COVID-19 kreivėms kylant, mokyklos gelbėjamos paankstintomis mokinių atostogomis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nors moksleivių rudens atostogos šalyje dar neprasidėjo, „Rasos“ progimnaziją atostogas paankstinti privertė plintantis koronavirusas.
Vakar Lietuvą pribloškė rekordinis COVID-19 paros atvejų skaičius – 3331. Šiaulių apskrityje – beveik 300. Respublikinės Šiaulių ligoninės „kovidinėje“ reanimacijoje – tiek suaugusieji, tiek vaikai. Ugdymo procesą mokyklos gelbėja ankstindamos rudens atostogas. Darbdaviai nedega noru apmokėti nesiskiepijančių darbuotojų testavimosi išlaidas.

 

Šiauliai – treti šalyje

Šiauliuose per parą koronavirusas nustatytas 154 miestiečiams. Apskrities rajonuose – taip pat skaičiai ūgtelėję: Pakruojo ir Šiaulių rajonuose per parą užfiksuota po 30 atvejų, Akmenės ir Joniškio – po 27, Radviliškio – 23 ir tik Kelmės rajone – 4.

Didžiausias COVID-19 atvejų savaitės augimas stebimas Šiaulių rajone – net 56 procentai. Penktadaliu sergamumas išaugo Šiauliuose ir Pakruojo rajone, beveik 9 procentais – Akmenės rajone. Joniškio, Kelmės ir Radviliškio rajonuose fiksuojamas naujų atvejų mažėjimas.

Didžiausias sergamumas COVID-19 apskrityje registruojamas Šiaulių mieste – 1756 atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, tuo tarpu kai šalies vidurkis siekia 1187 atvejus. Trečiadienio duomenimis Šiauliuose kovidu serga 1520 gyventojų. Iš 60 šalies savivaldybių Šiaulius lenkia tik Klaipėda ir Klaipėdos rajonas, kitose savivaldybėse – sergamumas mažesnis.

Dideli sergamumo kovidu mastai, viršijantys 1000 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, išlieka Joniškio, Akmenės, Pakruojo rajonuose, ant šio ribos balansuoja Šiaulių rajonas. Geriausia situacija – Radviliškio rajone.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nuo COVID-19 gydomi 106 pacientai. 22 sunkios būklės ligoniai guli reanimacijoje. Moters ir vaiko klinikoje gydomi 6 COVID-19 sergantys vaikai, vienas iš jų – reanimuojamas.

Per parą nuo kovido ligoninėje mirė trys 72, 78 ir 83 metų pacientai.

Mokosi nuotoliniu būdu, ankstina atostogas

Daugiau nei du trečdaliai naujų kovido židinių fiksuojami švietimo įstaigose. Šiauliuose serga tiek mokiniai, tiek mokytojai.

Švietimo skyriaus patarėja Živilė Nakčiūnienė informavo, kad šiuo metu mieste kovidu serga 26 mokytojai ir 155 moksleiviai. Dėl išplitusio koronaviruso nuotoliniu būdu 5 mokyklose mokosi 7 klasės.

Savikontrolės metodu testuojasi per 7 tūkstančiai moksleivių iš kiek daugiau nei 13 tūkstančių.

Vienintelė „Rasos“ progimnazija dėl plintančio koronaviruso nusprendė paankstinti lapkričio pradžioje turėjusias būti moksleivių rudens atostogas. Mokykloje serga nemaža dalis mokytojų. Mokyklos direktorė Diana Tamutienė viliasi, kad lengva kovido forma sergantys pedagogai per atostogas pasveiks ir grįš į mokyklą sveiki. Jie vaikšto vesti pamokų iš vienos klasės į kitą, o atostogaujant tokie kontaktai bus apriboti.

Anot direktorės, sprendimą paankstinti atostogas priėmė mokyklos taryba. Manoma, jog tai mažiausiai skausmingas ir įtakojantis ugdymo procesą koronaviruso plitimo suvaldymo būdas.

Vakar Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė pratęsianti dviem dienomis rudens mokinių atostogas, kurios prasidės lapkričio 3 ir baigsis 9 dieną. Anot Ž. Nakčiūnienės, dalis ugdymo įstaigų laukė šio sprendimo ir toliau spręs, kaip organizuoti darbą.

Mokėti už testus darbdaviai nelinkę

Šiauliuose yra pasiskiepiję 62,1 procento gyventojų. Šią savaitę Seimas priėmė sprendimą, kad nepasiskiepiję ir nusprendę profilaktiškai kas 7–10 dienų testuotis darbuotojai, už testų atlikimą mokės arba patys, arba juos apmokės darbdaviai savo sprendimu. Šiaulių prekybos, pramones ir amatų rūmų (ŠPPAR) prezidentas Vytis Lembutis „Šiaulių kraštui“ pakomentavo, kad su rūmų nariais aptarė šį klausimą. Anot rūmų prezidento, įmonės iki šiol padarė nemažai – sudarė sąlygas darbuotojams pasiskiepyti, kvietė mobiliąsias brigadas į įmones.

„Noras, kad darbdaviai mokėtų už testavimąsi, mes manome, yra neteisingas“, – sakė V. Lembutis.

Jis pabrėžė, kad nebėra daug žmonių, kurie priėmė sprendimus nesiskiepyti, jie turi prisiimti atsakomybę ir atitinkami elgtis. Kitaip jie bus skatinami ir toliau nieko nedaryti.

V. Lembutis neneigė, kad tokiu būdu įmonės gali susidurti su rizika, kad nepasiskiepiję ir už savo lėšas nepanorėję testuotis darbuotojai išeis iš darbo.

„Tačiau ką daryti tiems darbuotojams, kurie yra pasiskiepiję, prisiėmę atsakomybę, laikosi visų saugumo reikalavimų. Išeina taip, kad kuris garsiai šaukia, tas yra teisus. O tas, kuris laikosi visų reikalavimų, jo nepaisoma. Be abejo, bus išimčių, tačiau tikimės, kad šis reikalavimas paskatins nepasiskiepijusių darbuotojų sąmoningumą ir paragins juos priimti kitokį sprendimą“, – vylėsi ŠPPAR vadovas.

Kokia bus situacija biudžetinėse įstaigose, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pasakyti dar negalėjo. Jis sakė, jog Savivaldybės administracijoje testuojasi 7 darbuotojai. Dar besitestuojančių yra švietimo, socialinėse, sporto ir kitose biudžetinėse įstaigose.

A. Bartulis aiškino, kad kol kas šis klausimas neišdiskutuotas, tačiau jis pats būtų linkęs palikti testavimo kaštų klausimą spręsti patiems darbuotojams.

„Valstybė sudarė visas sąlygas nemokamai vakcinuotis. Yra galimybės jomis pasinaudoti“, – priminė Administracijos vadovas ir kartu paaiškino, kad čia dar žodį tars politikai, nes biudžetinių įstaigų darbuotojų testavimui reikėtų papildomų lėšų ir miesto biudžeto.

Anot A. Bartulio, net neaišku, kokiam laikotarpiui tokias lėšas reikėtų planuoti, tad viliasi, kad mokami testai paskatintų darbuotojus testuotis.