Koronavirusas: laukiama daugiau žinių apie naują atmainą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose pirmąja vakcinos doze daugiausiai skiepijasi 12 –15 metų paaugliai.
Apžvelgiant savaitės „kovidinę“ situaciją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė patvirtino COVID-19 sergamo mažėjimo tendenciją, tačiau patarė neprarasti budrumo, nes pasaulyje jau nustatyta nauja koronaviruso atmaina. Ligoninėje anesteziologai reanimatologai grįžta į operacines. Šiauliečiai aktyviai skiepijasi sustiprinamąja vakcinos doze, o nuo trečiadienio nemokamai antigenų testų mobiliajame punkte pasidaryti nebepavyks – teks kreiptis į privačias laboratorijas.

 

Ir vėl daugėja židinių ugdymo įstaigose

Šiaulių apskrityje vis dar didžiausias sergamumas COVID-19 stebimas Akmenės rajone – vienintelėje savivaldybėje, kur sergamumo rodiklis yra aukštesnis nei šalies vidurkis. Šiaulius su 718,5 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų nežymiai lenkia ir Joniškio rajonas. Šiaulių rajono skaičiai mažiausi ir artėja prie 500.

NVSC Šiaulių departamento vadovė S. Abromavičienė spaudos konferencijoje pranešė, kad praėjusios savaitės vienos dienos naujų atvejų skaičiaus vidurkis apskrityje – 132 atvejai. Didžiausia dalis – 56 atvejai – tenka Šiaulių miestui, o mažiausiai skaičiuojama Joniškio rajone – 9 atvejai.

Per savaitę įvežti 9 koronaviruso atvejai iš Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Švedijos, Airijos, Egipto.

S. Abromavičienė apgailestavo, kad iki 67 ir vėl padaugėjo COVID-19 protrūkių, kai dar prieš savaitę jų buvo tik 42. Židinių daugėja vaikų ugdymo įstaigose.

Vien praėjusią savaitę įregistruoti 43 nauji kovido protrūkiai, kurių dauguma – švietimo įstaigoje. Iš jų 18 protrūkių užfiksuota Šiauliuose ir tik vienas – ne švietimo įstaigoje. Apskrityje vieninteliame Joniškio rajone nebuvo užfiksuota nei vieno protrūkio vaikų ugdymo įstaigose. Iš visų apskrityje koronavirusu užsikrėtusių gyventojų – beveik 22 procentai yra vaikai.

Departamento direktorė kalbėjo, kad apie pradėjusią plisti naują omikron koronaviruso atmainą kol kas daug žinių nėra, todėl prašoma gyventojų ir toliau laikytis visų saugumo priemonių. Pirmiausiai – skiepytis, taip pat nepamiršti laikytis saugaus atstumo, dėvėti medicinines kaukes, vėdinti ir ventiliuoti patalpas, vengti susibūrimų, riboti kontaktus. Taip pat primenama, kad reikėtų vengti nebūtinų kelionių į užsienio šalis.

Anesteziologai reanimatologai grįžta į operacines

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė taip pat dar laukia informacijos apie naująją koronaviruso atmainą, tačiau jos žiniomis ši nėra tokia pikta, kaip delta. Tad kol kas gydymo įstaiga „kovidinių“ ligonių antplūdžiui nesiruošia.

Respublikinėje Šiaulių ligoninės skyriuose nuo COVID-19 gydomi 48 pacientai, iš kurių paskiepyti – 9. Reanimacijoje medikai gydo 8 sunkius „kovidinius“ ligonius (vienas pasiskiepijęs), penkiems iš jų prijungta dirbtinė plaučių ventiliacija, jų būklė kritinė.

Savaitgalį ligoninėje nuo koronaviruso infekcijos mirė trys 69-79 metų pacientai, visi jie buvo neskiepyti. Nebėra pacientų antplūdžio ir priimamajame – per tris savaitgalio dienas dėl COVID-19 konsultuoti 49 ligoniai, kai prieš kelias savaites tokių pacientų būdavo per šimtą.

Ligoninės direktorė Č. Špūrienė informavo, kad reanimacijoje nuo COVID-19 gydomas vienas vaikas, dar trys – skyriuje.

