Seime po svarstymo pritarta Prezidentūros siūlymui didinti pensijas

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Seime antradienį po svarstymo pritarta Prezidentūros siūlymui didinti pensijų bazinį dydį. Siūlomos įstatymo pataisos užtikrintų, kad jau kitais metais bazinė pensija per mėnesį augtų apie 3,5 euro.
Už Prezidentūros pateiktą projektą balsavo 97 Seimo nariai, prieštaraujančių nebuvo, o susilaikė 2 parlamentarai.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininkė, „socialdarbietė“ Rimantė Šalaševičiūtė pristatydama projektą teigė, kad jos vadovaujamas komitetas Prezidentūros siūlymams pritarė. Kartu „socialdarbietė“ pateikė ir savo papildymų, siūlančių didinti ir kintamąją pensijos dalį.

SRDK pirmininkė R. Šalaševičiūtė, pristatydama prezidento projektą paaiškino, kaip buvo nustatyti numatomi pensijų indeksavimo pakeitimai.

„Numatomi pensijų indeksavimo pakeitimai atlikti įvertinus vidutinės senatvės pensijos ir vidutinio šalies darbo užmokesčio neto dydžių santykį, indeksavimo koeficiento ir vidutinio šalies darbo užmokesčio metinio augimo tempų skirtumą, socialinio draudimo pensijų gavėjų skurdo rizikos rodiklių pokyčius ir kitus socialinio draudimo pensijų adekvatumo kriterijus“, – pristatydama projektą kalbėjo SRDK pirmininkė.

Prezidentūra siūlo nustatyti, kad nuo kitų metų indeksuojamai bazinei pensijai taikomas apskaičiuotas indeksavimo koeficientas būtų didinamas 1,83 procentinio punkto, o tuo tarpu nuo 2021 m. sausio 1 d. indeksuojamai bazinei pensijai taikomas apskaičiuotas indeksavimo koeficientas didinamas 1,91 procentinio punkto.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Mykolas Majauskas taip pat įsitikinęs, kad pensijas būtina didinti, nes pensininkų skurdas išaugo iki tokio lygio, kokio niekada dar nebuvo Lietuvoje.

„Tą reikia daryti, nes pensininkų skurdas yra išaugęs iki tokio lygio, kokio mes dar niekada nesame turėję Lietuvoje. Negana to, mes esame vieni iš absoliučių lyderių ir visoje Europos Sąjungoje. Priežastis yra paprasta – pensijų finansavimui mes skiriame bene dvigubai mažesnę dalį nuo bendro vidaus produkto (BVP), nei skiria kitos Europos Sąjungos šalys, todėl ir turime tokią situaciją su pensijomis“, –  kalbėjo M. Majauskas.

Liberalas Kęstutis Glaveckas Seimo posėdžio metu taip pat palaikė pačią pensijų didinimo iniciatyvą, tačiau vis dėlto buvo įsitikinęs, kad pensijos siekiamos didinti pernelyg mažai.

„Aš galvoju, kad šitas prezidento pasiūlymas yra labai garbingas ir geras, bet dabartiniu metu pensininkams 10 centų pridėti per dieną palyginti yra labai mažai, ir aš manau, kad reikia kalbėti ir galvoti, kaip visą sistemą koreguoti“, – kalbėjo K. Glaveckas.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) Prezidentūros siūlymams nuo kitų metų didinti pensijas buvo nepritaręs. BFK argumentavo, kad tam tiesiog nėra pinigų. Netrukus po to prezidentas G. Nausėda LRT televizijai duotame interviu tvirtino, kad, nepaisant nepalankaus Seimo komiteto sprendimo, jis ketina siekti, jog Prezidentūros siūlymai dėl pensijų didinimo sulauktų parlamento pritarimo.

„Be jokios abejonės, mes ketiname siekti, kad šitas sprendimas būtų įgyvendintas. Toli gražu čia dar niekas nėra prarasta, kadangi sprendimai keliasi ir į Socialinių reikalų ir darbo komitetą, kuris, beje, yra pirminis šiuo požiūriu“, – LRT laidai „Dienos tema“ kalbėjo G. Nausėda.