Dažais apipiltas paminklas žuvusiems sovietų kariams

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Mėlynos ir geltonos spalvos dažais apipiltas Bubiuose esantis paminklas, skirtas sovietų kariams.
Vasario 24 dieną Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, visoje Lietuvoje fiksuojama atvejų, kuomet išniekinami sovietų kariams skirti paminklai ar kitos atminimo vietos. Balandžio 10 dieną toks incidentas įvyko ir Šiaulių rajone.

Prieš 14 valandą pro šalį važiavęs Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras pastebėjo, kad Bubiuose geltonos ir mėlynos spalvos dažais nudažyti paminklas ir atminimo lentelės, skirtos sovietų kariams, žuvusiems 1941–1945 metų kare.

Dėl kapo išniekinimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Atminimo vietoje kamerų nėra, vis dėlto policija tikisi, kad niokotoją ar niokotojus nustatyti pavyks.

Analogiškas tyrimas šiomis dienomis pradėtas ir Kėdainių rajone. Balandžio 9-ąją pastebėta, kad Šėtos miestelyje irgi geltonos ir raudonos spalvos dažais apipiltas toks pat paminklas.

Į paminklus sovietų kariams nusitaikyta ir Kaune, Kaišiadorių, Jurbarko rajonuose. Ant Jurbarko rajono Pašaltuonio kaime rastas dar ir užrašas „Putler Kaput!“ bei svastika. Kaišiadorių rajone, Žasliuose, dažais apipiltas ne tik memorialinis paminklas, bet ir tvora.

Anykščių rajone, Kurklių miestelyje, geltonos ir mėlynos spalvos dažais nudažyta sovietinio kario skulptūra.

Policijos pareigūnams po šių išpuolių rekomenduota atkreipti dėmesį į tokias vietas ir įtraukti jas į patruliavimų maršrutus.

„Bet koks turto suniokojimas – ar tai namo siena, ar tai paminklas – yra nusikalstamas veiksmas, už kurį įstatymas numato atsakomybę“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių apskrities policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė.

Visais atvejais policija pradėjo tyrimus dėl kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimo. Už tai gresia viešieji darbai, bauda arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Premjerė Ingrida Šimonytė ragina vengti provokacijų ir nesusipratimų, kad tai nebūtų panaudota priešiškai propagandai, apie tai perspėjo ir Generalinė prokuratūra.