„Kovidinėje“ reanimacijoje – vaikai

Redakcijos archyvo nuotr.
Beveik penktadalis Šiauliuose sergančiųjų COVID-19 – vaikai.
Šiauliuose nepaliauja sparčiai daugėti COVID-19 atvejų. Sergamumo rodikliu jau lenkiame Vilnių, Kauną, Panevėžį. Skaičiai neigia vyravusią nuostatą, kad vaikai „kovidu“ neserga arba serga itin lengvai. Mieste dešimtys jų COVID-19 gydosi namuose, 6 – ligoninėje, o dviems net prireikė reanimacijos. Specialistai su nerimu laukia mokslo metų pradžios. Sergančiųjų daugėja, tačiau vakcinavimo apimtys menksta.

Apskrityje – 16 koronaviruso židinių

Nuo rugpjūčio 16 dienos COVID-19 atvejų Šiaulių apskrityje padvigubėjo. Apie tai pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė. Ji pastebėjo, kad sergamumas „kovidu“ auga ne tik Šiauliuose, bet ir apskrities rajonuose, tačiau didžiausiais išlieka mieste ir Joniškio rajone.

Šiauliuose sergamumo COVID-19 vidurkis siekia 369 atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Lyginant didžiuosius šalies miestus šis rodiklis yra didesnis tik Klaipėdos miesto savivaldybėje, Šiauliai lenkia Vilnių, Kauną, Panevėžį.

Skyriaus vedėja informavo, kad praėjusią savaitę užregistruoti trys įvežtiniai koronaviruso atvejai – užsikrėtė du Šiaulių miesto ir vienas rajono gyventojai, grįžę iš Turkijos.

Dažniausiai gyventojai COVID-19 suserga užsikrėtę savo šeimose – tokių atvejų beveik pusė. 45 procentai užsikrėtusiųjų nežino, kur „pasigavo“ virusą. 4,5 procento koronavirusu užsikrėtė darbo vietose, dar 3–4 procentai – ligoninėje.

Šiaulių apskrityje šiuo metu užregistruota 15 aktualių koronaviruso protrūkių: 10 – Šiaulių mieste, po vieną kituose rajonuose, išskyrus Radviliškio rajoną.

Praėjusią savaitę užregistruoti 5 nauji „kovido“ židiniai, iš kurių 4 – Šiaulių mieste ir vienas Pakruojyje. Koronavirusas įsisuko į 4 gamybos įmones ir į nakvynės namus Šiauliuose ir Pakruojo ligoninės Slaugos skyrių, kur susirgo 8 pacientai.

Sveikatos specialistai su nerimu laukia mokslo metų pradžios ir pranašauja, kad jau po pirmų dviejų savaičių sergančiųjų COVID-19 gali ūgtelėti. Jau dabar Šiauliuose COVID-19 serga 25 vaikai. Iš jų 7 – iki 3 metų, o daugiausiai – net 14 – nuo 10 iki 17 metų. Visoje apskrityje vaikai sudaro 13,2 procento visų užsikrėtusiųjų koronavirusu.

Ligoninės COVID-19 pacientai jaunėja

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė spaudos konferencijoje pranešė, kad „kovidinių“ pacientų skaičius ligoninėje ir toliau auga. Vakar skyriuose deguonies terapija buvo gydomas 51 toks pacientas, dar 9 sunkios būklės ligoniniai buvo gydomi reanimacijoje, iš jų tik vienas buvo pasiskiepijęs.

Ligoninės direktorė apgailestavo, turėdama paneigti visuomenės nuomonę, kad vaikai neserga „kovidu“ arba serga lengvai. Šiaulių ligoninėje pirmadienį buvo gydomi 6 vaikai, du iš jų sunkios būklės gydomi intensyvios pagalbos skyriuje.

Medikai pastebi, kad pastaruoju metu padaugėjo „kovidu“ užsikrėtusių nėščių moterų. Nors ligoninės stacionare tokių pacienčių nėra, specialistai konsultavo penkias besilaukiančias moteris, kurioms nustatytas koronavirusas.

Gydymo įstaigos vadovė pastebėjo, kad šiek tiek sumažėjo įtampa dėl daugėjančių COVID-19 ligonių, nes praėjusią savaitę 20 lovų „kovidinį“ skyrių ir 3 lovas reanimacijoje atidarė Mažeikių rajono ligoninė, šią savaitę tokį pat skyrių atidarys Telšių rajono ligoninė. Kadangi nemažai pacientų iš tų kraštų vežama į Šiaulius, Č. Špūrienė viliasi, kad vietinės ligoninės šiek tiek sumažins Šiaulių medikų darbo krūvį.

