COVID-19: vakcinuos abiturientus, ligoniams teks palaukti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliai įsitraukė į vakcinavimo lenktynes šalyje.
Sergamumas COVID-19 Lietuvoje auga, tačiau Šiaulių apskrityje didelio nerimo dar nėra. Nors Šiauliuose ligos atvejų padaugėjo, Kelmės rajone per praėjusią savaitę neužfiksuotas nė vienas naujas ligos atvejis. Šiauliai sunaudojo visus vakcinos likučius, tačiau už ribos paliko dalį didelės rizikos gyventojus. Šiaulių meras kol kas nesiskiepija, nors pagal prioritetines grupes jau galėtų. Žadėta, jog bus skiepijami ir jaunesni kaip 65 metai asmenys, turintys lėtinių ligų, bet tų planų atsisakyta.

 

Šiauliuose – padaugėjo, Kelmėje per savaitę – nulis

Per pastarąsias 14 dienų šalyje naujų COVID-19 atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų, siekia 311 užsikrėtimų, nors neseniai šis rodiklis buvo sumažėjęs iki 240.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai einanti vadovo pareigas, Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje kalbėjo, kad Šiaulių apskrityje dar nėra labai bloga situacija, tačiau naujų atvejų skaičius pamažu auga.

Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje užregistruoti 118 naujų COVID-19 atvejų. Tai yra vos 2 atvejais daugiau, nei prieš savaitę. Tačiau labiausiai šis skaičius per savaitę ūgtelėjo Šiaulių mieste – nuo 51 iki 69, Šiaulių rajone – nuo 3 iki 13 bei Radviliškio rajone – nuo 22 iki 27. Kituose rajonuose koronavirusu užsikrėtė mažiau: Akmenės ir Joniškio rajonuose užfiksuota vos po 2 atvejus, Pakruojyje – 5, o Kelmės rajone per savaitę nenustatytas nei vienas susirgęs COVID-19 asmuo.

Šalyje mažiausias dviejų savaičių naujų COVID-19 atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų skaičiuojamas Kelmės (40), Pakruojo (49) ir Šiaulių (51) rajonuose.

Radviliškio rajono savivaldybė nežymiai aplenkė Šiaulius ir čia dabar yra didžiausias COVID-19 sergamumas apskrityje.

S. Abromavičienė informavo, kad praėjusią savaitę regione buvo užregistruoti du įvežtiniai ligos atvejai iš Vokietijos ir Lenkijos.

Iš visų susirgusiųjų koronavirusu per praėjusią savaitę – 32 procentai užsikrėtė šeimose, 39 procentų užsikrėtimo aplinkybės lieka neaiškios.

Departamento vadovė paminėjo, kad per savaitę apskrityje nustatyti 4 nauji koronaviruso infekcijos protrūkiai: vienas Šiauliuose ir trys Radviliškio rajone. Mieste COVID-19 įsisuko tarp koncertinės įstaigos valstybinio kamerininio choro dainininkų (susirgo 4).

Radviliškio rajone ligos židiniai įsisuko į ugdymo įstaigą, transporto įmonę ir kelių tarnybą.

Tęsiasi židiniai Pakruojo rajone esančioje montavimo įmonėje (13 sergančių), Šiaulių rajone veikiančioje baldų įmonėse (7), Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriuje (15).

„Atvejų skaičius ūgtelėjo, todėl reikėtų nepamiršti visų įmanomų apsaugos priemonių, vengti nebūtinų išvykų, kelionių, ypač dabar, kai plinta naujos viruso atmainos“, – kvietė S. Abromavičienė.

Šiauliuose kaip niekad daug – net 1300 žmonių – yra saviizoliacijoje. Daugiausiai tai iš užsienio šalių grįžę arba atvykę asmenys.

Ligoninei reikėtų atokvėpio

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika, kalbėdamas apie „kovido“ židinį Ortopedijos ir traumatologijos skyriuje, paaiškino, kad ligonis buvo paguldytas dėl kitų ligų kovo 18 dieną. Jo COVID-19 testas buvo neigiamas. Visi ligoninės pacientai yra kas 3 dienas testuojami dėl koronaviruso. Antras ligonio testas taip pat buvo neigiamas, o trečiasis – jau teigiamas.

