Kelmės mero rinkimai: pirmauja nepartinis kandidatas, tačiau reiks antro turo

Asmeninė kandidato nuotr.
„Pažadai lieka tuščiais garsais, o žmonės ir jų potencialas yra neįkainojami“, – įsitikinęs daugiau kaip trečdalį rinkėjų balsų surinkęs ir į antrąjį mero rinkimų turą patekęs Kerkasių žemės ūkio bendrovės pirmininkas Ildefonsas Petkevičius.
Praėjusį sekmadienį Kelmės rajone įvykusiuose tarybos nario – mero rinkimuose į antrąjį turą pateko pats save iškėlęs kandidatas Kerkasių žemės ūkio bendrovės pirmininkas, rajono tarybos narys, rajono verslininkų asociacijos valdybos narys Ildefonsas Petkevičius ir socialdemokratų partijos atstovas Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas.

Mero postas – tik įrankis pakeisti situaciją

Preliminariais duomenimis, Ildefonsas Petkevičius surinko 36,59 procento visų prie balsadėžių atėjusių Kelmės rajono rinkėjų balsų. Sulaukė 2968 rinkimų teisę turinčių žmonių palaikymo.

Pavyzdžiui, Žalpiuose, kur jis yra įkūręs žemės ūkio bendrovę, jį palaikė 93,94 procentų rinkėjų. Daugiau kaip 70 procentų rinkėjų palankumo jis pelnė Stulgiuose ir Valpainiuose, nes yra kilęs iš netoli šių vietovių esančio Kušleikių kaimo. Daugiau kaip 60 procentų rinkėjų balsų jam skirta Pakražantyje, Gailiuose, Karklėnuose.

Daugiau kaip po trečdalį rinkėjų balsų šis politikas pelnė ir dviejose Kelmės miesto rinkimų apylinkėse, gerokai aplenkdamas kitus kandidatus.

„Šiuo metu Kelmės rajonas – tarsi laisvąja eiga besisukantis variklis: veikia, bet realaus poslinkio ir pokyčio nėra“, – savo programoje rašo I. Petkevičius.

Politikas kelia sau uždavinį pasiekti visuomenės pasitikėjimą vietos valdžia, kuris sumenko po korupcijos skandalo Kelmės savivaldybėje, sumažinti vietinės biurokratijos slenksčius, palengvinti smulkiojo ir jauno verslo pradžią, supaprastinti statybų leidimų išdavimą, padaryti rajoną patrauklų investicijoms.

„Mero postas man nėra labai svarbus. Tai tik įrankis atlikti faktiškus, rajonui būtinus darbus. Būdamas rajono tarybos nariu tu gali šaukti kiek nori – niekas negirdi. Tiesiog privalai patekti į faktiškąją savivaldos virtuvę, kad galėtum ką nors pakeisti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė dideliu atotrūkiu nuo kitų kandidatų į antrąjį mero rinkimų turą patekęs politikas.

63 metų I. Petkevičius – rajone žinomas žmogus. Jo įkurta ir jau daugelį metų sėkmingai gyvuojanti žemės ūkio bendrovė aprūpina darbu ir geru užmokesčiu daugelį Žalpių, Kerkasių ir kitų kaimų gyventojų. Verčiasi ne tik žemdirbyste ir gyvulininkyste, bet turi malūną, gamina biokurą ir užsiima kitomis veiklomis.

Tačiau norint laimėti rinkimus vien žinomumo ir vietos gyventojų palaikymo neužtenka. Politikas sakė apvažinėjęs visus rajono kampelius: įmones, kaimų bendruomenes, dirbdavęs nuo aštuonių ryto iki vėlaus vakaro.

I. Petkevičius tvirtino dar nelaikąs savęs nugalėtoju. Antrajame ture su juo varžysis socialdemokratų partijos atstovas. Ši politinė jėga turi visus resursus: daug jos narių dirba Savivaldybės administracijoje, seniūnijose ir biudžetinėse įstaigose. Per porą savaičių dar gali pakeisti situaciją.

