COVID-19: užsikrėtusiųjų mažėja, paskiepytų – vis daugiau

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiandien Šiauliuose pradedami skiepyti ne vien medikai, bet ir socialinės globos bei slaugos įstaigų gyventojai.
Griežtos karantino priemonės duoda rezultatus. Koronavirusu užsikrečia vis mažiau gyventojų. Vilčių teikia ir didėjančios skiepų apimtys – šiandien vakcina pasieks miesto poliklinikas, po pirmąjį skiepą gaus prioritetinėms grupėms priklausantys šių įstaigų medikai, socialinių ir globos įstaigų darbuotojai bei gyventojai. Po trijų savaičių skiepas turės būti kartojamas.

Ribojimai duoda rezultatų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro patarėja, laikinai einanti vadovo pareigas, Simona Abromavičienė teigė, jog mažėjantys sergamumo COVID-19 skaičiai rodo, kad karantino ribojimai duoda rezultatus. Ji pranešė, kad pirmąją šių metų savaitę Šiaulių apskrityje užregistruoti 1065 nauji COVID-19 atvejai ir tai yra 200 mažiau, nei paskutinę praėjusių metų savaitę. O lyginant su gruodžio pradžia naujų atvejų skaičius sumažėjo beveik 750.

Praėjusią savaitę 411 naujų koronaviruso infekcijos atvejų užregistruota Šiaulių mieste, 104 – Šiaulių rajone, 138 – Akmenės rajone, 90 – Joniškio rajone, 104 – Kelmės rajone, 89 – Pakruojo rajone ir 124 – Radviliškio rajone.

Šiaulių apskrityje šiuo metu COVID-19 serga 4850 gyventojų, iš jų Šiauliuose – 1908.

Prieš mėnesį Šiauliai dar pirmavę šalyje sergamumo rodikliais šiuo metu atsitraukė į 60 savivaldybių sąrašo antrąją pusę – 14 dienų naujų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų siekia 868,9 atvejo. Didžiausias sergamumas vakar buvo Visagino mieste – beveik 2000 naujų atvejų 100 tūkstančių gyventojų.

S. Abromavičienė informavo, kad praėjusią savaitę buvo užregistruoti 5 įvežtiniai koronaviruso atvejai: du iš Jungtinės Karalystės ir po vieną iš Švedijos, Airijos ir Ukrainos.

Anot vadovės, daugiausiai ligos protrūkių stebima šeimose. Taip pat ši problema vis dar aktuali gamybos įmonėse, keliose įstaigose. Vis dar plinta židinys Šiaulių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. COVID-19 protrūkis nustatytas Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre. Čia serga 22 darbuotojai ir 58 pacientai. Skyriai uždaryti, hospitalizacija nutraukta, tačiau jei nebebus fiksuojami nauji atvejai, paslaugas planuojama atnaujinti sausio 21 dieną.

Departamento vadovė kalbėjo, jog nerimą kelia tai, kad stebimas protrūkių atsikartojimas gamybos įmonėse, kuriose jie buvo fiksuoti anksčiau. Specialistė spėja, kad tai gali būti susiję su tuo, jog po šventinio laikotarpio kolektyvai grįžta į darbus, nes dirbti nuotoliniu būdu neturi galimybių. Epidemiologai atlieka tyrimą, aiškinasi, ar darbuotojai užsikrėtė šeimose, ar įmonėse.

„Pasitaiko pavienių atveju, kai asmenys atsisako mums teikti informaciją. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad interesas yra ne asmeninis, o visuomeninis. Siekiant nustatyti sąlyti turėjusius asmenis, juos izoliuoti, būtina teikti epidemiologams informaciją. Problemas vis dar išsisprendžiame – ar lengvesniu, ar sunkesniu keliu“, – sakė S. Abromavičienė, pabrėžusi, kad policijos pagalbos kol kas neprireikė.

