„Kovido“ daugėja, tačiau ligoninėje antplūdžio nėra

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Išaugus PGR testų poreikiui vėl ilginamas mobiliojo punkto darbo laikas.
Sergamumas COVID-19 sparčiai plečiasi tiek visoje šalyje, tiek Šiaulių apskrityje, o Šiaulių mieste – labiausiai. Tačiau Respublikinė Šiaulių ligoninė kovido bangos dar nejaučia. Žymiai išaugo skiepijimosi tempai, tačiau dauguma skiepijasi trečiąja (sustiprinamąja) doze.

 

Omikron atmaina ims dominuoti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rita Švambarienė spaudos konferencijoje akcentavo, kad Šiauliuose stebimas itin ryškus COVID-19 augimas.

Praėjusią savaitę buvo užfiksuota 1544 atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Pamažu skaičiai kopia į viršų ir apskrities rajonų savivaldybėse, tačiau čia kovido atvejų augimo tempai kur kas lėtesni. Didesnis sergamumas registruojamas Pakruojo ir Radviliškio rajonuose, tačiau čia jis nesiekia 1000 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Geriausia situacija išlieka Kelmės rajone, nors ir čia kovidas jau skaičiuojamas 479 atvejais per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Patarėja pastebėjo, kad COVID-19 vis daugiau diagnozuojama jaunesniems žmonėms. Pastaruoju metu apie 40 procentų visų susirgusiųjų yra 20–40 metų amžiaus. Spėjama, kad tam įtakos turi naujoji omikron viruso atmaina. Nors Šiaulių apskrityje išlieka patvirtintas tik vienas omikron atvejas, įtariama 158 viruso mutacijos, kurios siejamos su naująja atmaina.

R. Švambarienė apgailestavo, kad nors praėjusią savaitę moksleiviai vis dar atostogavo, koronavirusas intensyviai plito tarp 10–14 ir 15–17 metų vaikų. Sparčiai ir aktyviai kovidas plinta šeimose. Padaugėja atvejų, kai šeimos nariai užsikrečia nuo jaunuolių, sugrįžusių į namus iš kitų miestų.

12 naujų ligos atvejų įvežta iš kitų šalių: po 2 iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Italijos, Prancūzijos, po 1 iš Danijos, Norvegijos, Šveicarijos ir Ispanijos. Anot patarėjos, 4 ligos atvejai siejami su žvaigždžių koncertais Šiaulių ir Kauno arenose, tačiau vienareikšmiškai pasakyti, kad šiauliečiai užsikrėtė būtent ten, specialistai nesiryžta.

Aktyvių protrūkių apskrityje nėra labai daug – 32: Šiauliuose – 21, Šiaulių rajone – 3, Radviliškio rajone – 5, Pakruojo rajone – 2, Akmenės rajone – 1. Per praėjusią savaitę nustatyti 4 nauji protrūkiai (3 Šiauliuose ir 1 Šiaulių rajone), iš kurių 2 ugdymo įstaigose ir po 1 gamybos įmonėje ir valstybinėje įstaigoje.

NVSC atstovė apgailestavo, kad COVID-19 susirgę žmonės nenoriai teikia informaciją šios įstaigos specialistams. Aiškina, kad gyvena vieni, kontaktų neturėjo ir panašiai. Dėl to, kad žmonės tokie nevisuomeniški, centro darbuotojams vis sunkiau atlikti savo darbą.

R. Švambarienė teigė, kad tik laiko klausimas, kada omikron atmaina šalyje bus oficialiai paskelbta dominuojančia. Tai rodo ir Šiaulių apskrityje vis dažniau pasitaikančios viruso mutacijos, būdingos būtent omikron atmainai.

Ligoninėje situacija stabili

Respublikinė Šiaulių ligoninė kol kas pavojaus varpais neskambina. Direktoriaus pavaduotojas medicinai Gintaras Kramilinas kalbėjo, kad medikai su nerimu laukė pasirodant naujos viruso atmainos, tačiau įvertinę kitų regionų patirtį, suprato, kad ši atmaina nėra agresyvi, o pacientų hospitalizacija – stabili.

