Metas kepti Velykų bobas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Viešnios iš Ukrainos pristatė savo šalies velykines tradicijas, kurių gausu.
Kas yra Velykų Bobutė, greičiausiai žino kiekvienas vaikas, laukiantis margučių ir šventinių dovanų. Tuo tarpu prieš Velykas virtuvėse zujančios šeimininkės kepa velykinius saldėsius.
Pirmadienį Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus virtuvėje sukosi būsimi duonos ir pyrago kepėjai – su mokytojomis Jolita ir Ginta pagal įvairias receptūras buvo kepamos Velykų bobos. Pavasario šventės skanėstus kartu gamino ir viešnios iš Ukrainos. Kartu su kepiniais įstaigos kolektyvas pristatė 2022 metų Velykų stalo tendencijas.

Kad metai sėkmingi būtų

Po gamybos ir kepimo proceso ant Prekybos ir verslo skyriaus valgomojo stalo padėti net penkių rūšių velykiniai keksai: citrininis, džiovintų vaisių, su moliūgo sėklomis, su šokoladu ir tradicinis su razinomis – kiekvienam valgytojui pagal skonį. Kiekvienas keksas padabintas įvairiaspalviais papuošimais.

Anot virėjų profesijos mokytojos Jolitos, Velykinė boba turi gilias tradicijas. Seniau šie keksai būdavę kepami moliniuose ąsočiuose – tai tam, kad kepinys įgautų tinkamą formą. Šventės dieną ąsotis būdavęs sudaužomas ir išimama boba. Kepinį pasiimdavę į Velykų mišias, kurių metu jis būdavo dar ir pašventinamas.

Parsinešę kepinį namo artimieji jį ragaudavo pirmiausia – kad metai sėkmingi būtų. O jau tada visi sėsdavo prie gausiai patiekalais nukrauto stalo.

Kuomet Velykinė boba įgavo kepinio su kiauru viduriu pavidalą, apsukresnės šeimininkės įsigudrino į jos vidurį pridėti margintų kiaušinių arba pavasarinę puokštelę.

Senovės mados atėjo ir iki mūsų laikų. Tiesa, dabar Velykinės bobos – kiekvienos šeimininkės fantazijos vaisius. Ir kokių dabar tik nebūna tų bobų!

Pirmenybė – tvarumui ir ekologijai

„2022 metų Velykos – tai senųjų velykinių tradicijų interpretavimas naujoviškai, – teigė Prekybos ir verslo skyriaus darbuotojos. – Didelis dėmesys šiomis dienomis kreipiamas, kad gaminama būtų ekologiškai ir tvariai.

Tai todėl įstaigos moterys siūlo neskubėti pirkti naujų velykinių papuošimų, o panaudoti senas priemones, jas pakeičiant ir atnaujinant.

Kiaušinius moterys taip pat rekomenduoja dažyti natūraliomis priemonėmis – ciberžole, raudonais svogūnais, arbatomis, puikiai nudažo erškėtrožės.

Velykų stalą dekoruoti patariama pavasariniais žiedeliais – snieguolėmis, žibutėmis.

Prie mėsos patiekalų ant Velykų stalo gali būti patiekta ir gardžios kopūstų sriubos – kopūstai suteikia daug energijos.

„Pagal senąsias Velykų tradicijas stalas turėtų būti nukrautas. Bet patarčiau nepersistengti, kad maisto nereikėtų išmesti“, – sakė Prekybos ir verslo skyriaus kolektyvas.

Ukrainietiškas Velykinis biskvitas

Velykų tradicijomis su renginio svečiais pasidalijo ir Prekybos ir verslo skyriaus bendrabutyje laikinai apsistojusios moterys iš Ukrainos Žytomyro miesto. Jos kepė Velykų biskvitą su varškės kremu. Įprastai tokio kepinio papuošimas – vaikų darbas.

Ukrainietė Tatjana papasakojo, kad Ukrainoje su tokiu biskvitu antrą Velykų dieną keliaujama pas tėvus – taip jiems išreiškiama padėka.

Prekybos ir verslo skyriaus virtuvėlėje moterys taip pat iškepė Velykų meduolių su Ukrainos simbolika, pasakojo apie šeimos tradicijas.

Per Velykas Ukrainoje kiekvienam vaikui, dideliam ir mažiukui, dovanojami Velykų krepšeliai su margučiais ir specialiai tai progai iškeptais sausainukais.

Panašūs krepšeliai padedami ir ant artimųjų kapų.

Ukrainietė Tatjana į Šiaulius atvyko su dviem dukromis Aleksandra ir Anastasija bei brolio žmona Oksana su dukrele Aleksandra. Moterys tikisi, kad stačiatikių Velykas, kurios šiemet bus balandžio 24–25 dienomis, jos švęs jau namuose, Žytomyre.

„Lietuva priėmė mus labai svetingai. Pas jus visur taip švaru. Bet traukia namo. Žytomyre prieš savaitę atidarė parduotuvių, jau veikia transportas. Subombarduotos mokyklos, gimdymo namai. Miesto meras pasirūpino ir mokyklas jau pradėta atstatyti, kad vaikai turėtų, kur mokytis“, – sako Tatjana.

Receptai

Velykų boba su džiovintais vaisiais

Reikės: 3 kiaušinių, 100 gramų cukraus, 125 gramų margarino kepiniams su sviestu „Vilnius“, 200 gramų kreminės varškės, 140 gramų miltų, 50 gramų kakavos, 1 šaukštelio kepimo miltelių ir džiovintų vaisių.

Išplakti kiaušinius su cukrumi iki tirštos kreminės masės, nuolat plakant sudėti minkštą margariną. Kai susimaišys, sudėti varškę ir įmaišyti miltus su kepimo milteliais.

Džiovintus vaisius supjaustyti gabaliukais ir įmaišyti į tešlą.

Kepti formoje, gausiai išteptoje riebalais iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių, būtinai patikrinant mediniu iešmeliu. Papuošti glajumi ir pabarstukais.

Tradicinė boba

Reikės: 400 gramų miltų, 150 gramų cukraus pudros, 2 šaukštelių kepimo miltelių, 2 šaukštų vanilinio cukraus, 250 gramų sviesto, 2 kiaušinių, 50 mililitrų pieno, 300 gramų varškės pyragams kepti, 50 gramų smulkių auksaspalvių razinų.

Orkaitę įkaitinti iki 180 laipsnių. Formą Velykų bobai gausiai ištepti sviestu.

Persijoti miltus ir pudrą. Dideliame dubenyje sumaišyti likusias sausas sudedamąsias dalis ir razinas.

Ištirpinti sviestą. Sumaišyti kiaušinius, pieną ir varškę. Gautą masę išsukti su sausais komponentais, supilti ištirpintą sviestą ir vėl sumaišyti.

Tešlą sukrėsti į paruoštą formą ir kepti 40–45 minutes, mediniu iešmeliu patikrinant, ar boba iškepusi.

Iškepusią Velykų bobą ištraukti iš orkaitės ir 10 minučių vėsinti formoje, tada išimti ant grotelių.

Prieš patiekiant gausiai pabarstyti vaniliniu cukrumi ir pudra.