Migrantai krizės kronika: pareigūnai pradėjo grąžinti migrantus į Baltarusiją, Rūdninkuose – naujas protestas

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) asociatyvi nuotr.
Praėjusią parą, pirmadienį, Statistikos departamento duomenimis, sulaikyti 185 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtę migrantai. Iš viso šiemet tokių užsieniečių sulaikyta 4026.

Neteisėtiems migrantams užveria duris

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė įsakė pareigūnams, imtis visų būtinų įstatymuose nustatytų priemonių, siekiant apsaugoti Lietuvos valstybės sieną ir nesudaryti prielaidų į šalies teritoriją neteisėtai patekti asmenims, norintiems valstybės sieną kirsti draudžiamose vietose. Apie tai vėlų vakarą pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Tai reiškia, kad saugant valstybės sieną ir siekiant neįsileisti į Lietuvos teritoriją asmenų, ketinančių sieną kirsti neteisėtose vietose, pareigūnai asmenis nukreips į artimiausią veikiantį tarptautinį pasienio kontrolės punktą ar diplomatinę atstovybę.

„Būdai pirmiausiai yra psichologiniai, nurodomieji. Ar gali būti panaudota jėga? Priklauso nuo tam tikrų aplinkybių, kiek agresyviai elgiasi tie piliečiai. Be abejo, išeities taškas – geranoriškai nukreipti ir parodyti kelią atgal į tą turizmo paskirties šalį, į kurią jie atvyko“, – LRT radijo eteryje aiškino vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

Pasak jo, migrantams Valstybės sienos apsaugos pareigūnai pirmiausiai nurodytų tęsti „turistinį maršrutą“ Baltarusijoje, iš kurios atvykėliai ir atkeliauja.

„Pirmiausiai turbūt nurodoma migrantams, kad jie pasiklydo. Kad jie atvyko į puikią šalį Baltarusiją, grožėjosi jos gamta ir pasiklydo vietovėje. Ir kad jie gali turistinį maršrutą tęsti Baltarusijos Respublikoje toliau. Galbūt čia šiek tiek ir ironizuoju, bet realybė yra tokia vis dėlto, kad mes negalime toliau taikytis su didėjančiu migrantų srautu“, – tvirtino A. Abramavičius.

Sprendimas priimtas įvertinus tai, kad Baltarusijos režimo vykdomos hibridinės agresijos mastai intensyvėja ir nuo ekstremalios situacijos paskelbimo neteisėtų migrantų srautas išaugo kartais.

Naujienų portalas „15min“ skelbia, kad, šaltinių teigimu, šiąnakt jau įvyko pirmieji migrantų grąžinimai į Baltarusiją.

Dar kartą rinksis į neeilinę sesiją

A. Bilotaitė teigia, kad dėl iš Baltarusijos plūstančių nelegalių migrantų sukeltos krizės Seimui greičiausiai reikės susirinkti į neeilinę sesiją.

„Manau, kad tikrai teks, nes tikrai yra sprendimų, kuriuos reikia padaryti tam, kad galėtume savo sienas dar geriau apsaugoti ir suvaldyti migracijos antplūdį arba, kitaip sakant, hibridinę ataką“, – po neformalaus Vyriausybės pasitarimo Delfi TV teigė A. Bilotaitė.

„Manau, kad mes rasime sprendimus vienokius ar kitokius, kurie padės, šiuo atveju, mums suvaldyti hibridinę ataką, ir jie, matyt, artimiausiu metu bus pristatyti, ir aš tikiuosi, kad jiems bus pritarta“, – pridūrė ji.

Ministrė akcentavo, kad šioje sudėtingoje situacijoje politikai turi būti pasiruošę veikti.

„Aš manau, kad, esant šiai situacijai, visų politikų ir sprendimų priėmėjų pareiga yra būti pasirengus, nes yra ekstremali situacija, prieš Lietuvą yra vykdoma hibridinė ataka ir tikrai nėra metas atostogoms“, – sakė A. Bilotaitė.

ELTA primena, kad Seimas liepos 17 dieną rinkosi į neeilinę sesiją. Jos metu parlamentarai priėmė rezoliuciją „Dėl hibridinės agresijos atrėmimo“, išklausė ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės pranešimą apie Vyriausybės ir institucijų veiksmus, atsakant į hibridines grėsmes, bei ypatingos skubos tvarka priėmė įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ ir lydimųjų teisės aktų pataisas.

Šiomis pataisomis nuspręsta paspartinti prieglobsčio prašymų nagrinėjimą ir apriboti kai kurias prieglobsčio prašytojų teises tais atvejais, kai valstybė jų negali užtikrinti dėl valstybėje paskelbtos karo padėties, nepaprastosios padėties, taip pat ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio dėl masinio užsieniečių antplūdžio.

Rūdninkuose – migrantų protestas

Rūdninkų poligone apgyvendinti nelegalūs migrantai pirmadienį sukilo protestui prieš gyvenimo sąlygas. Migrantai pranešė skelbiantys bado streiką ir reikalaujantys laisvės. Pareigūnai protestą malšino, naudodami ašarines dujas ir vandens patranką.

Prie tvoros susirinkę nelegalūs migrantai rankose laikė iškėlę plakatus, ant kurių angliškai buvo užrašyta „Aš žmogus“, „Mes norime laisvės“, „Kur žmogaus teisės?“.

Prie migrantų gyvenamąją teritoriją juosiančios tvoros protestuojantis vienas iš poligone gyvenančių migrantų skundėsi gyvenimo sąlygomis Rūdninkų poligone ir kreipėsi į kitas Europos Sąjungos valstybes, prašydamas pagalbos.

„Aš žmogus, kodėl. Kodėl jūs mums leidžiate gyventi kaip gyvuliui?“ – Delfi TV tiesioginėje transliacijoje iš Rūdninkų piktindamasis šaukė angliškai kalbantis migrantas.

Pirmadienį vykusio protesto metu vienam iš pabėgėlių buvo suteikta medicininė pagalba. Prižiūrint gausioms pareigūnų pajėgoms, migrantas buvo nuneštas iki greitosios pagalbos automobilio.

Pareigūnai, malšinami protestą, paleido ašarines dujas. Migrantai nuo ašarinių dujų dengėsi paklodėmis, į policijos pareigūnus mėtė daiktus.

Siekdami numalšinti sukilusius migrantus, pareigūnai pateko į migrantų gyvenamą teritoriją, keli migrantai policijos pareigūnų buvo išvesti.

Iš tvoros, kuriomis buvo aptverta pabėgėlių gyvenamoji teritorija, migrantai bandė statytis barikadas. Tarp pačių migrantų kilo ginčas, kaip elgtis toliau ar ir toliau priešintis policijos pareigūnams.

Vis dėlto pareigūnams patekus į palapinių miestelių vidų, migrantų protestas aprimo.