Apskrities gyventojai skiepijasi, bet trūksta vakcinų

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras sako, kad dedamos visos pastangos, pradedant nuo pavėžėjimo į vakcinavimo vietas ir baigiant seniūnų skambinimu vyresniems gyventojams, kad kuo greičiau būtų paskiepyta kuo daugiau žmonių.
COVID-19 šalyje vėl žingsnis po žingsnio kelia į viršų susirgimų kreivę – antradienio parą jau netoli 1 300 naujų atvejų. Epidemiologai užsimena apie prasidedančią trečią epidemijos bangą. Sergamumo rodikliai Šiaulių apskrityje kol kas neviršija šalies vidurkio, tačiau po truputį taip pat prastėja. Todėl Šiaulių miesto ir apskrities rajonų gyventojai raginami kuo aktyviau skiepytis. Rajonams yra kuo pasidžiaugti, bet kai kur įžvelgiama ir problemų.

Šiaulių rajonas – po miesto

Viktorijos Palčiauskienės, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėjos teigimu, praėjusios savaitės penktadienį Šiauliuose buvo paskiepyta daugiausiai gyventojų per visą vakcinavimo laikotarpį nuo sausio mėnesio – 929 asmenys per dieną, o per savaitę – daugiau nei 4 000.

Praėjusios paros duomenimis, Šiaulių mieste pirma doze buvo vakcinuoti 566 gyventojai (iš viso 17 646 žmonės), antrąja – 36 (iš viso 7 326).

Šiaulių rajone praėjusią parą nustatyti septyni nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Šis rajonas – apskrityje antrojoje vietoje pagal skiepijimo apimtis po Šiaulių miesto. Per antradienio parą pirmu skiepu čia buvo paskiepyti 234 gyventojai (nuo skiepijimo pradžios – 7 683), antrą skiepo dozę praėjusią parą gavo aštuoni žmonės (iš viso 2742).

Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras „Šiaulių kraštui“ sakė, kad už gyventojų vakcinavimą nuo grėsmingos ligos atsakinga rajono komanda deda maksimalias pastangas, kad žmonės, ypač amžiaus 65+, gautų vakciną kuo greičiau. Jo teigimu, Šiaulių rajonas pagal vyresnio amžiaus (65+) vakcinavimo tempus šiuo metu yra 17 vietoje iš šešiasdešimties Lietuvos savivaldybių.

„Jei reikia, Šiaulių rajono savivaldybė parūpina transportą vyresnio amžiaus gyventojų atvežimui į vakcinavimo vietas, jei reikia, planuojama vykti mobiliosioms grupėms į seniūnijų medicinos punktus ar gydytojų kabinetus. Seniūnai įpareigoti pasidomėti savo seniūnijų žmonių galimybėmis atvykti pasiskiepyti“, – vardijo A. Bezaras.

Jei vakcinų bus gaunama daugiau negu skiepytis pageidaujančių vyresnių gyventojų ar žmonių iš kitų prioritetinių grupių, rajonas ketina plėsti prioritetinį sąrašą ir kviestis žmones vakcinuotis.

Šiaulių rajono savivaldybės gydytoja Inga Rimgailienė informavo, kad šiuo metu rajone yra paskiepyta apie 20 procentų rajono gyventojų, iš jų maždaug pusė 65+ amžiaus. Paklausiosios vakcinos – „Pfizer“ ir „Moderna“.

„Skiepų apylinkė“ suveikė

Radviliškio rajonas pagal vakcinavimo apimtis – trečias Šiaulių apskrityje. Nuo vakcinavimo pradžios pirmą skiepą jau yra gavę per 5 900 rajono gyventojų, antrą – per 1 850. Užpraėjusią parą pirmu skiepu pasiskiepijo 205 gyventojai, antru – 46.

Rekordiniu Radviliškyje atidarytoje „Skiepų apylinkėje“ laikomas praėjęs sekmadienis – balandžio 11 diena. Tądien buvo sunaudotos visos turimos COVID-19 dozės. Per vieną dieną paskiepyta apie 400 Radviliškio rajono gyventojų, iš jų septynių rajono įmonių darbuotojai. Buvo skiepijami Radviliškio rajono gyventojai, kurie priklauso vienai iš šių prioritetinių grupių: senjorai (per 65 metų), abiturientai, sulaukę 18 metų, švietimo sektoriaus darbuotojai, sergantieji lėtinėmis ligomis ir t.t.

„Dėkoju visiems sąmoningiems rajono gyventojams ir puikiems medicinos darbuotojams, kurie supranta, kad tik skiepai ir testavimasis padės suvaldyti pandemiją ir tuomet visi grįšime dirbti ir gyventi įprastu ritmu“, – sakė Justinas Pranys, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorius pavaduotojas.

Šią savaitę Radviliškio rajono pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigas turėtų pasiekti dar beveik tūkstantis dozių įvairių gamintojų vakcinų nuo COVID-19, daugiausia planuojama gauti „Pfizer-BioNTech“ (per 800 dozių).

Praėjusią parą Radviliškio rajone nustatyta 12 naujų COVID-19 susirgimų.

