Lvivas prakalbo rusiškai

El­do­ra­do But­ri­mo nuo­tr.
Mo­ky­to­ja iš Don­ba­so sten­gia­si kal­bė­ti uk­rai­nie­tiš­kai.
Lvive, kuris iki šiol buvo laikomas saugiu miestu ir į kurį plūdo didžiausi pabėgėlių srautai, šią savaitę nuo bombardavimų žuvo pirmieji civiliai.

Iki tol Rusijos raketos kelis kartus buvo paleistos tik į karinius objektus bei kuro saugyklą, esančius miesto pakraštyje ar net keliasdešimt kilometrų nuo jo. Susprogdinus karinį mokymo centrą Javorove, esančime keturiasdešimt kilometrų nuo Lvivo, žuvo per penkiasdešimties žmonių, tačiau tai nebuvo civiliai.

Šią savaitę keturios raketos Lvivo pakraštyje pataikė į techninės automobilių apžiūros centrą bei garažuose įrengtas automobilių remonto dirbtuves. Priešo žvalgyba suklydo manydama, jog ten yra sandėliuojami Vakarų šalių siunčiami ginklai, ir bombos užmušė septynis bet sunkiai sužeidė vienuolika niekuo nekaltų žmonių.

Žuvo tie, kas aštuntą valandą ryte atėjo į darbą.

Iki tol realaus pavojaus nejautę ir parkuose bei kavinėse vakarus leidę lviviečiai sunerimo, jų veiduose išnyko linksmumas.

Šiaip per karą Lvivas labai pasikeitė. Jei iki tol miestas buvo vadinamas labiausiai ukrainietišku, kuriame niekas nenori kalbėti rusiškai, tai dabar senamiestyje girdisi beveik išimtinai rusų kalba.

Mat į miestą, kuriame gyveno 700 tūkstančių žmonių, apsistojo antra tiek pabėgėlių iš Rusijos pasienyje esančių regionų. Kalbinant lviviečius dauguma jų neslėpė piktinimosi dėl skambančios rusų kalbos ir dėl to, kad per 31 nepriklausomybės metus minėti atvykėliai neišmoko ukrainiečių kalbos.

Ant kavinių durų, viešbučių foje bei miesto stenduose atsirado užrašų bei plakatų, raginančių nevartoti okupanto kalbos. Užkalbinti pabėgėliai iš Donbaso, Zaporižės bei Charkivo regionų savo ruožtu teigė, jog jie nedrįsta kalbėti ukrainietiškai, mat nemoka taisyklingai kalbėti.

Iš Mirnogrado miesto Donbaso regione į Lvivą pabėgęs 33 metų šachtininkas Sergejus Tymoszenko gailisi, kad mokykloje neišmoko gerai nei ukrainiečių, nei anglų kalbos. Ukrainietiškai taisyklingai išmokti esą nebuvo kaip, nes tėvai namuose kalbėjo rusiškai ir žiūrėjo Maskvos televizijos programas, ta kalba skambėjo namo laiptinėje, gatvėje, kavinėse.

Panašiai pasakojo ir į humanitarinės pagalbos centrą maisto bei drabužių savo dviem vaikams atėjusi prašyti fizinio lavinimo mokytoja iš Donbaso. Mokytoja neslėpė, kad stengiasi kalbėti ukrainietiškai, bet esą vis vien pastebi, kad jos darkyta kalba dalį lviviečių nervina.

„Manau, jog mūsų vaikai jau gerai kalbės ukrainietiškai, nes valstybinė kalba vis labiau skverbiasi, tačiau per jėgą nereikėtų skubinti, mums, gyvenantiems arti Rusijos, reikia žymiai ilgesnio laiko persiorientuoti“, – pareiškė pedagogė.

Pagalvojau, jog kažkiek panašią situaciją turime Lietuvoje su Visagino gyventojais, kurių net 95 procentai sunkiai kalba lietuviškai. Suvažiavo iš visos TSRS sukviesti dirbti į statomą atominę elektrinę ir mokytis lietuviškai nematė reikalo, o, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, mokymosi procesas užsitęsė labai ilgai.

Ukrainoje tokie „visaginai“ dominuoja beveik 50 procentų šalies teritorijos.

Šachtininkas S. Tymoszenko pareiškė, jog jo tėvai neketina bėgti nuo karo, nes nenori palikti gimtų namų.

Tėvams esą yra nesvarbu, ar Donbasas liks Ukrainos teritorijoje, ar jį prisijungs Rusija, mat jiems svarbu yra išsaugoti savo butą. Pensijos esą yra mažos tiek Ukrainoje (dabar gauna po du šimtus eurų), tiek Rusijoje, tad jiems nėra skirtumo, kur gyventi.

Taip S. Tymoszenkos teigimu, kalba ir dauguma pagyvenusių kaimynų, nenorėjusių bėgti į Lvovą ir pasilikusių fronto zonoje. Ten liko ir dalis jaunų žmonių, bijančių nepritapti Vakarų Ukrainoje, tačiau dauguma jaunų žmonių pabėgo iš fronto zonos.

Pats S. Tymoszenko nenori, kad Donbasą prisijungtų Rusija, nes bijo, kad bus pradėtos varžyti demokratinės teisės.

Stebint karo įvykius Charkivo mieste stebino sovietinių paminklų gausa. Prieš kelias dienas Charkivo valdžia pranešė nusprendusi juos griauti ir pirmąjį nuvertė maršalo Georgijaus Žukovo paminklą.

Pranešimai apie ardomus sovietinius paminklus bei nuo postamentų plėšiamas raudonas žvaigždes šiomis dienomis sklinda iš daugybės Ukrainos miestų.

Teko stebėti įdomią diskusiją Bžezanų miestelio, esančio šimtą kilometrų nuo Lvivo, kapinėse. Miestelio, kuriame gyvena aštuoniolika tūkstančių gyventojų, kapinėse yra palaidoti įvairiais istorijos tarpsniais žuvę kariai – ukrainiečiai, austrai, lenkai, rusai, turkai, vengrai.

Kapinių centre stovi didelis monumentas ukrainiečių kovotojams už nepriklausomybę, o keliolika metrų nuo jo – sovietinio kario išvaduotojo paminklas. Meras Rostislavas Bortnikas sakė, jog jau priėmė sprendimą nugriauti miestelio centre esantį amžinosios ugnies paminklą sovietų kariams, tačiau dėl šio kapinėse esančio paminklo griovimo norėtų surengti gyventojų apklausą.

„Nėra ko delsti, prieštaraujančių nebus, Maskvos okupantams dabar žudant mūsų tautiečius šis paminklas tiesiog kelia įniršį, norisi, kad kuo greičiau jo čia nebeliktų“ – sakė merą kapinėse užkalbinusi 74 metų pensininkė mokytoja Katarzina Spiak.