„Gyventojų palaikymas ir viltis skatina eiti pirmyn“, – tvirtino I. Petkevičius.

Nesitikėjo tokio didelio atotrūkio

Į antrąjį turą patekęs socialdemokratų partijos atstovas Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas, preliminariais diomenimis, sulaukė 1432 rinkėjų palaikymo ir surinko 17,65 proc. balsų.

Labiausiai šį politiką palaikė Budraičių ir Pavėžupio gyventojai, kur jis pelnė daugiau kaip pusę rinkėjų balsų.

Savo karjerą pradėjęs kaip mokytojas, vėliau S. Jokubauskas ilgą laiką vadovavo Kelmės „Kražantės“ vidurinei mokyklai, vėliau tapusiai progimnazija.

Prieš keletą metų paskirtas Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju. Po 2019 metų savivaldybių rinkimų tapo Savivaldybės administracijos direktoriumi.

„Inicijuosiu naujus ir tęsiu pradėtus darbus“, – su tokiu pažadu S. Jokubauskas dalyvavo mero rinkimuose.

„Kėlėme uždavinį, kad mūsų partijos atstovas patektų į antrąjį turą, – „Šiaulių kraštui“ sakė S.Jokubauskas. – Patekome. Tačiau tikėjomės geresnio rezultato. Nesitikėjome, kad bus toks didelis atotrūkis tarp pirmojo ir antrojo kandidato. Mūsų konkurentas pabėgo iš tiesų labai toli.“

S. Jokubauskas neneigė, jog socialdemokratų partijos, o tuo pačiu ir jo populiarumui neigiamos įtakos galėjo padaryti jų partijos atstovo nušalintojo mero korupcijos šleifas. Be to, jis įžvelgė ir kitų priežasčių. Pirmiausia – labai mažas gyventojų aktyvumas. Daugelis mero rinkimuose dalyvavusių kandidatų – žinomi žmonės, stiprios asmenybės. Taigi, konkurencija buvo didelė, ir balsai tiesiog išsidalijo.

Ar socialdemokratai tikisi dar vienai kadencijai laimėti mero postą? S. Jokubauskas atsakė ne vienareikšmiškai: „Dirbsim. Darysime viską, kas įmanoma, kad rezultatai antrajame ture būtų geresni. Bet galutinį rezultatą prognozuoti sunku. Per rinkimus pasitaiko visko. Kartais pirmajame ture beveik laimėjęs kandidatas antrajame ture pralaimi. Kartais pirmojo turo scenarijus kartojasi ir lieka nepasikeitęs. Viską sprendžia rinkėjas.“

Jeigu ir antrajame ture pergalę išplėš I. Petkevičius, į rajono tarybą patekęs su visuomeniniu komitetu „Už vieningą Kelmę“, S. Jokubauskas tikisi, jog daugumą rajono savivaldybės taryboje turinčių socialdemokratų ir šio komiteto koalicija nesugrius. Bendra programa bus įgyvendinama.

Aktyvumas – menkas

Kelmės rajono mero rinkimuose dalyvavo tik 8153 rinkėjai iš 23 793. Aktyvumas – 34,27 procento. Negaliojančių biuletenių – 41 (0,5 procento).

Menkas aktyvumas ir palyginti daug – net aštuoni kandidatai į mero postą lėmė, jog rinkėjų balsai tiesiog išsibarstė.

Konkurentus kiek nustebino Lietuvos žaliųjų partijos atstovės Linos Samulytės sėkmė. Surinkusi 12,83 procento balsų, ji buvo trečioji tarp aštuonių kandidatų ir aplenkė jau ne pirmą kartą rinkimuose dalyvaujančius Liberalų sąjūdžio atstovę Kelmės specialiosios mokyklos direktorę Dalią Viliūnienę (10,71 proc. balsų), konservatorių, rajono mero pavaduotoją Egidijų Ūksą (10, 71 proc. balsų), buvusį Seimo narį Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovą Juozą Rimkų.

Antrasis Kelmės rajono mero rinkimų turas vyks spalio 24 dieną.