Pageidautų daugiau vakcinų

Pakruojo rajono meras Saulius Margis sako, kad norinčių pasiskiepyti nuo koronaviruso gyventojų skaičius yra kiek didesnis negu rajonui skiriamų vakcinų kiekis. Gyventojai informuojami, jog jau turi galimybę pasiskiepyti, kiti patys skambina, teiraujasi, kada tai galės padaryti. Meras apgailestauja, kad Pakruojo rajonas per savaitę vidutiniškai sulaukia 600–900 vakcinų, nors be sunkumų sunaudotų ir 1 000-1 200, tokiu atveju padidintų personalo skaičių, dirbtų savaitgaliais.

Nepaisant to, rajono vadovą vakcinavimo statistika džiugina. Pasak jo, iš Pakruojo rajone gyvenančių 4 238 vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių pirmą skiepą jau yra gavę per 1 755, o tai daugiau nei 41 procentas.

Pastebima, kad rajono gyventojai kiek įtariau žiūri į galimybę pasiskiepyti vakcina „AstraZeneca“ ir kur kas palankesni yra „Pfizer“ vakcinai. Tačiau visuotinio susipriešinimo arba atsisakymo skiepytis „AstraZeneca“, anot S. Margio, rajone nejaučiama. Juolab, kad ir gaunama daugiausiai „Pfizer“ vakcinos.

„Aš pasiskiepijau „AstraZeneca“. Pirmą parą šiek tiek pakilo temperatūra, šiek tiek laužė kaulus, jautėsi silpnumas tarsi sergant gripu. Po paros viskas praėjo, viskas normalu“, – sakė S. Margis.

Pakruojo rajone praėjusią parą (antradienį) pirma vakcina paskiepyta 19 žmonių, antrąja – vienas. Esą tokie tempai – tik dėl vakcinų stygiaus. Per visą vakcinavimo laiką pirmą skiepą gavo 3 517 Pakruojo rajono gyventojų, antrą – 1 214.

Užpraėjusią parą koronavirusas Pakruojo rajone nustatytas vienam gyventojui.

Kilę abejonių dėl skaidrumo

Kelmės rajonas antradienio parą pirma vakcinos doze „pavaišino“ 78 gyventojus, antrą gavo vienas. Nuo pradžių pirma doze vakcinuoti 4 784 gyventojai, o pakartotine 1 769.

Joniškio rajone pirma doze paskiepyti 3 985 gyventojai, antrą skiepą gavo 1 589. Antradienio parą pirma dozė teko 64 gyventojams, antra – 18-ai.

Akmenės rajono vakcinavimo įstaigos per antradienio parą pirmu skiepu paskiepijo 119 žmonių, antruoju – 12. Nuo vakcinavimo pradžios paskiepytųjų atitinkamai – 3 712 ir 1 383.

Tačiau Akmenės rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo vakcinavimo tempai rajone netenkina.

„Man kiekvieną dieną pateikiami gaunamų vakcinų kiekiai ir skiepijimo apimtys. Ir ką aš matau...Matau piktnaudžiavimą. Manau, kad privačiai dirbantys medikai neturi teisės teigti gyventojams, kad štai „jeigu pas mus būsite užsirašę, gausite „Pfizer“ ar „Moderna“ vakciną, o valdiška poliklinika jus skiepys tik „AstraZeneca“. Maža to, kai kurie privatūs centrai iš koordinatoriaus – mūsų poliklinikos Vakcinavimo centro, kuriam patikėta padalyti įvairių rūšių vakcinas, neretai atsisako priimti „AstraZenecos“, teigdami, kad jų pacientai nesutinka skiepytis“, – sakė rajono vadovas, pridurdamas, kad jo garbaus amžiaus uošviui privatus skiepijimo centras net nesiūlė „AstraZeneca“.

„O kodėl privatininkams nepaėmus „skanių“ ir populiaresnių vakcinų „Pfizer“ ir „Moderna“, jei už kiekvieną skiepą sumokama po tris eurus? Sakau atsakingai, jei situacija per savaitę nepasikeis, skiepijimo funkcija bus perduota tik valdiškai įstaigai.“

Skiepijant prioritetinių grupių atstovus, išskyrus 65+ gyventojus, Akmenės rajonas yra pirmame dešimtuke tarp šalies Savivaldybių. Problema, anot V. Mitrofanovo, vyresnio amžiaus akmeniškiai – jų vakcinavime rajonas gerokai atsilieka.

„Jei gydytojai neįtikina, kad reikia skiepytis ir kitos išeities suvaldyti ligą šiuo metu nėra, nesuvokiamas dalykas, – sakė Akmenės rajono meras. – Būtent šeimos gydytojas turi rūpintis savo žmonėmis, įtikinti juos, paaiškinti, informuoti, pagaliau padėti suprasti, kad kito kelio nėra. Yra galimybė ir reikia skiepytis nedelsiant. Šiuo metu tai yra valstybinės reikšmės uždavinys“.

Meras užtikrino, kad pas negalinčius atvykti ir slaugomus rajono gyventojus vyks mobilios medikų brigados. Turintiems atvykimo į Skiepijimo centrus problemų padės geltonieji autobusiukai, savivaldybės transportas.