Artėjant mokslo metams nuo COVID-19 aktyviai skiepijasi moksleiviai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė informavo, kad antrą savaitę sergamumas COVID-19 išlieka tame pačiame lygyje, tačiau kviečia išlikti budriais.
Šiaulių apskrityje gyventojų sergamumas COVID-19 išliko praėjusios savaitės lygio. Didžiausia dalis susirgusiųjų nežino, kur užsikrėtė. Nors vakcinacija šiek tiek sulėtėjo, itin aktyviai skiepijasi mokyklinio amžiaus vaikai. Tai siejama su artėjančia mokslo metų pradžia. Galimybių pasui gauti testą teks daryti privačiose laboratorijose ir mokėti nemažus pinigus.

Mažiausiai serga pakruojiečiai

Apie šiek tiek stabtelėjusį COVID-19 augimą Šiaulių apskrityje spaudos konferencijoje pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė. Didžiausias koronaviruso plitimas apskrityje fiksuojamas Šiaulių mieste – 234,6 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Pastarosiomis dienomis Šiaulių rodiklis kiek susitraukė ir po kelių mėnesių pertraukos yra mažesnis nei šalies vidurkis, kuris siekia 247 atvejo.

Vakar dienos duomenimis, mažiausiai ne tik apskrityje, bet ir visoje šalyje, „kovidu“ serga pakruojiečiai. Pakruojo rajone per pastarąsias dvi savaites 100 tūkstančių gyventojų teko 22 atvejai.

Šiauliuose fiksuojamas mažiausias sergamumas „kovidu“ iš visų penkių didžiųjų šalies miestų. S. Abromavičienė kalbėjo, kad skaičiai yra viltingi, tačiau vertinti tai kaip tendenciją neskuba ir kviečia gyventojus išlikti budriais. Jos manymu, sergamumą gali stabdyti išaugusios skiepijimo apimtys ir atostogų metas. Rudenį grįžus visiems į kolektyvus, situacija gali keistis.

Didžiausia dalis, per 51 procentas, užsikrėtusiųjų koronavirusu nežino, kur jį „pasigavo“. Šeimose užsikrėtė 33 procentai, po 8 procentus – darbe bei renginiuose ir stovyklose.

Šiuo metu Šiaulių apskrityje yra 7 aktyvūs COVID-19 židiniai. Trys iš jų įsiplieskė praėjusią savaitę – du Šiauliuose ir vienas Joniškyje. 7 koronaviruso, iš kurių du – antriniai, užregistruoti tekstilės įmonėje, siuvančioje antklodes, pagalves. S. Abromavičienė komentavo, kad didžioji dalis užsikrėtusiųjų – neskiepyti asmenys. Kadangi dauguma įmonės darbuotojų yra arba pasiskiepiję nuo COVID-19, arba persirgę, jų testavimas nebuvo atliekamas.

Šeštadienį infekcinės ligos protrūkis nustatytas metalo apdirbimo įmonėje. Čia „kovidu“ susirgo trys darbuotojai. Atliekama epidemiologinė diagnostika, todėl duomenys dar tikslinami.

Joniškyje koronaviruso protrūkis įvyko mėsos apdirbimo įmonėje. Susirgo du darbuotojai. Mobiliai brigadai atlikus 30 darbuotojų testavimą, nustatyta 11 teigiamų COVID-19 atvejų.

Per praėjusią savaitę departamentas gavo informacija apie 80 koronaviruso mutacijos atvejų, iš jų 7 – pavojingiausios Delta atmainos.

Paskiepyta daugiau nei pusė šiauliečių

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pastebėjo, kad nors skiepijimosi procesas vis dar vyksta aktyviai, jo apimtys šiek tiek sulėtėjo. Praėjusią savaitę Šiauliuose iš viso paskiepyta 4 900 asmenų, iš jų 3 951 šiaulietis. Kiek daugiau nei pusė – jau pilnai vakcinuoti, kita dalis gavo pirmą vakcinos dozę.

Iš viso Šiauliuose skiepą gavo 54,5 procento gyventojų, o pilnai vakcinuoti – 47,5 procento. V. Palčiauskienė pasidžiaugė, kad 65–74 metų amžiaus grupėse nuo COVID-19 jau pasiskiepijo per 80 procentų gyventojų. Vertinant pasiskiepijusius bent viena vakcinos doze, net 8 amžiaus grupėse Šiauliai lenkia šalies vidurkį. Kiek atsiliekama 45–54 ir 35–44 amžiaus grupėse.

Skyriaus vedėja pastebėjo, kad praėjusią savaitę vyko aktyvus skiepijimasis 12–15 metų amžiaus grupėje, ir tai siejama su artėjančiais mokslo metais. Pokytis – 1,5 procento. Jokioje kitoje amžiaus grupėje tokio didelio pokyčio nefiksuota.

Šią savaitę Šiaulius turėtų pasiekti per 4 tūkstančius „Pfizer“ ir „Moderna“ gamintojų vakcinų dozių. Nuo praėjusios savaitės liko dar 2,1 tūkstančio dozių. Populiariausios „Janssen“ vakcinos liko 325 dozės, šią savaitę jos neplanuojama gauti.

Vakcinavimo centras dirba kiekvieną darbo dieną ir šeštadieniais. Nors galima skiepytis ir be išankstinės vakcinacijos, V. Palčiauskienė kviečia registruotis karštąja linija arba internetu.

Prie šalies prekybos tinklų, dalyvaujančių vakcinacijos procese, jungiasi vis nauji prekybos centrai. Vakar skiepų autobusas stovėjo prie „Lidl“ prekybos centro Tilžės gatvėje.

Kaip įprasta, nuo trečiadienio iki penktadienio galima pasiskiepyti prekybos centre „Saulės miestas“, o nuo trečiadienio iki šeštadienio – „Akropolyje“.

Praėjusią savaitę tris dienas mieste buvo skiepijama skiepų autobuse. Per tą laiką vakcinuota apie 300 gyventojų.

Mobiliajame punkte testai galimybių pasui gauti nebeatliekami

V. Palčiauskienė priminė, kad nuo pirmadienio mobiliajame punkte nebegalima atlikti COVID-19 tyrimo – nei antikūnų, nei PGR – galimybių pasui gauti. Jie atliekami tik privačiose laboratorijose ir yra mokami. Sveikatos apsaugos ministerijos skelbimu, išimtys daromos tik negalintiems skiepytis dėl medicininių priežasčių ir nėščiosioms. Reikalingam periodiniam testavimui dėl darbo pobūdžio gyventojai ir toliau galės testuotis nemokamai mobiliajame punkte.

Skyriaus vedėja perspėjo, kad sumanę pagudrauti ir užsiregistravę nemokamai atlikti testą mobiliajame punkte dėl neva turimų „kovido“ požymių, gyventojai turės nusivilti. Gavus neigiamą atsakymą, jis „neįkris“ į galimybių pasą. Sistema tobulinama, kad nebūtų piktnaudžiaujama.

Galimybių pasui gauti pripažįstami tik PGR tyrimai, jie galios 48 valandas. Tokių tyrimų kainos privačiose laboratorijose svyruoja tarp 80–100 eurų. Galimybių pasą gali gauti ir persirgę „kovidu“ gyventojai. Šis faktas nuo šiol gali būti patvirtintas ir antikūnų testu, jo atsakymas galios 60 dienų. Toks testas gali kainuoti 14–22 eurus.