COVID-19: vienur sumažėjo, kitur – didėja

RŠL nuotr.
Infekcinių ligų skyriaus vedėjas Aidas Kaušas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje tiesiogiai dirbo su „kovidiniais“ pacientais ir pasiskiepijo vienas pirmųjų Šiauliuose.
Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje trečdaliu mažiau žmonių išgirdo COVID-19 diagnozę. Uždaroma karščiavimo klinika, o tikslinės miestiečių grupės kviečiamos ne tik skiepytis, bet ir profilaktiškai testuotis. Specialistai patvirtina vakcinos patikimumą, o viena miesto mokykla kuria socialinį burbulą. Tačiau pagrindinis rodiklis ėmė augti.

Naujų koronaviruso atvejų – mažiau

Spaudos konferencijoje apžvelgiant praėjusios savaitės COVID-19 situaciją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, einanti vadovo pareigas, Simona Abromavičienė pastebėjo, kad naujų koronaviruso atvejų skaičius banguoja tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje.

Praėjusią, 9-ąją, metų savaitę Šiaulių apskrityje užregistruoti 146 COVID-19 užsikrėtę asmenys. Lyginant su 8-ąja savaitę, naujų atvejų sumažėjo 71.

Šiauliuose nustatyti 72 atvejai (prieš savaitę – 100), Šiaulių rajone – 7 (19), Akmenės rajone – 12 (7), Joniškio rajone – 23 (42), Kelmės rajone – 7 (23), Pakruojo rajone – 7 (5), Radviliškio rajone – 18 (25).

Nors naujų atvejų skaičius pers savaitę šiek tiek sumažėjo, pagrindinis sergamumo rodiklis – 14 dienų naujų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų – ėmė augti. Šiauliuose jis ūgtelėjo nuo 169 iki 182, o Joniškio rajone išaugo net iki 300. S. Abromavičienė negalėjo paaiškinti šios paradoksalios situacijos. Didesnį nei Joniškio sergamumo rodiklį šalyje turi tik 9 savivaldybės. Tarp 5 didžiųjų miestų Šiaulių sergamumo apimtys išlieka mažiausios.

NVSC atstovė informavo, kad į Šiaulių apskritį praėjusią savaitę įvežti 7 koronaviruso atvejai iš kitų šalių: Šiauliuose virusas nustatytas dviems asmenims, parvykusiems iš Airijos, po vieną – iš Lenkijos ir Norvegijos. Į Akmenės rajoną parvyko koronavirusu sergantis asmuo iš Danijos, Joniškio rajone atvyko iš Ukrainos, o Radviliškio rajone – iš Lenkijos.

S. Abromavičienė pastebėjo, jog daug ir gausių „kovido“ židinių apskrityje nestebima. Praėjusią savaitę užfiksuotas naujas židinys siejamas su Latvijos įmone, kurioje dirba tiek Naujosios Akmenės, tiek Joniškio rajono gyventojai. Čia susirgo 13 asmenų, du iš jų – antriniai atvejai šeimose.

Dar vienas nerimą keliantis židinys – Šiaulių sporto gimnazijoje. Koronavirusas nustatytas jau 16 žmonių – 15 mokinių ir vienam sporto treneriui. Pirminis šaltinis nenustatytas, pirmi ligos atvejai pastebėti tiek berniukų, tiek mergaičių futbolo komandose, o išplito „kovidas“ Sporto gimnazijos bendrabutyje.

Atliekant epidemiologinį tyrimą buvo nurodyta bendrabutyje riboti socialinius kontaktus, patalpas vėdinti, dezinfekuoti ir panašiai. Kartu su Savivaldybės pagalba buvo ištirta maždaug 100 sąlytį turėjusių gimnazijos kolektyvo narių, 9-iems virusas pasitvirtino.

Anot departamento vadovės, situacija šioje gimnazijoje yra viena iš sudėtingesnių. Čia mokosi aukšto meistriškumo sportininkai, jie dalyvauja varžybose, persipynusios sporto šakos, daug yra sąlytį turėjusių asmenų.

