Marihuana – tik bėdos pradžia

Redakcijos archyvo nuotr.
Kvaišalų paieškos, pasitelkiant keturkojus, mokyklose neretai būna vaisingos.
„Alkoholio vartojimas tarp jaunimo po truputį traukiasi. Jo vietą vis plačiau užima narkotikai, kuriuos valdžia kartais mėgsta vadinti lengvaisiais“, – konstatuoja Šiaulių apskrities policija.
Bet lengvų kvaišalų, įsitikinę pareigūnai, nebūna – tai pradžia į labai dideles sveikatos problemas, gal net gyvenimo dramas.

Nuo „tručo“ iki nusikaltimo

Su pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjusiomis elektroninėmis cigaretėmis išpopuliarėjo ir nauja svaiginimosi forma.

„Atrodo, kad jaunuolis tiesiog rūko elektroninę cigaretę, bet pasirodo, kad ji „paskaninta“ marihuanos pagrindu pagamintu skysčiu, kurį jaunimas vadina „truču“, – patirtimi dalijasi Šiaulių miesto ir rajono policijos Bendruomenės pareigūnų grupės laikinasis vadovas Donatas Verkys.

Parūkius minėto „tručo“, reakcija, anot jo, neretai būna įvairi: nuo sėdėjimo sustabarėjus iki beprotiško energijos antplūdžio, nuotaikų kaitos, pykčio, įsiūčio, net sukeltų muštynių.

Prisimena atvejį, kuomet parūkius elektroninę cigaretę su „truču“ nepilnametė atsidūrė ligoninėje, medikai kovojo už jos gyvybę.

Pasak D. Verkio, populiarus ne tik „tručas“, o ir vadinamoji „druska“ – sausas nikotinas. Stipri jo dozė gali sukelti neprognozuojamą organizmo reakciją. Pareigūnas prisimena atvejį Šiauliuose, daugiabučio laiptinėje, kuris dviem draugėms vos nesibaigė liūdnai: viena „rūkorė“, sunkiai reaguodama į aplinką, liko sėdėti ant laiptų, o kita išsiplėtusiomis akimis išbėgo į judrios gatvės sankryžą, blaškėsi joje.

Vaikai, pasak D. Verkio, susigalvoja ir „namudinių“ svaiginimosi būdų. Bet koks cheminis gaminys buityje, net ir oro gaiviklis, tiksliau jo garai, gali tapti svaiginamąja medžiaga – apie tai jaunuoliai prasitaria mokyklose neretai vykstančiose diskusijose su bendruomenės pareigūnais.

„Todėl visada raginu nepilnamečių tėvus stebėti, ar namuose ne per greitai dingsta gaivikliai, skiedikliai ir kt.“, – sako bendruomenės pareigūnų laikinasis vadovas.

Smalsumas ir noras pritapti

Pastebima, kad svaiginimosi medžiagos ir būdai pastaraisiais metais itin sparčiai plinta mokyklose. Neadekvačių mokinių reakcijų liudytojais neretai tampa mokytojai, kurie pastebi, kad vienoje pamokoje ramiai sėdėję jaunuoliai staiga tampa netramdomai aktyvūs, replikuojantys arba pernelyg vangūs.

„Elektroninės cigaretės su nelegaliais priedais – dažnas jaunimo susibūrimų, vakarėlių, švenčių akcentas. Kai pasiklausai, kaip vyksta vakarėliai!“, – žinoma bendruomenės pareigūnui.

Kodėl jauni žmonės svaiginasi? Su bendruomenės pareigūnais bendraujantys jaunuoliai įvardija kelias priežastis: smalsumą ir norą pritapti prie kompanijos. Yra įsitikinę, kad lengvaisiais narkotikais, kokiu yra įvardijama marihuana, ypač kai į elektroninę cigaretę įlašinami vos keli jos lašai, netapsi priklausomas.

„Turiu nuliūdinti. Net ir mažiausias kiekis kvaišalų gali sukelti priklausomybę ir būti tąsa rimtesnėms medžiagoms... Nesakau, kad taip 100 procentų gali nutikti visiems, bet daliai tikrai – viskas priklauso nuo organizmo. Lengvų narkotikų tikrai nebūna!“, – sako D. Verkys.

Problema paaštrėjo prieš kelerius metus kuomet išpopuliarėjo elektroninės cigaretės. Kai kurie tėvai jas ir patys savo vaikams nupirko, esą geriau tegul rūko elektronines negu įprastas. Apie nelegalius svaiginamuosius priedus tėvams nežinoma – vaikai jų įsigyja nelegaliais būdais už gautus dienpinigius, sutaupytus maistpinigius. Nusiperka neaiškiais kanalais, būna, kad parsisiunčia iš kiniečių parduotuvių.

Pastebėta, kad nelegalia veikla dažniau užsiima pasiturinčių šeimų vaikai, kurie turi asmeninių lėšų.

„Policija, žinoma, dirba. Bet kontrolė nėra paprasta. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žmogus rūko paprastą elektroninę cigaretę. Ar kokie priedai įlašinti, nepatikrinsi, kiekvienos cigaretės sudėties ekspertizės neatliksi“, – teigia bendruomenės pareigūnas.

Sudėtyje – ne vien „žolė“

„Alkoholio jaunuoliai vartoja mažiau, tai vyresnės kartos problema – jaunuoliai svaiginasi rūkydami“, – sako Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos viršininkas Aurelijus Koskus.

Jam žinoma, kad kvaišinimasis augalinės kilmės medžiagomis populiarus visur, kur yra jaunimo susibūrimai: vakarėliuose, paplūdimiuose, miesto šventėse, automobiliuose.

Šio kvaišalo kvapą atpažįstantiems patruliams pakanka tik praverti automobilio dureles ir nekyla abejonių, kuo užsiima jauni žmonės.

Ar jaunuoliai žino, kad medžiagos, kurias vartoja, tikrai yra „žolė“.

„Apklausiami vaikai tikina tikrai rūkę vien žolę, jokios chemijos. Matome, kad nuoširdžiai sako, nemeluoja“, – patirtimi dalijasi A. Koskus.

Tačiau gydymo įstaigoje atlikus tyrimą neretai paaiškėja, kad jis apsvaigęs ne vien žolės, o nuo visos puokštės įvairios kilmės medžiagų.

Vadinasi sako pareigūnas, kad nusikaltėliai, kurie nepilnamečiams parūpina draudžiamų medžiagų, turi kitų kėslų – vystyti priklausomybę sunkiesiems narkotikams.

Viešosios tvarkos tarnybos viršininko teigimu, svaiginamųjų medžiagų rūkymas komplikuoja tėvų kontrolę.

„Jei anksčiau vaikai į namus sugrįždavo padauginę, pavyzdžiui, alučio, juos iš karto išduodavo kvapas. Žolė užsiliekančio kvapo neturi – parūkė automobilyje, išlipo ir kvapo neišsinešė“, – sako pareigūnas.

Todėl primygtinai ragina nepilnamečių tėvus atsakingai stebėti savo vaikų koordinaciją, akių vyzdžius, elgesį.