Migrantų krizės kronika: į Baltarusiją grąžinami šimtai migrantų, Irako lėktuvai į Minską laikinai neskraidys

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) asociatyvi nuotr.
Praėjusią parą, trečiadienį, neįleistas 321 nelegalus migrantas. Statistikos departamento duomenimis, sulaikyti 19 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusių migrantų.

Laikinai iš Irako į Baltarusiją neskraidys, tačiau vienas lėktuvas „prasprūdo“

Prezidentūros atstovai šiandien žiniasklaidai patvirtino vakar vakare pasiruodžiusią informaciją, kad iš Irako į Minską yra stabdomi. Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Irake Martinas Huthas naujienų agentūrai BNS sakė, kad skrydžiai iš šios šalies į Minską ateinančioms dešimčiai dienų turėtų būti atšaukti.

„Atrodo, kad tai yra labai patikima informacija. Kiek suprantame, apie tai „Iraq Airways“ informavo visas šalies kelionių agentūras“, – BNS trečiadienio vakarą sakė Bendrijos diplomatas.

Naujienų portalas „15min“ praneša, kad vis dėlto vienas skrydis į Minską šiandien vyksta. 9 valandą į Baltarusijos sostinę iš Bagdado pakilo „Fly Baghdad“ lėktuvas, tačiau 7 valandos skrydis iš Basros miesto neįvyko.

9 val. ryto Bagdade oro linijų „Fly Baghdad“ lėktuvas numatytu laiku pradėjo skrydį Baltarusijos sostinės link.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/skrydziai-sustabdyti-ketvirtadieni-bagdade-vel-pakilo-lektuvas-i-minska-57-1545404?copied
9 val. ryto Bagdade oro linijų „Fly Baghdad“ lėktuvas numatytu laiku pradėjo skrydį Baltarusijos sostinės link.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/skrydziai-sustabdyti-ketvirtadieni-bagdade-vel-pakilo-lektuvas-i-minska-57-1545404?copied

Sulaikomi devyni iš dešimties

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas atkreipia dėmesį, kad bendromis pasieniečių ir kariuomenės pastangomis yra sulaikoma per 90 proc. į Lietuvą bandančių patekti neteisėtų migrantų.

„Kariuomenės pasienyje yra ne mažiau negu pasieniečių. Ir kariuomenė taip, (dirba – ELTA) ne priešakinėje linijoje, daugiau yra antroje, trečioje linijoje, kadangi nelegalūs migrantai įveikia vieną liniją, tai jiems reikia dar įveikti antrą, trečią, ir kariuomenė čia labai aktyviai talkina“, – „Žinių radijui“ teigė A. Anušauskas.

„Turiu pasakyti, kad antroje, trečioje linijoje sulaikoma iki pusės nelegalų“, – pridūrė jis.

A. Anušausko teigimu, dabar Lietuva sulaiko didžiąją dalį neteisėtų migrantų.

„Kaimyninės valstybės greitai pasako, ko mes nesulaikome ir ką jos sulaiko. Iš tikrųjų sulaikoma 90 proc. ir daugiau“, – teigė ministras.

Po įsakymo migrantų gerokai mažiau

Vakar sulaikytų migrantų skaičius – 19 – yra dešimtimis kartų didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai visame Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.

Šiemet liepą sulaikyti 2882, birželį – 473, gegužę – 77, balandį – 70, o kovą – 8 neteisėti migrantai. Iš viso šiemet tokių užsieniečių sulaikyta 4 110.

Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 2797. Taip pat sulaikyti 200 Kongo, 131 Kamerūno, 130 Sirijos, po 91 Rusijos ir Irano, 83 Afganistano ir 79 Gvinėjos bei kitų šalių piliečiai.

Šiuo metu tokie užsieniečiai yra apgyvendinami Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) padaliniuose – Užsieniečių registracijos centre Pabradėje, Pasieniečių mokyklos bendrabučiuose Medininkuose (Vilniaus r.), pasienyje su Baltarusija veikiančiose užkardose ir Druskininkų savivaldybėje esančio Švendubrės upių pasienio kontrolės punkto teritorijoje.

Taip pat migrantai, be Rūdninkų stovyklos, yra apgyvendinti ir savivaldybių suteiktuose objektuose Alytaus mieste ir rajone, Ignalinos, Lazdijų, Varėnos ir Šalčininkų rajonuose.

Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.

Labai išaugus tokių atvejų skaičiui, VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai. Be to, pasieniečiams pagalbon atėjo pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, tarp jų kariuomenės, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex", Estijos ir Austrijos pareigūnai. Lietuvos pasienį padeda saugoti virš 100 pareigūnų iš skirtingų Europos Sąjungos valstybių narių, taip pat atvyko „Frontex" automobiliai, sraigtasparniai bei termovizorinė įranga.

Lietuva pradėjo tiesti ir fizinį barjerą – koncertinos tvorą. Migracijos departamentas priima daugiau darbuotojų, kad prieglobsčio prašymų nagrinėjimas vyktų sparčiau.

Pirmadienį Vyriausybė priėmė sprendimą nuo rugpjūčio 3-iosios pasieniečiams suteikti galimybę į šalį neįleisti neteisėtų migrantų.

Saugant valstybės sieną ir siekiant neįsileisti į Lietuvos teritoriją asmenų, ketinančių sieną kirsti neteisėtose vietose, sprendimu pavesta įpareigoti juos naudotis teisėtais sienos kirtimo ar prieglobsčio prašymo būdais – asmenis nukreipti į artimiausią veikiantį tarptautinį pasienio kontrolės punktą ar diplomatinę atstovybę.