Direktorė priminė, apie mėnesio pradžioje itin sunkiai COVID-19 sirgusį šešiolikmetį, kuris buvo išvežtas gydyti į Santaros klinikas. Dirbtinė plaučių ventiliacija nebepadėjo išlaikyti reikiamo deguonies kiekio kraujyje, tad jis buvo išgabentas gydytis į Santaros klinikas, kur jam prijungta EKMO sistema. Tokią sistemą turi tik dvi šalies ligoninės.

Č. Špūrienė vakar informavo, kad šio paciento būklė išlieka sunki, jo plaučiai vis dar nefunkcionuoja.

„Turbūt reikės daug kantrybės ir laiko jam pasveikti“, – kalbėjo direktorė.

Ji pasakojo, kad sumažėjus reanimacijos lovose sunkių „kovidinių“ ligonių, atsilaisvinę anesteziologai reanimatologai grįžta į operacines. Dviejose papildomose operacinėse pradėta teikti planinę chirurginę pagalbą.

Č. Špūrienė pabrėžė, kad regione užimta tik 51 procentas „kovidinių“ lovų. Šiaulių ir Telšių apskričių ligoninėse, su kuriomis bendradarbiauja Šiaulių ligoninė, nuo COVID-19 gydomi 126 pacientai (21 yra pasiskiepijęs), o reanimacijos lovose – 12 ligonių (2 pasiskiepiję). Anot Č. Špūrienės, skaičiai rodo, kad skiepai išlieka efektyviausia priemonė nuo sunkios COVID-19 ligos.

Mobiliajame punkte – tik PGR tyrimai

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pasidžiaugė, kad vakcinavimo tempai mieste šiek tiek ūgtelėjo. Per savaitę paskiepyta 3470 šiauliečių ir tai yra 700 daugiau nei ankstesnę savaitę. Trečiąja (sustiprinamąja) vakcinos doze pasiskiepijo 2613 šiauliečių, kai savaitę atgal sustiprinamąją dozę gavo 1855 miesto gyventojai. Didžioji jų dalis – vyresnio amžiaus žmonės.

Pirmąja vakcinos doze aktyviausiai skiepijasi 12-15 metų vaikai. V. Palčiauskienė tai sieja su priimtais sprendimais reikalauti galimybių paso iš vaikų nuo 12 metų, kurie norės patekti į pramogų ir laisvalaikio praleidimo vietas.

Iš viso mieste paskiepyta 65,7 procentai gyventojų.

V. Palčiauskienė spaudos konferencijoje mero A. Visocko vardu kvietė gyventojus vakcinuotis ir taip mažinti mieste koronaviruso plitimą. Skiepytis galima visose miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigose, o penktadieniais-sekmadieniais skiepų kabinetas veikia ir prekybos centre „Akropolis“. Registruotis galima per Karštąją liniją 1808 arba elektroninę platformą koronastop.lt.

Mobiliajame punkte praėjusią savaitę atlikta apie 1500 PGR testų ir apie 2000 – antigeno tyrimų. Beveik 26 procentai PGR testų atsakymai buvo teigiami.

V. Palčiauskienė priminė, kad nuo gruodžio 1 dienos visi antigeno testai bus atliekami pačių gyventojų arba jų darbdavių lėšomis, todėl mobilusis punktas tokių tyrimų nebeatliks. Dėl jų reikės kreiptis į privačias laboratorijas.

Sustiprinamąja vakcinos doze pasiskiepijo ir miesto meras

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas vakar socialiniuose tinkluose pranešė, kad pasikiepijo trečiąja (sustiprinamąja) vakcinos doze. Jis antrąja vakcinos doze skiepijosi rugpjūčio viduryje, tačiau prieš kelias dienas pasidaręs antikūnų tyrimą sužinojo, kad jo antikūnų kiekis organizme yra pavojingai mažas.

„Mano GP iš esmės yra niekalas, o jis dar galiotų labai ilgai... Todėl ką tik pasiskiepijau trečiąja doze. Mano tikslas yra ne skiepas, o antikūnai arba tai kas saugo nuo ligos. Kitą kartą tikrinsiu sausio viduryje ir informuosiu“, – žadėjo meras.