Žaliūkių malūnininko sodyba papuošta margučiais

Jolitos KIRKILAITĖS nuotr.
Žaliūkių malūnininko sodybos teritorijoje muziejininkai išdėliojo ne vieną dešimtį savo rankomis pagamintų medinių margučių.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodybos teritorijoje muziejininkai išdėliojo ne vieną dešimtį savo rankomis pagamintų medinių margučių. Netradicinio dydžio kiaušiniai papuošti raštais, atspindinčiais protėvių marginimo papročius.

„Margučių šėlsmas“ – taip sodybos lauko teritorijoje pabirusius margučius vadina muziejininkai.

Ant malūno pritvirtinta fotografavimosi sienelė su Velykų sveikinimu. Vaikų džiaugsmui, teritorijoje yra daug įvairių sūpynių.

Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugoma per 1 400 margučių, kurie atspindi beveik 90 metų kiaušinių marginimo istoriją. Kiekvienais metais ši kolekcija papildoma naujais eksponatais.

Lietuvoje paplitusios dvi tradicinės kiaušinių marginimo technikos: marginimas vašku ir skutinėjimas. Dažniausiai margučiai vertinami pagal ornamento sudėtingumą, išraiškingumą, dažymo ir skutinėjimo subtilumą. Muziejaus eksponatų vertę papildo dar vienas kriterijus – amžius. Muziejuje yra eksponatų, ant kurių vašku ar dažais išrašyta data – 1935, 1937, 1943, 1954, 1959 m.

Seniausias iš muziejuje saugomų margučių pažymėtas 1935 m. data. Jis dažytas ne tradiciniu būdu, o nuspalvintas geltonais aliejiniais dažais. Žalios ir raudonos spalvos trikampiai ir linijos, atkartojantys įprastus tradicinius margintų vašku kiaušinių ornamentus, taip pat išpiešti aliejiniais dažais.

Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia šeimas marginti kiaušinius Atvelykiui ar išsiųsti originalų cianotipijos technika pagamintą atviruką.

Edukacijos „Margučių raštai“ Žaliūkių malūnininko sodyboje ir „Mėlyni saulės atvirukai“ Fotografijos muziejuje organizuojamos vienos šeimos nariams, laikantis visų saugumo reikalavimų. Mokykloms ir didesnėms grupėms siūlomos nuotolinės edukacijų formos.

Šalyje galiojant karantinui, lankantis muziejų lauko teritorijose svarbu laikytis nustatytų saugumo reikalavimų, nesibūriuoti.