Nustatyta pažeidimų

NVSC Šiaulių departamentas, bendradarbiaudamas su Maisto ir veterinarijos tarnyba, Šiaulių savivaldybe bei policija pasidalino kontrolės sritimis. NVSC specialistai atliko 34 juridinių asmenų patikrinimus, iš jų 14 – Šiauliuose.

S. Abromavičienė pranešė, kad didžiausi pažeidimai nustatyti vienoje miesto apgyvendinimo įstaigoje. Čia viename kambaryje buvo apgyvendinami skirtingų ekipažų nariai, bendro naudojimo patalpose nebuvo dėvimos apsauginės veido kaukės, nesilaikoma saugaus atstumo, nedezinfekuojami paviršiai, nerasta tam skirtų medžiagų. Bus sprendžiama dėl administracinės atsakomybės taikymo.

NVSC specialistai domėjosi, kaip grožio paslaugų teikėjai laikėsi rekomendacijų atlikti profilaktinius vienkartinius tyrimus. Juos apklausus paaiškėjo, kad apskrityje serologinius antikūnų testus atliko 31 procentas grožio paslaugas tiekiančių darbuotojų, o PGR testus – tik 7 procentai. Pagrindinėmis priežastimis, kodėl nesitiria, nurodė, kad buvo namuose, laikėsi karantino nurodymų, šeimos nariai nesirgo „kovidu“. Anot departamento vadovės, tokios priežastys nėra pateisinamos.

Uždaroma karščiavimo klinika

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė priminė, kad kviečiamos tam tikros asmenų grupės atlikti profilaktinį vienkartinį tyrimą. Praėjusią savaitę tyrimų mobiliajame punkte atlikta daugiau, tačiau vedėjai norėtųsi, kad šia galimybė būtų naudojamasi intensyviau.

Praėjusią savaitę mobiliajame punkte buvo atlikti 629 tyrimai. Iš jų 229 – profilaktiniai, tačiau mažiau kreipėsi į mobilųjį punktą su simptomais – 184 (219). Teigiamų mobiliojo punkto tyrimų atsakymų dalis – 9,22 procento. Pagal statistikos departamentą Šiauliuose per paskutines 7 dienas iš viso buvo atlikta 2427 tyrimai, o teigiamų atsakymų dalis sudaro 3,2 procento. Vedėja pasidžiaugė, kad tyrimų apimtys didėja, o teigiamų atsakymų dalis – mažėja.

Nuo trečiadienio mobiliajame punkte bus pradėti atlikti antigenų testai. Jie bus atliekami ir tiems besimptomiams asmenims, kurie registruosis profilaktiniam tyrimui. Toks tyrimas užtruks 15-20 minučių, žmonės daug greičiau sulauks atsakymo. Registracijos tvarka išlieka ta pati: telefono numeriu 1808 arba elektroniniu būdu.

Nuo kitos savaitės vienkartinius profilaktinius tyrimus galės atlikti prekybos ir paslaugų sektoriuje dirbantys asmenys, šią savaitę dar kviečiami gamybos įmonių darbuotojai.

V. Palčiauskienė pastebėjo, kad tos tikslinės grupės, kurios gali atlikti periodinius profilaktinius tyrimus – švietimo įstaigų darbuotojai, bibliotekų, muziejų, vaistinių darbuotojai – gali atlikti ir serologinį antikūnų tyrimą. Patvirtinus reikiamą antikūnų kiekį žmogaus organizme, jis gali 60 dienų nesitestuoti.

V. Palčiauskienė nuramino gyventojus, kad profilaktinius tyrimus atliekančių asmenų ir turinčių COVID-19 požymių srautai bus atskirti. PGR tyrimai atliekami žmogui neišlipus iš automobilio. Serolginiams tyrimams reikia duoti kraujo, tačiau jie bus atliekami skirtingu metu nei PGR testai.