Č. Špūrienė pastebėjo, kad ligoninėje sunkiai COVID-19 serga vis jaunesni žmonės. Savaitgalį nuo šios ligos ligoninėje mirė 3 ligoniai, vienam iš jų buvo tik 45 metai, žmogus neturėjo jokių šalutinių ligų, tačiau buvo nepasiskiepijęs.

Kiek anksčiau direktorė buvo minėjusi, kad ligoninėje trūksta net 10 anesteziologų-reanimatologų. Vakar vadovė pasidžiaugė, kad dar šią savaitę ligoninėje pradės dirbti specialistas iš Kauno. Ligoninei finansinę pagalbą žada Šiaulių miesto savivaldybė ir apie specialistų trūkumą informuota Sveikatos apsaugos ministerija.

Č. Špūrienė pabrėžė, kad nors „kovidinių“ pacientų ir daugėja, jokia planinė pagalba ligoniams nėra stabdoma.

Skiepų autobusas nevažinės: negaunama „Janssen“ vakcinos

Nors sergamumas COVID-19 dvigubai išaugo, skiepijimo tempai sulėtėjo perpus. Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė apgailestavo, kad vakcinacijos proceso apimtys grįžta į liepos mėnesį ir yra dvigubai mažesnės.

Per praėjusią savaitę mieste paskiepyti beveik 3 tūkstančiai gyventojų. Itin didelio susidomėjimo susilaukė penktadienį vykusi Nacionalinio kraujo centro akcija, kai gyventojai buvo skiepijami „Janssen“ vakcina. Šia galimybe pasinaudojo 433 asmenys, kai birželį vykusi tokia akcija sulaukė 355 gyventojų.

Pirmadienį buvo vakcinuota 57,7 procento gyventojų, tačiau 5,4 procento kol kas gavę tik pirmą vakcinos dozę.

Praėjusią savaitę aktyviausiai skiepijosi 55 ir vyresnio amžiaus žmonės. Praėjusią savaitę 60 procentų ribą peržengė dar viena amžiaus grupė – 35–44 metų. Taip pat jau pasiskiepijo beveik 66 procentai 16–24 metų šiauliečių. V. Palčiauskienė pastebėjo, kad pastaruoju metu itin aktyviai skiepijasi ne tik pastarosios amžiaus grupės gyventojai, bet ir 12–15 metų.

Vis dažniau skiepijasi 80-mečiai ir vyresni. Pas negalinčius atvykti į skiepų centrą, į namus skiepyti važiuoja mobiliosios brigados.

Šią savaitę skiepijimas nuo COVID-19 vyks įprastai – vakcinavimo centre, „Akropolio“ ir „Saulės miesto“ prekybos centruose bei poliklinikose ir privačioje laboratorijoje „Rezus“.

Savivaldybės gydytoja patikino, kad vakcinos yra pakankamai, daugiausiai – „Pfizer“ gamintojo. Tik populiariausios „Janssen“ vakcinos pasiūlyti negalės, nes neturi ir nežinia, kada gaus. Dėl šios priežasties šią savaitę mieste nesimatys ir skiepų autobuso.

Keli šimtai dozių dar yra likę ir „Astra Zeneca“ vakcinos, tačiau jos pastaruoju metu gyventojai prašo labai retai, dažniausiai vakcinuojama jau antra doze arba skiepijasi tolimųjų reisų vairuotojai, kurie į Šiaulius grįžta po 2–3 mėnesių.

Testą galima pasidaryti kitą dieną

V. Palčiauskienė teigė, kad mobiliajame punkte laisvų vietų atlikti testą dėl privalomo periodinio testavimo yra jau kitai dienai. Dėl galimybių paso testai atliekami privačiose laboratorijose.

Pasitinkant rugsėjo 1-ąją jau aišku, kad paviršių mėginių tyrimas bus atliekami tik ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse. Bendrojo lavinimo mokyklose bus testuojama kaupinių arba savikontrolės metodu. Testavimas bus tik rekomenduojamas, tačiau neprivalomas.

Skyriaus vedėja akcentavo, kad renkantis kaupinių metodą, juo testuotis turi sutikti ne mažiau kaip 30 procentų mokyklos mokinių. Savikontrolės metodu, kuriuo pavasarį buvo testuojami miesto pradinių klasių moksleiviai, jokių apribojimų nėra. Jei testuotis sutiks kad ir vienas mokinys, jam bus atliekamas testas.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje iš 254 darbuotojų pasiskiepiję yra 209, 19 persirgę „kovidu“, o testuojasi 24. Nušalintų nuo darbo dėl atsisakymo testuotis Administracijoje nėra.