Tai – gyventojų nuopelnas

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje taip pat akcentavo, kad skaičiai akivaizdžiai rodo tam tikrą pandeminės situacijos pagerėjimą. Jo manymu, tam įtakos turėjo aktyvus policijos darbas ir pačių gyventojų suorientuotas arba sąmoningas elgesys.

„Šitą nuopelną noriu atiduoti gyventojams. Čia ne valdžios nuopelnas. Taip, policija prie to prisidėjo. Pagerėjimą turime bendrų pastangų su gyventojais dėka ir už tai norisi jiems padėkoti“, – sakė A. Bartulis.

Jis sakė suprantąs, kad žmonės nori išeiti, pasiilgo sniego, emocijos, judėjimo, užsisėdėjo butuose. Bet, jo manymu, tai reikia daryti „su protu“, kad policijai nereikėtų imtis kraštutinių priemonių ir vėl suvaryti visus į butus. Direktorius vylėsi, kad Vyriausybė grįš prie sprendimų dėl žiedinių savivaldybių, nes išvažiavimas į rajono gamtą, miškus nepadarytų žalos, o sudarytų galimybę persiskirstyti gyventojų koncentracijai.

Mažėja darbų apimtys

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, jog lyginant su lapkričio-gruodžio mėnesiais, praėjusią savaitę perpus sumažėjo mobilaus punkto darbo apimtys. Vedėja akcentavo, kad vis mažiau turimų sulaukia teigiamų rezultatų. Jei anksčiau iš mobiliajame punkte paimtų ėminių pusė būdavo teigiami, dabar tokių – apie 41 procentą: iš atliktų 890 tyrimų COVID-19 pasitvirtino 369 asmenims.

Šiaulių centro poliklinikos Karščiavimo klinikoje kasdien priimama iki 20 asmenų. Teigiamų koronaviruso testų atsakymų dalis taip pat mažėja.

Vedėja pabrėžė, kad tiek socialinės globos įstaigų, tiek asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams ir toliau atliekama tiek pat profilaktinių tyrimų – nuo 15 iki 20 procentų.

Tikisi, kad pasimokys iš kitų savivaldybių

V. Palčiauskienė informavo, kad ši savaitė yra svarbi miesto bendruomenei, nes pradėtos skiepyti kitos prioritetinės grupės, ne tik ligoninių medikai. Savivaldybė gauna 120 flakonų vakcinos – 720 dozių. Šiomis dienomis pradedami skiepyti mobiliojo punkto, Karščiavimo klinikos medikai, Ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro darbuotojai ir pacientai, globos namų darbuotojai (taip pat ir vaikų) ir gyventojai, socialines paslaugas teikiantys asmens namuose darbuotojai.

Anot vedėjos, suskaičiavus miesto poreikį, reikėjo 696 vakcinos dozių. Skirta kiek daugiau, nes nėra kaip kitaip išskirstyti dozių. Skiepys abi miesto poliklinikos. Vakar buvo išvykę į Nemenčinę parsivežti reikalingas vakcinacijai priemones – švirkštus, apsaugos priemones. Šiandien poliklinikos pasiims vakciną iš Respublikinės Šiaulių ligoninės ir per 3 dienas pagal sąrašus visus paskiepys.

Paklausta, kaip kontroliuos, kad nekiltų vakcinavimo eilės pažeidimų, V. Palčiauskienė paaiškino, kad kiekviena įstaiga teikia informaciją, kurie asmenys priklauso prioritetinei grupei, norėtų skiepytis, nėra sirgę COVID-19 paskutinius tris mėnesius. Įstaigos yra atsakingos už tuos vardinius sąrašus.

„Sąmoningumo, pasitikėjimo tikimės. Taip turėtų būti dirbama. Visų asmenų sąrašuose mes nepažįstame. Reikėtų pasitikėti ir tikėtis, kad nebus piktnaudžiavimo, kaip kitose savivaldybėse. Manau, kad ten bus gera pamoka visiems“, – pakomentavo Savivaldybės gydytoja.