Savivaldybės gydytoja pranešė dar vieną naujieną. Atsižvelgiant į gerėjančią epidemiologinę situaciją nuo kitos savaitės nutraukiama Karščiavimo klinikos veikla. Jos poreikis šiuo metu yra gerokai sumažėjęs, o jei išaugtų, klinikos veikla ir vėl būtų atnaujinta. Karščiuojantiems pacientams reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Vedėja apgailestavo, kad šią savaitę negaus visų žadėtų 2900 vakcinų dozių. Šiaulius pasieks 900 „AstraZeneca“ ir dvigubai daugiau „Pfizer“ vakcinų dozių – iš viso 2400. Šią savaitę skiepijami 75–79 metų grupės gyventojai. Vedėja žadėjo, kad jau šią savaitę asmens sveikatos priežiūros įstaigos organizuos nevaikštančių gyventojų skiepijimą jų namuose.

Vakcina – brangus produktas, kurį gauname nemokamai

Vakcinų nuo COVID-19 efektyvumą patvirtino Respublikinės Šiaulių ligoninės Infekcinių ligų skyriaus vedėjas Aidas Kaušas. Jis aiškino, kad visos vakcinos sukurtos įdedant nežmonišką kiekį pastangų ir finansų. Vedėjas pastebėjo, kad gal žmones glumina tai, kad vakcinos sukurtos per trumpą laiką. Tai pavyko dėl to, kad šiam procesui buvo sudarytos visos sąlygos, uždegta žalia šviesa. Jos nekurtos tuščioje vietoje. Skiepų bazė buvo sukurta dar prieš paplitus „kovidui“. Jos visos yra patvirtintos Amerikos, Europos vaistų agentūrų.

„Nėra, kad atėjo ruduo, palijo, išdygo grybai ir mes juos renkame. Tai yra rimti produktai ir manau, kad žmonės tai įvertins tik po kurio laiko. Tai yra brangus produktas, kurį žmonės šiandien gauna nemokamai pasiskiepyti“, – akcentavo gydytojas

Infektologas pabrėžė, kad visos trys Lietuvoje naudojamos vakcinos veiksmingos. Jau po pirmo skiepo žmogus įgyja tam tikro laipsnio imunitetą, kurį įtvirtina antrasis skiepas.

Kiekvienas žmogus serga individualiai. Taip ir skiepijimo padariniai kiekvienam žmogui gali būti skirtingi, tačiau neturi nusverti baimė skiepytis.

Medikas aiškino, kad COVID-19 persirgęs žmogus įgyja imunitetą tam tikram virusui, tačiau jis mutuoja. O pasiskiepijęs žmogus gauna kur kas platesnę apsaugą. Visos vakcinos gali turėti pašalinį poveikį. Vienos yra mažiau išreikšta pirma dozė, kitos vakcinos – antroji dozė. Nėra vakcinos, kuri turėtų išskirtinai daug šalutinio poveikio.

A. Kaušas perspėjo, kad net mažėjant naujų atvejų skaičiui, negalime atsipalaiduoti. Šiek tiek ramiau galėtume jaustis, jei pasiskiepytų bent 30 procentų šalies gyventojų. O kol kas didžiulę reikšmę turi testavimas, kuris gali sugaudyti viruso nešiotojus.

„Sandoros“ progimnazija grįš į klases

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad „Sandoros“ progimnazija, Vilniaus eksperimentinės mokyklos pavyzdžiu, pareiškė iniciatyvą socialinio burbulo sukūrimui. Visi mokytojai pasiskiepijo, dabar komunikuojama su tėveliais. Jei bus pritarimas bus, mokiniai grįš į klases. Anot A. Bartulio, jei eksperimentas pavyktų, tokį projektą bus galima vykdyti kurioje nors gimnazijoje, kur mokosi abiturientai, kad jie galėtų grįžti į klases.