R. Mažeika atkreipė dėmesį, kad pacientas į ligoninę buvo paguldytas inkubaciniu koronaviruso infekcijos laikotarpiu, todėl testai ligą parodė tik po 6 dienų. Per tą laiką šis ligonis komunikavo, vaikščiojo po skyrių, todėl liga paplito tarp kitų ligonių.

Ligoninės direktorius pasidžiaugė, kad po to, kai buvo paskiepyti beveik visi ligoninės darbuotojai, nė vienas nesusirgo COVID-19. Ir tokia situacija trunka jau du mėnesius, nors per visą pandemijos laikotarpį iš daugiau nei 2 tūkstančių darbuotojų koronavirusas buvo nustatytas trečdaliui.

„Skiepai yra nepaprastai veiksmingi. Jei toks protrūkis būtų atsiradęs lapkričio-gruodžio mėnesiais, be abejonės būtų iškritęs ir personalas“, – akcentavo vadovas.

Jis sakė, kad apie 100 darbuotojų dėl įvairių priežasčių nesivakcinavo, tačiau jiems du kartus per savaitę yra atliekami testai dėl COVID-19.

Direktorius pasakojo, kad Šiaulių ligoninėje „kovidas“ šiuo metu nėra dominuojanti problema, nes kovo-gegužės mėnesiais suintensyvėja sergamumas kitomis ligomis. COVID-19 ligoniai gydomi dviejuose skyriuose. Šiu metu ligoninėje gydomi 25 „kovidiniai“ pacientai, nors jų skaičius buvo sumažėjęs iki 15. Trys sunkios būklės ligoninėje gydomi intensyvios terapijos skyriuje, kur yra prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų.

Ligoninė priima Šiaulių ir Telšių apskričių „kovidinius“ ligonius. Beveik visų rajonų ligoninėse tokie skyriai jau uždaryti, išskyrus Mažeikių rajono ligoninę, kurioje dar yra 20 lovų skyrius sergantiems COVID-19.

„Mūsų skaičiai dar nedideli, tačiau tai, kas dedasi Vilniuje, mus neramina, nes ten jau pildosi ir reanimacijos“, – susirūpinęs kalbėjo R. Mažeika.

Skubios pagalbos skyriuje kiekvieną parą priimama po 120–30 pacientų. Laiku atidarė dienos chirurgijos skyrius. Operacinės dirba pilna apimtimi, operacijos atliekamos laiku, nenukenčia planinė pagalba.

Vadovas pastebėjo, kad į Konsultacinę polikliniką sugrįžo pacientai, čia jau stebimos eilės.

R. Mažeika aiškino, kad ligoninei reikėtų bent mėnesio antro, kad galėtų pasiruošti naujai infekcijos bangai. Labai nenorėtų, kad ir vėl reikėtų uždarinėti skyrius. Ligoninė siekia suformuoti inkubacinį skyrių su atskiromis sanitarinėmis zonomis Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikų pirmame aukšte, kad nereikėtų griauti terapinių skyrių darbo.

Prioritetai keičiasi

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius spaudos konferencijoje akcentavo, kad praėjusios savaitės pabaigoje buvo sunaudotos visos turėtos vakcinos dozės – šaldytuvai tušti. Šią savaitę planuojama gauti apie 2800 vakcinos dozių: 500 „AstraZenecos“, 1500 „Pfizer“ ir 800 „Modernos“.

Šiauliuose pirmąją vakcinos doze paskiepyta 12,1 procentas gyventojų, o antrąja – 5,5 procento. Panaši dalis paskiepytų gyventojų yra ir Lietuvos mastu.

Pavaduotojas pranešė, kad ir toliau bus skiepijama poliklinikose, o trečiadienį ir penktadienį – vakcinavimo centre Šiaulių arenoje. Proveržį skiepijimo procese V. Urbonavičius žadėjo balandžio pabaigoje, kai Šiauliams numatyta per savaitę skirti po 6000 dozių vakcinos.

Administracijos direktoriaus pavaduotojas paaiškino, kad šią savaitę bus vakcinuojami gimnazijų mokytojai ir abiturientai. Iš Šiauliuose esančių 1005 abiturientų skiepytis panorėjo 200. Savivaldybės vadovai viliasi, kad penktadalis vakcinuotų abiturientų ir dauguma jų mokytojų padės jiems saugiai išlaikyti egzaminus, nors, pavyzdžiui, „AstraZenecos“ vakcinos antrasis skiepas bus atliekamas tik po 12 savaičių, tai yra, kai egzaminai jau bus pasibaigę.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė paaiškino, kad jau po pirmosios dozės vyksta organizmo imuninis atsakas ir formuojasi antikūnai.

