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre. Po 5–7 darbuotojus užsikrėtė keleivių pervežimo įmonėje ir gamybos įmonėje.

Departamento direktorė kvietė gyventojus stebėti savo sveikatą, atsiradus peršalimo simptomų vengti kontaktų, išvykų, renginių. S. Abromavičienė pastebėjo, kad renginiai šiuo metu nėra uždrausti, tačiau kvietė žmones gerai įsivertinti, ar esant tokiai įtemptai epidemiologinei situacijai tikrai verta juose lankytis.

Ligoninėje per savaitgalį mirė 13 „kovidinių“ pacientų

Pirmadienį Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nuo COVID-19 infekcinių ligų skyriuose buvo gydomi 86 pacientai, dar 20 sunkios būklės ligonių guli reanimacijoje, dviejų būklė kritinė. Apie tai pranešė ligoninės direktorė Česlova Špūrienė. Ji apibendrino, kad į ligoninę patenka vis daugiau sunkių „kovidinių“ ligonių.

Direktorė pabrėžė, kad ligoninėje šis savaitgalis buvo itin intensyvus, o liūdniausia, kad per penktadienį ir šeštadienį mirė net 13 pacientų, iš jų 9 buvo gydomi reanimacijoje. Mirusiųjų amžius nuo 58 iki 78 metų, vienas iš jų buvo pasiskiepijęs.

Motinos ir vaiko klinikoje nuo kovido gydomi du vaikai, gimdyvė ir jos naujagimis.

Per savaitgalį Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus izoliacinėse palatose buvo stebimas 61 pacientas, 17 iš jų – paguldyti į ligoninę.

Č. Špūrienė pasakojo, kad šią savaitę perorganizuojamas vienas neurochirurgijos skyrius. Jo pacientai išskirstomi į kitus skyrius, o ten bus guldomi COVID-19 ligoniai iš kovido protrūkių.

Vadovė pasidžiaugė, kad vis dar pavyksta sukomplektuoti personalą šiems ligoniams gydyti, nors ne tik trūksta specialistų, bet ir dėl šios užkrečiamos ligos laikinai nedarbingas vienas gydytojas ir 9 slaugytojos. Perorganizavus skyriaus darbą ligoninėje „kovidiniams“ pacientams gydyti bus skirtos 108 lovos ir 29 vietos reanimacijoje.

Ligoninės direktorė informavo, kad priimtas sprendimas nuo šios dienos (antradienio) uždrausti gydymo įstaigos pacientų lankymą. Artimieji galės aplankyti tik kritinės būklės ligonius, gimdyves ir vaikus iki 14 metų.

Č. Špūrienė pasidžiaugė, kad sėkmingai bendradarbiauja priimant „kovidinius“ ligonius sulaukia iš Telšių, Plungės, Mažeikių rajonų ligoninių ir apgailestavo, kad nepavyksta sklandžiai bendradarbiauti su Radviliškio rajono ligonine.

Daugiau nei trečdalis tyrimų – teigiami

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė spaudos konferencijoje pranešė, kad mieste gyventojų vakcinavimo tempai išlieka stabiliai lėti. Per praėjusią savaitę pasiskiepijo apie 1600 žmones. Beveik pusė jų gavo pirmąją vakcinos dozę, 503 – antrąją ir dvigubai daugiau nei savaitę anksčiau – 324 – pasiskiepijo trečiąją sustirpinamąja doze.

Iš viso vakcinuoti beveik 62 procentai šiauliečių. Daugiausiai – 84–86 procentai – paskiepyta 65–74 metų miestiečių.

Šiauliuose visų keturių gamintojų vakcinomis, tiek užsiregistravus, tiek be išankstinės registracijos, galima skiepytis Centro poliklinikoje ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre. V. Palčiauskienė sakė tikimasi, jog nuo lapkričio pradžios tai bus galima padaryti ir privačiose gydymo įstaigose. Pirmadienį pirmą kartą Šiauliuose skiepų kabinetas atidarytas vaistinėje. Pirmąja „kregžde“ tapo „Gintarinė vaistinė“ šalia centrinio turgaus esančiame prekybos centre. Sveikatos skyriaus vedėja aiškino, kad čia arba su registracija bendroje sistemoje, arba be jos bus galima pasiskiepyti „Pfizer“ gamintojo ir „Janssen“ vakcinomis.

Užtat į vakcinavimo centrą Šiaulių arenoje pirmajai dozei eiti nebeverta. Čia vykdoma tik revakcinacija arba skiepijama „Janssen“ vakcina, kurios pakanka vienos dozės. Mat nuo spalio pabaigos vakcinavimo centras uždaromas.

Anot Savivaldybės gydytojos, mobiliojo punkto darbo apimtys išlieka panašaus intensyvumo – per savaitę atliekama apie 4600 tyrimų. Pusė jų – PGR testai. Daugiau nei trečdalio šių tyrimų atsakymų – teigiami, patvirtinantys COVID-19 ligą. Iš atliktų 2360 antigeno tyrimų teigiami buvo 58. V. Palčiauskienė tikino, kad užsiregistruoti tyrimui galima tai pačiai arba kitai dienai.

Skyriaus vedėja informavo, kad nuo 7 000 iki 10 000 išaugo besitestuojančių moksleivių skaičius.