Sieks išvengti skandalų, nes „jau sarmata“

Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis pasakojo, kad pasirengimo skiepijimui darbus pradėjo dar praėjusią savaitę. Įsteigė tris skiepų kabinetus ir du testavimo. Prieš skiepijant, reikia atlikti greituosius antikūnių testus. Savo darbuotojams testus jau atliko, medikai vyko testų daryti į Ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centrą ir globos namus.

„Skiepijant reikia įvesti detalią informaciją į elektroninę sistemą, darbuotojai turi pasirašyti elektroniniu parašu. Vienam žmogui skirta 10 minučių, manau, suspės“, – aiškino M. Maželis.

Jis pastebėjo, kad priėmus sprendimą iš vieno vakcinos flakono skiepams naudoti ne 5, o 6 dozes, labai svarbu, kokius gaus švirkštus. Vadovas pasakojo, kad poliklinikos medikės išbandė su insulininiais švirkštais, tačiau nelabai sekėsi išgauti 6 dozes.

„Bet jei nuspręsta, tai švirkštai bus tokie, kad būtų įmanoma sugeneruoti tas 6 dozes“, – vylėsi M. Maželis.

Jis aiškino, kad atlikus greituosius trestus, keliems žmonėms gauti teigiami rezultatai, tad jie bus perkelti į rezervinius sąrašus.

„Tuos sąrašus pagal prioritetines grupes ir sudarėme, kad nebūtų skandalų, nes jau „sarmata“, visa Lietuva šneka“, – sakė poliklinikos vadovas.

Jis pasakojo, kad po truputėlį koreguojami sąrašai, juose atsiranda laboratorijų darbuotojai, kurie ima mėginius, epidemiologinę diagnostiką vykdantys specialistai. Po to jau prasidės skiepijimas kitų asmens sveikatos priežiūros darbuotojų, kurie nepapuolė į prioritetinius sąrašus, bet tiesiogiai kontaktuoja su galimai sergančiais pacientais. Tai kontaktines paslaugas atliekantys medikai, odontologai.

Centro poliklinikoje prieš dvi savaites buvo apklausti darbuotojai, aiškinantis, kiek jų norės skiepytis. Tokių buvo apie 170, tačiau, anot vadovo, norinčiųjų sąrašas vis auga. Poliklinika gavo 150 dozių, nors turi 350 darbuotojų. Kiti liks trečiame sąraše.

Administracija nesiskiepys

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovė Aurika Koncienė pasakojo, kad įstaigoje įrengė vieną kabinetą testavimui ir du skiepijimui. Skiepų kabinetuose dirbs po 4 darbuotojus: du skiepys, du suvedinės duomenis į elektroninę sistemą. Poliklinika nusimatė vidinę elektroninę registraciją.

A. Koncienė informavo, kad vakar iš 35 atliktų greitųjų testų 4 buvo teigiami, tad peržiūrėti sąrašai, įtraukti žmonės iš rezervo.

Anot vadovės, įstaigoje planuojama paskiepyti 80 asmenų: 35 poliklinikos darbuotojus, dirbančius mobiliajame punkte ir Karščiavimo klinikoje bei 55 nevyriausybinių organizacijų atstovus, kurie teikia socialines paslaugas asmens namuose. Tai SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija, Paletyvios pagalbos ir slaugos centro, Raudonojo kryžiaus draugijos, Lietuvos žydų bendruomenės nariai. Poliklinikoje iš viso dirba 177 žmonės. Vadovė užtikrino, kad įstaigos administracija šiame etape nesiskiepys.

Dainų PSPC medikai vakcinuos dar 160 žmonių socialinių paslaugų įstaigose. Poliklinika įsigijo šaldiklį, kuriame užtikrinamas vakcinai reikalingas žemos temperos režimas. Jei jis būtų pažeistas, gautų signalą.