Per dieną į ligoninę paguldomi 4-6 COVID-19 sunkiau sergantys pacientai. Vakar dienos duomenimis, ligoninės „kovidiniuose“ skyriuose buvo gydomi 53 kovidu sergantys ligoniai. Dar 8 sunkios būklės pacientai stebimi reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.

Anot pavaduotojo, tik vienas iš jų yra pasiskiepijęs ir tai jau prieš 8 mėnesius. Reanimuojamų ligonių amžius nuo 42 iki 89 metų. 3 pacientams prijungta dirbtinė plaučių ventiliacija, 3 taikoma didelės tėkmės deguonies terapija. Dviejų būklė kritinė.

G. Kramilinas pastebėjo, kad nors naujoji viruso atmaina labiau nusitaikė į jaunus žmones, į ligoninę vis dar patenka vyresni pacientai – per 60 metų.

Moters ir vaiko klinikose „kovidinis“ plaučių uždegimas gydomas 6 vaikams. Kovidas nustatytas dviems gimdyvėms.

Itin dideli pacientų srautai fiksuojami Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje. Štai praėjusios savaitės trečiadienis buvo rekordinis – priimta 180 pacientų. Dauguma jų išleidžiami gydytis į namus. Sekmadienio parą apžiūrėti 25 karščiuojantys pacientai. 11 iš jų toliau gydomi skyriuose, tačiau tik 6 iš jų nukreipti į „kovidinius“ skyrius.

Gydymo įstaigos direktoriaus pavaduotojas pranešė, kad kitos apskrities rajonų ligoninės „kovidinių“ skyrių nebeturi. Vis dar padeda ligoninei reguliuoti COVID-19 sergančių ligonių srautus Telšių, Plungės ir Mažeikių rajonų ligoninės. Šiaulių ligoninėje užpildyta 70 procentų „kovidinių“ lovų.

Pavaduotojui kelią nerimą tai, kad vis daugiau pradėjo sirgti ligoninės darbuotojų. Jei privalomo testavimo metu anksčiau COVID-19 per savaitę buvo nustatomas maždaug 3 darbuotojams, tai praėjusią savaitę tokių buvo 9. Visi jie iš skirtingų skyrių, todėl protrūkių nefiksuojama.

Intensyviai skiepijasi sustiprinamąja vakcinos doze

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad mieste yra pasiskiepiję 68 procentai gyventojų. Pirmąja doze vakcinuoti 2,2 procento šiauliečių, pilnai vakcinuota 41 procentas, dar beveik 25 procentai šiauliečių jau yra gavę ir trečiąją vakcinos dozę.

Vedėja pastebėjo, kad praėjusią savaitę miesto gyventojai skiepijosi itin aktyviai, skiepų kabinetuose apsilankė net 4233 šiauliečiai, tai reiškia 700 daugiau nei ankstesnę savaitę. Tačiau absoliučią jų daugumą sudarė besiskiepijantys sustiprinamąja vakcinos doze.

Pirmuoju skiepu aktyviausiai skiepijosi 12–15 metų, 35–44 metų bei 80 ir vyresni miestiečiai.

Nuo 84,6 iki 88,8 procento jau pasiskiepijo 55–70 metų miesto gyventojų.

V. Palčiauskienė pranešė, kad skiepytis šiauliečiai gali visose gydymo įstaigose, tęsiamas skiepijimas be registracijos prekybos centre „Akropolis“. Be išankstinės registracijos galima pasiskiepyti Nacionalinio kraujo centro Šiaulių skyriuje.

Išaugo poreikis PGR testams. Praėjusią savaitę atlikti net 2552 tyrimai – 600 daugiau nei prieš savaitę. Kelias dienas per savaitę mobilus punktas jau prailgino savo darbo laiką iki 18 valandos. Jei bus poreikis, žadama toliau ilginti darbo laiką.