Nors V. Urbonavičius penktadienį žadėjo, kad jau šią savaitę bus pradėti skiepyti jaunesnių nei 65 metų ir turinčių tam tikrų lėtinių ligų prioritetinės grupės žmonės, vakar tokių pažadų buvo išsižadėta.

Pavaduotojas paaiškino, kad šalies sveikatos apsaugos ministras pakeitė prioritetų sąrašą. Prieš minėtą grupę, kurią Šiauliuose sudaro apie 10 tūkstančių gyventojų, atsirado mokytojai, abiturientai ir treneriai. Vieną didžiausių rizikos grupių pagal ministro įsakymą „aplenkė“ net „Eurovizijos“ konkurso dalyviai.

Tačiau senjorai nuo 65 ir daugiau metų vis dar išlieka viena pirmųjų prioritetinių grupių, tačiau Šiauliuose jų net pirmuoju skiepu paskiepyta mažiau nei pusė. 80 ir daugiau metų grupėje pirmąją vakcinos dozę gavo 41 procentas Šiaulių gyventojų, 70–79 metų grupėje – 47 procentai, 60–69 metų – 17,7 procento. Antrąja vakcinos doze atitinkamai paskiepyti 19,4, 10,8 ir 7,7 procento gyventojų. V. Palčiauskienė pailiustravo, kad šie skaičiai nedaug skiriasi nuo šalies vidurkio.

Savivaldybės atstovai aiškino, kad paskiepytų senjorų procentai tokie nedideli, nes daug jų atsisako „AstraZeneca' vakcinos, tačiau į redakciją kreipėsi keli senjorai, kurie tvirtino, kad taip ir nesulaukė kvietimo skiepytis, nors yra ne tik garbingo amžiaus, bet ir turi lėtinių ligų.

„Gal išimties tvarka ir nebuvo kam nors paskambinta“, – suabejojo V. Urbonavičius. Tokiems gyventojams siūloma patiems paskambinti telefono numeriu 1863 ir užsiregistruoti vakcinavimui.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras skelbia, kad ir pasiskiepijus nuo COVID-19 tikimybė užsikrėsti ir susirgti išlieka, tačiau skiepai apsaugo nuo sunkių ligos formų, hospitalizacijos ir mirties. O sergamumo statistika ir įrodo, kad didžiausia dalis sunkiai sirgusiųjų, gydytų perkrautose ligoninėse, taip pat ir mirusiųjų, yra vyresnio amžiaus žmonės, turintys gretutinių ligų.

Sveikatos skyriaus vedėja informavo, kad pasiskiepijusiems abejomis vakcinos dozėmis žmonėms 6 mėnesius nereikia profilaktiškai testuotis, o turint kontaktą su sergančiu, nereikia izoliuotis. Šis terminas nuo praėjusios savaitės pratęstas nuo 3 iki 6 mėnesių.

Meras dar nepasiskiepijo

Vienoje iš vakcinavimo prioritetinių grupių šalia valstybės vadovų, Seimo narių įrašyti ir savivaldybių merai. Pasiteiravome Šiaulių mero Artūro Visocko, ar jis jau pasiskiepijo.

Meras atsakė, kad nesiskiepijo, nes šis prioritetas atsirado reklamos tikslais. Esą valstybės lyderiai turėjo parodyti, kad pakankamai saugu skiepytis „AstraZenecos“ vakcina.

Anot A. Visocko, Šiauliuose tokios problemos nėra, visa vakcina panaudota, lyderystės nereikia, nes žmonės yra sąmoningi, todėl jis žadėjo skiepytis bendra tvarka ir nesirinkdamas vakcinos. Meras socialiniuose tinkluose kviečia visus „sveikatintis“ judant lauke, taip susitvarkyti ir savo psichinę sveikatą.

„Senjorai atsisakė „AstraZenecos“ dėl gandų, tačiau per kelias valandas tuos skiepus panaudojo policijos pareigūnai ir mokytojai“, – sakė meras.

Jis viliasi, kad vis daugiau žmonių nebeatidės savo skiepijimo galimybių į eilę, o rinksis ir „AstraZenecos“ vakciną.