Kaip pasidaryti tyrimą, jei nesi meras?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas pasinaudojo savo statusu ir ryšiais, kad be eilės pasidarytų koronaviruso testą, nors kaip pats pripažino, jis jam nebuvo būtinas.
Keturias dienas skambinant į „karštąją liniją“ iš užsienio grįžusiam ir karščiuojančiam šiauliečiui nepavyko prisiregistruoti koronaviruso tyrimui. Užtat Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui, neturėjusiam jokių COVID-19 infekcijos požymių, net nereikėjo skambinti 1808, jam tyrimas buvo atliktas itin operatyviai.

Prisiregistruoti nepavyko

Redakcija gavo 50-mečio šiauliečio laišką, kuriam vyras rašė, kad yra grįžęs iš užsienio, lankėsi Prancūzijoje, Italijoje. Praėjusią savaitę iki 37,5 laipsnio pakilo temperatūra, užsikišo nosis, atsirado sloga. Keturias dienas iš eilės žmogus skambino į 1808, bandydamas užsiregistruoti tyrimui į mobilųjį patikros punktą, tačiau išgirsdavo vis tą patį atsakymą – nėra vietų, skambinkite vėliau.

Ketvirtą dieną paskambinus į „karštąją liniją“ jo paklausė, ar jaučia dusulį. Paaiškinus, kad ne, pasiūlė kreiptis į šeimos gydytoją, nes gal tiesiog peršalo. Dar kiek vėliau paskambinus vietų tyrimams ir vėl nebebuvo.

Pirmadienį pasiteiravome, ar pasisekė prisiregistruoti. Žmogus pasakė, kad po tiek bandymų nusibodo bežaisti ir apgailestavo, kad realybėje sistema neveikia.

Tą patį pirmadienį Šiaulių miesto meras Artūras Visockas informavo, kad pasidarė koronaviruso testą ir jis yra neigiamas. Jis sugalvojo tokį tyrimą atlikto po dviejų savaičių saviizoliacijos po to, kai iš užsienio grįžo žmona.

Spaudos konferencijoje pasiteiravome Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos, kaip operatyviai pasidaryti koronaviruso tyrimą, jei nesi miesto meras.

„Tyrimus atliekame tiems, kurie atvežami greitosios pagalbos automobiliu. Taip pat turime ligonių rūšiavimą – jei turi temperatūros ir „kovido“ požymių, kreipęsis į mūsų Skubios pagalbos skyrių ir, jei būtų įtarimas, jam būtų padarytas tas tyrimas, net jei ir pats atvažiuotų su savo automobiliu. Jei turi tokių nusiskundimų, labai kviečiu atvykti į mūsų Skubios pagalbos skyrių“, – variantą pasiūlė ligoninės direktorius.

„Legaliu“ būdu tyrimo būtų nedarę

Tuo tarpu merui „kovido“ požymių turėti nereikėjo.

„Kaip čia man tą koronavirusą ištyrė greitai, o kitiems ištiria lėtai. Manau, kad tai viso labo sutapimas. Pasikalbėjau su ligoninės direktoriumi. Aš nesikreipiau į 1808, todėl kad mane ten būtų atmetę. Pas mane nėra tų indikacijų ir nėra jokių punktų, kuriuos turėčiau turėti, kad patekčiau į 1808. Tačiau aš pasikalbėjau su direktoriumi, paaiškinau visą situaciją. Aš buvau traktuotas kaip potencialiai rizikingas atvejis, ligoninė paėmė mėginį ir ištyrė“, – pasakojo meras.

Jis atviravo, kad jam esą nebuvo skirtumo, kokią dieną atliks tyrimą – tą pačią ar kitą. Miesto galva sakė galėjęs ateiti į ligoninę ir antradienį, ir trečiadienį.

„Spėju, kad tuo metu tas naujasis aparatas pradėjo veikti stipresniu režimu, ir tokiu būdu jau visi žmones gaus greitesnius tyrimus, tačiau iki šios dienos buvo prisikaupę neištirtų tyrimų. Aš kaip suprantu, pagal taisykles jie turi ištirti per tris paras“, – aiškino A. Visockas.

Saviizoliacija ar simuliacija?

Meras pirmadienį paskelbė atėjęs į darbą po dviejų savaičių saviizoliacijos. Tačiau savo socialinių tinklų paskyroje A. Visockas kovo 24 dieną parašė, kad „vakar buvau prekybos centre“. Socialiniuose tinkluose A. Visockas aiškinosi, kad jo saviizoliacija buvo savanoriška.

„Saviizoliacija – piliečio valstybei pasižadėtas gyvenimo režimas savame būste, kurio metu pilietis 14 dienų laikotarpiui save izoliuoja nuo visuomenės tikslu išsiiaiškinti, ar pilietis pats neserga, o jeigu serga, kad apsaugoti aplinkinius nuo užsikrėtimo koronavirusu. Štai saviizoliacijos turinys – save izoliuoja nuo visuomenės“, – spaudos konferencijoje apibrėžęs Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, neminėjo, kad būtų kokių išimčių.