Lietuvių bairaktaras jau stabdo rusus Ukrainoje

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bairaktarą „Vanagą“, kuris neseniai Ukrainoje pridarė žalos okupantams, lietuviai išlydėjo būtent Šiauliuose.
Nuo rugpjūčio 31 iki rugsėjo 2 dienos Ukrainos kariuomenės bepiločiai lėktuvai „Bayraktar“ okupantų armijai padarė nuostolių už 26,5 milijono dolerių. Vienas iš sėkmingas operacijas vykdžiusių bairaktarų – lietuvių parūpintas „Vanagas“. Apie tai pranešė visuomenininkas Andrius Tapinas, inicijavęs pinigų rinkimo akciją šiam dronui.

„Jie sunaikino 8 tankus T-72 (vertė: 3 milijonai kiekvienas), savaeigę haubicą „Akacija“ (1.6 mln.), šarvuotąjį transporterį BMP (0,6 mln), haubicą (300 tūkst.). Dar 1,85 milijono vertės rašistų technikos buvo apgadinta“, – savo feisbuko paskyroje rašė A. Tapinas. Tokią informaciją jis nurodė gavęs iš Ukrainos kariuomenės vado Valerijaus Zalužno.

A. Tapino iniciatyva gegužės pabaigoje per tris dienas Lietuvos žmonės bairaktarui, kurį dovanotų Ukrainai, surinko 5 971 842 eurus. Birželio pradžioje vykusių derybų metu sutarta, kad moderniausios komplektacijos kovinį droną „Bayraktar TB2“ Turkija padovanos Lietuvai, o Lietuva perduos Ukrainai. Lietuvos krašto apsaugos ministerija droną apginklavo raketomis – iš surinktos sumos skirta 1,5 milijono eurų. O už likusią pinigų sumą įsigyta ir Ukrainai perduota dronų, antidronų patrankų, antidronų patrankų radarų.

Suderinus procedūras ir Turkijos įmonei „Baykar“ paruošus droną, liepos 6 dieną „Vanagas“ atgabentas į Karinių oro pajėgų bazę Šiauliuose, kur jį apžiūrėjo krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Ukrainos ambasasorius Petro Bešta ir „Baykar“ vadovas Haluk Bayraktar, taip pat visi norintieji, atvykę į renginį. Liepos 8 dienos vėlų vakarą pranešta, kad „Vanagas“ jau pasiekė Ukrainą.