Per karantiną pasaulį išvydo ir dvynukai

Naujagimių skyriaus nuotr.
Naujagimių skyriaus personalas linki saugoti savo šeimą ir save.
Nuo karantino pradžios iki vakar Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje gimė 75 kūdikiai, tarp jų – ir dvynukai. „Labai linkėčiau mamoms, kad karantino baimė neužgožtų jų didžiausio džiaugsmo ir didžiausio gyvenimo įvykio“, – sako akušerė ginekologė Emilija Bogužienė, Moters ir vaiko klinikos laikinoji vadovė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Akušerė ginekologė Emilija Bogužienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos laikinoji vadovė, linki, kad karantinas neužgožtų didžiausio gyvenimo įvykio – kūdikio gimimo.

Svarbiausia – saugumas

Nuo kovo 16 iki balandžio 1 dienos Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje gimė 41 berniukas, 34 mergaitės. Į pasaulį atėjo ir dvynukai – sesutė su broliuku.

„Pas mus lyg viskas įprastai, išskyrus faktą, kad tėvelių neturime šalia, – sako E. Bogužienė. – Be abejo, mamos atvažiuoja su savotišku išgąsčiu, kaip reikės būti vienoms, bet jau po truputėlį sužino, nebėra tokio nustebimo, kai paprašome tėvelio atsisveikinti ir išeiti. Taip, baimės yra, kaip ir atvažiuojant į gimdymą, nesvarbu, karantinas ar ne, pirmas ar antras vaikutis. Tokios baimės yra normalu. O paskui – džiaugsmas.“

Gydytoja pastebi, kad dabar labai daug mamyčių supanikuoja ir atvyksta į priėmimą, kai nėra reikalinga.

„Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos rekomendacijas moteriai nuo 37 nėštumo savaitės rekomenduojama griežtai būti namuose ir, kiek įmanoma, vengti socialinių kontaktų, kad būtų sumažinta užsikrėtimo rizika. Kad būtų kaip prikaltos namuose“, – akcentuoja akušerė ginekologė.

E. Bogužienė primena ir įprastas rekomendacijas: gerti daug vandens, nepamiršti geležies preparatų (jei jie yra reikalingi), sekti leliuko judesius – įprastai stebėti savo ir mažylio savijautą.

Pasak gydytojos, mamos ir gimusio kūdikio buvimo ligoninėje laikas dėl karantino nėra pasikeitęs: jei gimdymas normalus su normaliu pogimdyviniu laikotarpiu – dvi paros, po operacijos – trys paros (kartais paleidžiama ir po dviejų).

„Šis laikotarpis reikalingas išbūti dėl leliuko diagnostikos, tam tikrų tyrimų. Kol kas turime prabangą laiko netrumpinti ir taip užtikrinti pačią geriausią priežiūrą tiek mamytėms, tiek naujagimiams.“

Naujagimių tėtės, juokiasi E. Bogužienė, po langais nestovi, kad pamatytų kūdikį, o naudojasi šiuolaikinėmis technologijomis: „Būna, kad vienoje mamos rankoje – leliukas, kitoje – telefonas, iš karto viskas rodoma tiesioginiu vaizdu. Technologijos labai palengvina mamyčių buvimą dabartinėmis, karantino, sąlygomis.“

Akušerės, sako E. Bogužienė, gimdyvėms yra ir draugai, ir artimieji, ir specialistai, ir psichologai tuo pačiu metu.

„Labai tikiuosi, kad šią akimirką atvažiavusios moterys nesijaučia vienišos, dėmesio stengiamės skirti maksimaliai kiekvienai gimdančiai mamytei.“

Didžiausia šiandienos baimė – kad nesusirgtų kolektyvas. Panikos yra, bet ją stengiamasi valdyti.

Svarbiausia, pabrėžia E. Bogužienė, saugumas, todėl dedamos visos pastangos apsaugoti save ir pacientus nuo galimos infekcijos.

„Labai linkėčiau mamoms, kad karantino baimė neužgožtų jų didžiausio džiaugsmo ir didžiausio gyvenimo įvykio. Šią akimirką vaikai ateina į beprotišką pasaulį, bet dėl to tai nėra mažiau svarbu ar mažiau reikšminga. Linkiu mėgautis kiekviena akimirka, savo nėštumu, gimusiu naujagimiu ir žinoti, kad mums visiems laikantis bendrų taisyklių, viskas pasibaigs“, – linki E. Bogužienė.

Naujagimių skyriaus personalas linki saugoti save ir savo mažuosius bei dalijasi patarimais.

 

Patarimai važiuojant gimdyti

– Pasiimkite 3–4 dienoms Jums ir Jūsų vaikeliui reikalingiausius daiktus! Jei kažko prireiks papildomai, padėsime ir pasirūpinsime tuo!

– Nepamirškime optimizmo ir geriausios nuotaikos, nes net ir karantino metu gimęs vaikelis atneš tik gražiausius prisiminimus ir pilnatvę širdyje!

– Jeigu sloguojate ar jaučiate kokius kitus ligos simptomus, iš karto informuokite apie tai personalą! Saugokite save ir kitus!

– Jeigu 14 dienų laikotarpiu Jūs ar Jūsų šeimos narys parvyko iš užsienio, jeigu buvote kontakte su patvirtintu ar galimu Covid-19 – iš karto informuokite personalą!

Patarimai po gimdymo

– Jūsų lankyti, deja, negalima! „Aplankykite“ namiškius ir draugus Jūs! Jūsų ir vaikučio nuotrauka, video įrašas socialiniuose tinkluose ar kitu būdu bus gražiausia dovana ir prisiminimas likusiems namuose!

– Jeigu sloguojate ar jaučiate kokius kitus ligos simptomus, rūpinantis naujagimiu dėvėkite kaukę. Saugokite save, savo naujagimį ir kitus!

– Nepamirškite vitamino D sau, savo naujagimiui ir kitiems šeimos nariams!

– Karantino metu patys nebūkit svečiais ir svečių nepriimkite! Saugokite savo šeimą ir kitus! Likite namuose!