„Kovidinė“ situacija regione prastėja

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė prašė nevesti į ugdymo įstaigas veikų, jaučiančių peršalimo požymius.
35-ąją šių metų savaitę sergamumas COVID-19 toliau auga. Apie tai spaudos konferencijoje pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė. Skiepijimosi tempai lėtėja, o ligoninė pildosi sergančiųjų „kovidu“.

Daugėja koronaviruso židinių

Šiaulių departamento direktorė pastebėjo, kad sergamumas COVID-19 didėja visoje apskrityje, tačiau šalies vidurkį viršija Joniškio rajonas (368,7 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų) ir Šiauliai (368,1 atvejo). Geriausia situacija apskrityje yra Kelmės rajone – 84,6 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Praėjusią savaitę nustatyti 2 įvežtiniai koronaviruso atvejai: 1 šiaulietis grįžo iš Jungtinės Karalystės ir vienas Šiaulių rajono gyventojas – iš Sakartvelo.

Po 41 procentą visų susirgusiųjų koronavirusą „pasigavo“ arba neaiškiomis aplinkybėmis, arba šeimose. Dar po kelis procentus užsikrėtė darbo vietose, renginiuose, sveikatos priežiūros įstaigose.

Daugėja ne tik sergančiųjų, bet ir infekcijos židinių. Šiaulių apskrityje nustatyta 18 koronaviruso infekcijos protrūkių, vien praėjusią savaitę užregistruota 11 naujų židinių – 7 Šiauliuose, 3 Joniškio rajone ir vienas Radviliškyje.

Šiauliuose „kovidas“ pratrūko 5 gamybos įmonėse, 1 visuomeninėje įstaigoje ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Nors COVID-19 testai atliekami visiems į ligoninę guldomiems pacientams, Chirurgijos skyriuje šia užkrečiama liga susirgo 12 ligonių.

Joniškio rajone gausesnis protrūkis užfiksuotas pieno perdirbimo įmonėje. Čia koronavirusu užsikrėtė 8 darbuotojai, su šiuos židiniu dar siejami 3 antriniai atvejai. Rugsėjo 1 dieną atvykusi mobili brigada ištyrė 31 darbuotoją, nustatė kelis teigiamus atvejus.

Radviliškio sporto klube užregistruotame židinyje iš viso nustatyti 8 COVID-19 atvejai.

„Situacija prastėja ne tik Šiaulių regione, bet ir visoje šalyje, nereikia stebėtis, kad protrūkių daugėja“, – sakė S. Abromavičienė.

NVSC atstovė informavo, kad 14 procentų užsikrėtusių šiauliečių yra vaikai iki 17 metų. Daugiausiai serga 10-14 metų vaikai. Per pirmąją mokslo metų savaitę „kovidu“ susirgo 4 ugdytiniai.

„Mūsų tikslas, kad vaikai kuo ilgiau išliktų kontaktiniame ugdyme, todėl reikalingas visų bendruomenių susitikimas. Noriu akcentuoti, kad šaltuoju metų periodu padidėja sergamumas ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis. Būtina atkreipti dėmesį į bet kokius peršalimo ligų simptomus ir jų turinčių vaikų į ugdymo įstaigas nevesti. Iš tų 4 COVID-19 nustatytų atvejų, deja, keli vaikai ėjo į ugdymo įstaigas“, – sakė S. Abromavičienė.

Ji priminė, kad prasidėjus šaltesniam metų sezonui, daugiau laiko praleidžiame patalpose, o jos gali būti prasčiau vėdinamos. Tai gali įtakoti ir koronaviruso plitimo intensyvumą, nes delta atmaina yra drastiškai plintanti.

Šį penktadienį prasideda Šiaulių miesto gimtadienio renginiai „Šiaulių dienos-2021“. S. Abromavičienė atkreipė dėmesį, kad renginių žiūrovai turėtų laikytis saugių atstumų, paisyti higienos normų. Renginių dalyviai ir žiūrovai turi patys prisiimti atsakomybę už dalyvavimo renginiuose riziką.

