COVID-19 sparčiai plinta ugdymo įstaigose

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šią savaitę Šiauliuose skiepytis nuo COVID-19 jau gali gyventojai nuo 45 metų.
Situacija Šiaulių regione dėl koronaviruso plitimo išlieka įtempta. Atlikus pirmąjį pradinių moksleivių testavimą dėl COVID-19, paaiškėjo, kad 7 tyrimų rezultatai – teigiami. Šiauliuose vakcinacija vyksta lėtokai, nors panaudojamos visos gautos vakcinos dozės.

Sparčiai auga sergamumas ugdymo įstaigose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė pirmadienį spaudos konferencijoje informavo, kad jau šeštą savaitę iš eilės Šiaulių apskrityje sergamumas COVID-19 didėja. Daugiausiai naujų šios ligos atvejų užregistruojama Šiaulių mieste ir Radviliškio rajone. Taip pat aukštas sergamumo lygis yra Akmenės rajone, tačiau jis po truputį mažėja.

Toliau sparčiai COVID-19 plinta Radviliškio rajone. Prieš porą savaičių sergamumas buvo 440 naujų atvejų per 14 dienų, tenkančių 100 tūkstančių gyventojų, o šią savaitę jau viršija šalies vidurkį (556) ir siekia 628 dviejų savaičių naujus atvejus 100 tūkstančių gyventojų. Šiauliuose šis skaičius išaugo iki 423, kai prieš savaitę dar nebuvo perlipęs 400 ribos.

Departamento vadovė pranešė apie per savaitę įvežtus 5 koronaviruso infekcijos atvejus: 3 iš Švedijos, po 1 iš Danijos ir Ukrainos.

S. Abromavičienė atkreipė dėmesį, kad net 44,1 procento susirgusiųjų „kovidu“ užsikrėtė šia liga šeimose. Tokia pat dalis savo užsikrėtimo aplinkybių nežino. Sparčiai auga užsikrėtimų koronavirusu švietimo įstaigose atvejai, jie sudaro 5,1 procento. Beveik 10 procentų šia infekcine liga užsikrėtė darbovietėse.

Anot S. Abromavičienės, šiuo metu Šiaulių apskrityje yra nustatyti 38 aktyvūs ligos židiniai. Iš jų – 20 Šiauliuose, 9 Radviliškio rajone, 4 Akmenės rajone, po du Joniškio ir Šiaulių rajonuose ir vienas Pakruojo rajone.

Departamento direktorė pabrėžė nerimą keliančią žinią, kad iš per savaitę užfiksuotų 20 naujų židinių, daugiau nei pusė – ugdymo įstaigose, o jei liga išplinta klasėje, ar grupėje, tai išplinta ir šeimose.

Šiaulių mieste po 35 procentus aktualių COVID-19 židinių yra užregistruota gamybos įmonėse ir ugdymo įstaigose, 10 procentų – neformaliajame ugdyme, 20 procentų – kitose įmonėse ir įstaigose. O Radviliškio rajone protrūkiai ugdymo įstaigose sudaro per 60 procentų.

S. Abromavičienė patikslino, kad Šiauliuose COVID-19 židiniai registruoti 7 švietimo įstaigose: 4 ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir 3 progimnazijose. Infekcijų plitimo režimas, izoliuojant didelės rizikos asmenis, taikytas 9 lopšeliuose darželiuose ir 10 klasių. Saviizoliacijoje atsidūrė 97 darželinukai ir 185 moksleiviai.

Skiepams gali registruotis nuo 45 metų

Šią savaitę vakcinacijos procese taip pat yra naujienų. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Plačiauskienė paskelbė, kad nuo pirmadienio Šiauliuose registruotis skiepams gali asmenų nuo 45 metų – prisidėjo nauja amžiaus grupė. Registruotis vakcinacijai gyventojai gali svetainėje „www.koronastop.lt“. Čia žmonės gali ne tik patys registruotis, bet ir užregistruoti savo artimąjį.

Nuo pirmadienio galima ir dar vienas registracijos būdas – karšiosios linijos telefono numeriu 1808. Spėjama, kad šis būdas gali būti priimtinesnis vyresnio amžiaus žmonėms, nesinaudojantiems IT technologijomis.

