COVID-19: mažėjantys skaičiai ir vakcinavimo iššūkiai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Penktadienį į ką tik pradėjusį veikti vakcinavimo centrą atvyko ne visi sutikę pasiskiepyti, išsigando „AstraZeneca“ vakcinos.
Naujų COVID-19 ligos atvejų antrą savaitę Šiaulių apskrityje mažėja. Vakcinacija įsibėgėja, tačiau rūpesčių kelia „AstraZeneca“ vakcinos panaudojimas: du trečdaliai pakviestųjų atsisako skiepytis. O į darželius grįžtančių vaikų tėvams nebereikės pristatyti pažymų.

Židiniai įmonėse, gydymo įstaigoje, šeimose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė spaudos konferencijoje informavo, kad praėjusią savaitę koronavirusas nustatytas 116 asmenų, o savaitę anksčiau – 142.

Šiauliuose praėjusią savaitę koronavirusu užsikrėtė 61 gyventojas, tuo tarpu prieš savaitę šis skaičius buvo 11 atvejų didesnis. Šiaulių rajone COVID-19 užfiksuotas 12 asmenų (prieš savaitę – 7), Akmenės rajone – 6 (12), Joniškio rajone – 4 (23), Kelmės rajone – 8 (7), Pakruojo rajone – 14 (7), Radviliškio rajone 11 (18).

Vienas COVID-19 atvejis praėjusią savaitę į Radviliškio rajoną įvežtas iš Vokietijos.

Anot skyriaus vedėjos, lyginant dviejų savaičių naujų atvejų skaičių, tenkantį 100 tūkstančių gyventojų, matosi mažėjimo tendencija. Šiauliuose šis rodiklis sumažėjo iki 123 atvejų, tačiau tapo didžiausiu visoje Šiaulių apskrityje. Daugelio rajonų šis sergamumo rodiklis nesiekia 100 atvejų, išskyrus Šiaulius ir Pakruojo rajoną, kuriame, beje, vos prieš kelias savaites buvo fiksuojamas mažiausias sergamumo rodiklis visoje šalyje. Šiuo metu šalies vidurkis – 223 atvejai.

E. Satkevičienė paminėjo porą naujų koronaviruso židinių apskrityje. Vienas jų – Respublikinėje Šiaulių ligoninėje Psichiatrijos klinikoje, kur COVID-19 užsikrėtė trys valymo paslaugas atliekantys darbuotojai ir du pacientai.

Du nauji atvejai registruoti įmonėje „Mediniai baldai“. Čia vykdomas profilaktinis testavimas.

Dar vienas koronaviruso atvejas registruotas Šiaulių sporto gimnazijoje. Čia susirgo 19 mokinių ir vienas treneris. 15 atvejų Joniškio ir Akmenės rajonuose susiję su Latvijoje veikiančiu „Girteka logistics“ padaliniu. Du iš šių atvejų – antriniai, registruoti šeimose.

Toliau nauji ligos atvejai registruoti Gataučių žemės ūkio bendrovėje.

Specialistė konstatavo, kad apie 30 procentų sergančiųjų – židiniai šeimose, maždaug pusės atvejų užsikrėtimo aplinkybės nenustatomos, nes žmonės nežino, kur galėjo užsikrėsti.

Aktyvių židinių ikimokyklinėse ugdymo įstaigose Šiaulių apskrityje nėra registruota, tokių situacijų daugiau buvo sausio-vasario mėnesiais. Tačiau pavieniai atvejai registruojami. Buvo atvejų viename miesto darželyje, kai susirgo pedagogė po pirmos vakcinacijos dozės.

Plečia profilaktinį testavimą

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė kvietė darbuotojus, kuriems sudarytos sąlygos mobiliajame punkte profilaktiškai atlikti testus dėl COVID-19, šia galimybe pasinaudoti. Šia savaitę toliau testuojami gamybos įmonių darbuotojai, tačiau šį sąrašą jau papildo prekybos ir paslaugų sektoriuje dirbantys asmenys. Registruotis tyrimui reikia telefonu 1808. Profilaktiniai tyrimai bus atliekami iki kovo 31 dienos.

V. Palčiauskienė atkreipė dėmesį, kad profilaktiškai yra atliekami ne PGR, o antikūnų testai. Mėginys imamas tik iš nosiaryklės, tyrimas atliekamas ne laboratorijoje, o mobiliajame punkte ir jo atsakymą žmogus sužino per 20 minučių. PGR tyrimas, kai mėginys imamas ir iš nosies, ir iš nosiaryklės, yra atliekamas tik esant COVID-19 simptomams. Šis mėginys siunčiamas ištyrimui į laboratoriją.