Ligoninėje – beveik 80 „kovidinių“ pacientų

Pirmadienio duomenimis Respublikinėje Šiaulių ligoninėje per savaitgalį konsultuoti 38 COVID-19 liga sergantys pacientai, hospitalizuoti – 4. Vakar ligoninėje buvo gydomi 78 „kovidiniai“ pacientai. 12 iš jų sunkios būklės gydomi Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, beveik visi – su gretutinėmis ligomis.

Moters ir vaiko klinikoje gydomi 4 vaikai, vienas vaikas serga itin sunkiai, gydomas Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje.

3 „kovidiniams“ pacientams taikoma didelės tėkmės deguonies terapija, 9 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, 5 taikoma vazopresorių terapija.

Pradedamas skiepijimas trečiąja vakcinos doze

Nors Lietuvoje bendras pirma ir antra vakcinos doze paskiepytų gyventojų skaičius vakar pasiekė 60 procentų, Šiauliuose jis išlieka 58,6 procento. 4,9 procento pasiskiepijusių kol kas gavę tik pirmąją vakcinos dozę. Daugiausiai pirmąja doze yra pasiskiepiję 12-24 metų jaunuoliai.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pastebėjo, kad jau nuo rugpjūčio 10 dienos vakcinavimo apimtys Šiauliuose lėtėja.

Vedėja paaiškino, kad vakcinavimas galimai lėtėja dėl to, kad liko daug abejojančių žmonių. Buvo didelis skiepų šuolis mėnesio pradžioje, kai skiepijosi tam tikrų sričių darbuotojai, kuriems reikalingas periodinis testavimas. Taip pat viena iš priežasčių gali būti populiariausios „Janssen“ vakcinos, kurios pakanka vienos dozės, trūkumas.

Šią savaitę šiauliečiai taip pat gali skiepytis Lietuvoje naudojamų visų gamintojų vakcinomis, išskyrus „Janssen“.

V. Palčiauskienė pabrėžė, kad šią savaitę prasidėjo sveikatos priežiūros įstaigų, socialinių įstaigų darbuotojų ir asmenų, vyresnių kaip 65 metų, skiepijimas sustiprinamąja trečiąja vakcinos doze, jei po antrojo skiepo yra praėję 6 mėnesiai. Tokie žmonės gali registruotis skiepui karštąja linija 1808 arba koronastop.lt.

Šią savaitę be išankstinės registracijos gyventojai kviečiami skiepytis vakcinavimo centre, prekybos centruose „Saulės miestas“ ir „Akropolis“. Vedėja paaiškino, kad kadangi nuo rugsėjo 13 dienos prekybos centruose galės lankytis tik asmenys su galimybių pasais, „Saulės mieste“ vakcinavimo punkto nebeliks. „Akropolyje“ skiepijimo vieta turi atskirą įėjimą ir išėjimą, tad planuojama ten skiepų punktą dar palikti, jis veiks penktadienį ir šeštadienį. Šį penktadienį skiepų automobilis stovės prie prekybos centro „Bruklinas“.

Praėjusią savaitę Šiaulių mobiliajame punkte atlikta per 2,5 tūkstančių tyrimų dėl COVID-19. Daugiausiai – antigenų testų. Savivaldybės gydytoja informavo, jog testavimuisi laisvų vietų yra pakankamai. Ruošiamasi rugsėjo 13 dienai, nes nuo tada periodiškai testuotis bus privaloma ir nepasiskiepijusiems gamybos įmonių darbuotojams. Mobilusis punktas dirbs nuo 8 iki 20 valandos.

Periodinis testavimas dėl darbo yra atliekamas nemokamai, tačiau testai galimybių pasui gauti atliekami tik privačiose laboratorijose ir už juos reikia mokėti. Iš mobiliajame punkte atlikto testo galimybių pasas negeneruojamas.