V. Palčiauskienė informavo, kad Šiauliuose paskiepyta 27,3 procento gyventojų. Tai nėra džiugus pasiekimas, nes Šiaulių miesto savivaldybėje paskiepyta mažiausia dalis gyventojų, lyginant su apskrities savivaldybėmis, o tarp didžiųjų miestų mažesnę dalį paskiepijo tik Klaipėda. Šalyje bent vieną vakcinos dozę jau gavo beveik 31 procentas žmonių.

Skyriaus vedėja aiškino, kad vakcinavimo tempai priklauso nuo gaunamos vakcinos kiekio. Šiauliuose gautos vakcinos dozės per savaitę yra sunaudojamos. Gaunamų vakcinų kiekis priklauso nuo savivaldybės epidemiologinės situacijos.

Šią savaitę Šiaulius turėtų pasiekti 4086 vakcinos dozes. Didžiausia dalis – net 2286 – „Pfizer“ gamintojo, dar po 900 „AstraZenecos“ ir „Johnson & Johnson“ gamintojų. Anot Savivaldybės gydytojos, registracija jau paskelbta. Ji pastebėjo, kad „Pfizer“ vakcinos gauta mažiau, nes prieš kelias savaites dalį Šiauliams skirtos vakcinos nukreipus į Vilnių, šiuo metu nedaug dozių reikia revakcinacijai. Beveik visa minėto gamintojo vakcina galės būti nukreipta skiepijimui pirmąja doze.

Vadovė sakė turinti Sveikatos apsaugos ministerijos pažadus, kad jau birželį Šiauliai per savaitę sulauks apie 9000 vakcinos dozių.

Po pirmojo pradinukų testavimo – 7 teigiami atsakymai

Šiaulių ugdymo įstaigose plintant COVID-19, praėjusią savaitę mieste pradėtas pradinių klasių moksleivių testavimas. Nors pastaruoju metu vyko daug viešų diskusijų, kurių metu piktintasi dėl privalomo pradinukų testavimo, kalbos baigėsi, o Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis išleido įsakymą, kurio esmė – išaugus mieste sergamumui COVID-19 liga, kontaktiniu būdu mokysis tik testuoti vaikai.

„Šiaulių savivaldybėje tėveliai turėjo pasirinktą tą scenarijų, kuris buvo įvardintas operacijų vadovo sprendime“, – komentavo Administracijos vadovas.

A. Bartulis pranešė, kad testas, sutikus tėvams, buvo atliktas 3719 pradinių klasių moksleivių iš 4222. Ne visi testų atsakymai džiugino – 7 pradinukų testo rezultatas buvo teigiamas. Administracijos direktorius aiškino, kad pranešus apie tai vaiko tėvams, šie turėjo nuspręsti, ar atlikti jam PGR testą. Tik šio testo rezultatui esant teigiamam, visa klasė būtų nukreipta į saviizoliaciją ir mokytųsi nuotoliniu būdu.

Jei tėvai nuspręs PGR testo vaikui neatlikti, jis bus saviizoliacijoje, o klasė mokysis kontaktiniu būdu toliau. Ar klasėse neužsikrėtė ir kiti vaikai, bus stebima kas 3-4 dienas testuojant pradinukus.

„Šiandien izoliavus 7 pradinukus galime konstatuoti, kad jų klasės yra saugios mokytis kontaktiniu būdu, ir tie tikslai valdyti susirgimus yra pasiekti“, – sakė A. Bartulis.

Administracijos vadovas informavo, kad miestas jau gavo apie 4 tūkstančius testų antram testavimui. Šią savaitę numatoma testą atlikti du kartus.Moksleiviai, kurių tėvai nedavė sutikimo testuoti, mokysis nuotoliniu būdu. Tačiau jei tėvai vis tiek atves vaiką į mokyklą, mokyklos administracija turės rasti patalpas, kur toks vaikas galėtų mokytis nuotoliniu būdu mokykloje. Klasėje su testuotais bendraklasiais jie mokytis negalės.