COVID-19 grėsmė: testuosis pusė moksleivių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad sutiko testuotis dėl COVID-19 beveik 7 tūkstančiai bendrojo lavinimo mokyklų ir pradinio profesinio ugdymo programas pasirinkusių moksleivių.
Šiauliuose sergamumas COVID-19 priartėjo prie 400 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, tačiau jis apskrityje nebėra didžiausias – Joniškyje artėja prie 600 atvejų ribos. Šiauliuose bus periodiškai testuojama apie 7 tūkstančius mokinių.

Sergamumo COVID-19 šuoliai Šiauliuose ir Joniškyje

Statistikos departamentas vakar pranešė, kad Šiauliuose per parą „kovidas“ diagnozuotas 44 gyventojams, o vienas toks ligonis mirė. Koronaviruso infekcija iš viso sirgo 364 šiauliečiai. Sergamumo lygmuo mieste – 395 atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Prieš metus rugsėjo pradžioje buvo užregistruotas pirmasis židinys, o mėnesio viduryje buvo fiksuota, kad per dvi savaites 100 tūkstančių gyventojų teko 25 „kovido“ atvejai. Šiuo metu šis rodiklis yra net 16 kartų didesnis. Specialistų teigimu, tai lemia viruso mutacijų plitimas.

Šiauliai su savo sergamumo COVID-19 rodikliais vis dar išlieka raudonojoje zonoje, tačiau Joniškio rajonas „kovido“ žemėlapyje jau juoduoja. Pirmadienį čia per vieną parą nustatyti net 46 ligos atvejai, nors antradienį – jau tik 3. Joniškio rajone registruojamas 590 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų sergamumas. 26 tūkstančius gyventojų turinčioje savivaldybėje vakar dienos duomenimis koronaviruso infekcija serga 113 gyventojų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė pakomentavo, kad Joniškio rajone nustatytas vienas didžiausių koronaviruso židinių. Jis kilo senelių globos namuose. Čia „kovidu“ užsikrėtė 24 gyventojai ir 4 darbuotojai.

Anot S. Abromavičienės, protrūkis nustatytas atsitiktinai vienam gyventojui, kai jis dėl gretutinių ligų kreipėsi į medikus. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jis serga ir COVID-19, nors ir nejaučia jokių simptomų. Atlikus tyrimus senelių namuose, paaiškėjo, kad užsikrėtusių koronavirusu yra ir daugiau. Dauguma jų gydosi ambulatoriškai, serga nesunkiai. Trys seneliai yra paguldyti į ligoninę, tačiau dėl COVID-19 – tik vienas, kiti du – dėl gretutinių ligų, nors jiems ir nustatytas „kovidas“.

Joniškio rajone nustatyti 4 COVID-19 židiniai.

Vis daugiau žmonių užsikrečia koronavirusu ir kitose apskrities savivaldybėse. Mažiausias sergamumas yra Kelmės rajone, tačiau ir čia jis siekia 137 atvejus per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Periodiškai testuosis apie 7 tūkstančius moksleivių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pranešė, kad per pirmąją rugsėjo savaitę 12 Šiaulių mokyklų nustatyta 13 COVID-19 susirgusių mokinių ir vienas darbuotojas. 9 klasėms taikoma saviizoliacija. Dar izoliuojama viena ikimokyklinio ugdymo grupė dėl susirgusio darbuotojo. Kituose apskrities rajonuose koronavirusas nustatytas 8 mokiniams, 6 mokytojams. 4 klasės dirba saviizoliacijos sąlygomis.

Skirtingai nei praėjusiais mokslo metais, nustačius klasėje sergantįjį „kovidu“, visiems moksleiviams izoliuotis nebūtina. Saviizoliacijos reikalavimas netaikomas pasiskiepijusiems ar persirgusiems šia liga, jei po ligos praėjo ne daugiau nei 210 dienų.

Šiais mokslo metais mokinių testavimas savikontrolės metodu yra ne privalomas, o tik rekomenduojamas, tačiau į šias rekomendacijas atsižvelgė apie pusės moksleivių tėvai, sutikę, kad jų vaikai būtų testuojami. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad mieste bus testuojami beveik 7 tūkstančiai bendrojo lavinimo mokyklų ir pradinio profesinio ugdymo (nuo 9 klasės) programas pasirinkusių moksleivių. Nuo rugsėjo 1 dienos į miesto bendrojo lavinimo mokyklas iš viso susirinko 13,2 tūkstančio mokinių.

Pavasarį privalomai buvo testuojama apie 4 tūkstančius pradinių klasių moksleivių. Šiais mokslo metais teks užtikrinti sklandų testavimąsi kur kas didesniam mokinių būriui.

Mokiniai savikontrolės metodu, kai vaikas pats iš savo nosies landos paima mėginuką, vietoje atliekamas greitasis antigeno testas ir gaunamas atsakymas, bus tiriami kas 3-5 dienas. Testavimas bus pradedamas kitą savaitę.

V. Palčiauskienė sakė, kad buvo pirmam testavimui užsakę 4 tūkstančius testui, tačiau paaiškėjus, kad poreikis žymiai didesnis, užsakė daugiau. Dėl testų tiekimo problemų nekyla.