Du trečdaliai atsisako skiepų „AstraZeneca“ vakcina

Sveikatos skyriaus vedėja informavo, kad praėjusią savaitę Šiauliuose buvo paskiepyti 2300 žmonių. Skiepijimas vykdomas Šiaulių centro poliklinikoje, Dainų asmens sveikatos priežiūros centre ir vakcinavimo centre Šiaulių arenoje.

Didžiausiu iššūkiu tapo atsisakymai skiepytis „AstraZeneca“ vakcina. Iš 1100 gyventojų, kuriems paskambino skiepų registratoriai, skiepytis sutiko 316. Tačiau praėjusios savaitės pabaigoje kilęs sąmyšis dėl „AstraZeneca“ vakcinos daliai žmonių atėmė norą skiepytis, tad atvyko tik 280 gyventojų.

Anot Savivaldybės atstovės, didžioji dalis gyventojų atsisako skiepytis būtent minėto gamintojo vakcina, kita dalis – iš principo nesiskiepija, dar kiti – negali skiepytis būtent tuo metu. Labiausiai gaila, kad atsirado asmenų, kurie atsisakė skiepytis antrąja vakcinos doze. Jie laikomi nepaskiepytais, apsauga nesukuriama, o pirmoji vakcinos dozė panaudojama neefektyviai.

Šią savaitę miestas turėtų gauti 2700 dozių visų trijų gamintojų vakcinos.

„Visos vakcinos yra saugios, registruotos, kažkokių pakeitimų iš ministerijos neturime ir kviečiame skiepytis“, – sakė V. Palčiauskienė.

Vakcinos į miestą atvežamos nevienodu metu, todėl skiepijama tomis vakcinomis, kurios yra, pasirinkimo galimybė nesuteikiama. Jei žmogus atsisako skiepytis, kai jam paskambinama, tai jis pasiskiepyti galės tik masinės vakcinacijos metu.

Skyriaus vedėja sakė, kad visos savivaldybės kelia „AstraZeneca“ vakcinos sudėtingo panaudojimo klausimą. Sveikatos ministerija situaciją stebi, laukiama sprendimų.

Savivaldybės gydytoja kategoriškai paneigė gandus, kad esą Šiauliuose liko didelis kiekis nepanaudotos vakcinos ir jis yra tiesiog sunaikintas. „AstraZeneca“ vakcina gali būti laikoma ilgesnį laiką įprastuose šaldytuvuose, todėl ji visa panaudojama efektyviai.

Šią savaitę dar skiepijami asmenys nuo 70 iki 74 metų, o kitą savaitę jau planuojama skambinti 65–69 metų amžiaus grupės asmenims. Tai paskutinioji senjorų grupė.

V. Palčiauskienė išvardino, kad iki masinės vakcinacijos dar reikia paskiepyti tris prioritetines grupes: jaunesnius nei 65 metų asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis, taip pat asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurios teikia stacionarines psichiatrijos paslaugas, ir didžiausia grupė – asmenys, kurie vykdo gyvybiškai svarbias valstybės ir visuomenės funkcijas. Planuojama, kad masinė vakcinacija galėtų prasidėti gegužės mėnesį. Žinoma, tai priklausys nuo gaunamų vakcinos dozių kiekio. Balandžio mėnesį laukiama gerokai didesnės „Pfizer“ vakcinos dozių siuntos.

Darželiai pažymų nebereikalaus

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius dar kartą pakvietė gyventojus profilaktiškai testuotis, nes šio proceso metu vis dar nustatomi ir teigiami atvejai. Be to, nuolat fiksuojami nauji židiniai verslo įmonėse.

A. Bartulis informavo, kad nuo ketvirtadienio panaikinamas jaunas šeimas piktinęs reikalavimas tėvams, kurie nori vaikus vesti į ikimokyklines įstaigas, pristatyti pažymas iš darbdavių, kad jie negali dirbti nuotoliniu būdu. Administracijos vadovas vylėsi, kad šiuo atlaisvinimu tėvai nepiktnaudžiaus ir nesuves visų vaikų į darželius.

„Sandoros“ progimnazija ruošiasi pradėti dirbti kontaktiniu būdu. Pedagogai jau atliko testus, o savaitę tuo užsiima tėvai ir moksleiviai. Jei viskas pavyks, kitos savaitės pradžioje mokykloje gali prasidėti pamokos.