Vienuolika gyventojų apgavęs recidyvistas siunčiamas į kalėjimą

Giedriaus BARANAUSKO asociatyv. nuotr.
Recidyvistu pripažintas Akmenės rajono gyventojas už žmonių mulkinimą ir dokumentų klastojimą už grotų praleis ketverius metus.
Už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą recidyvistu pripažintam 46 metų Akmenės rajono gyventojui Renatui Simonavičiui Šiaulių apylinkės teismas, subendrinęs bausmę su bausme už ankstesnį nusikaltimą, skyrė galutinę laisvės atėmimo bausmę ketveriems metams.

Neigė, bet nurodė aplinkybes

Teismas iš dalies tenkino civilinio ieškovo – skolų išieškojimo bendrovės – ieškinį. R. Simonavičius bendrovei turės sumokėti 2659,40 euro turtinės žalos atlyginimą ir penkių procentų dydžio metines palūkanas už priteistą atlyginti turtinę žalą.

Įrodymai patvirtino, kad R. Simonavičius nusikalto tyčia. Jis surašė nukentėjusiųjų duomenis į netikrus dokumentus (paskolos sutartis, pakvitavimus, priminimus, paprastuosius neprotestuotinus vekselius), kuriuos jie pasirašė, ir kaltinamasis minėtus dokumentus realizavo.

R. Simonavičius tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek teismo posėdyje kaltu neprisipažino, neigė sukčiavęs ir klastojęs dokumentus bei juos realizavęs.

Vyras teigė, kad skolas nupirko iš kito asmens. Jam buvę paduoti asmenų skolos rašteliai, o kai žmonės atsisėsdavo į automobilį ir paduodavo asmens tapatybės dokumentus, buvo tikrinama, ar tai tikrai tų žmonių rašteliai.

R. Simonavičius taip pat tvirtino iš naujo surašęs paskolų sutartis pagal ankstesnius duomenis.

Nors vyras ikiteisminio tyrimo metu neigė savo kaltę, jis nurodė, kad Kuršėnuose buvo iškabinėjęs ir dalijo skelbimus apie tai, jog skolina pinigus.

Teismas konstatavo, kad kaltinamasis viso proceso metu, aiškindamas kaltinime nurodytų įvykių aplinkybes, buvo itin nenuoseklus, o jo parodymus paneigia kiti byloje esantys duomenys.

Kaltinamojo atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta. Atsakomybę sunkinančia aplinkybe pripažintina tai, kad 22 nusikalstamos veikos, nors jos ir priskiriamos nesunkių nusikaltimų kategorijai, vis dėlto buvo padarytos recidyvisto.

Kaltinamasis anksčiau teistas penkis kartus, nusikalto bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu, baustas administracine tvarka. Atsižvelgiant į paminėtas aplinkybes, jam skirta griežčiausia laisvės atėmimo bausmė.

Skirdamas bausmę, teismas rėmėsi eksperto išvada, kuris nurodė, kad kaltinamasis dėl savo lėtinių ligų gali dalyvauti teismo posėdžiuose ir atlikti laisvės atėmimo bausmę.

Minėtos baudžiamosios bylos nagrinėjimas truko maždaug pusantrų metų, nes kaltinamasis nuolat gydėsi ligoninėse.

Sutartys – už atlygį

Teismas nustatė, kad R. Simonavičius nuo 2017 metų gegužės iki tų pačių metų rugpjūčio pabaigos Šiauliuose ir Kuršėnuose sukčiavo.

Už 10, 15 ir 20 eurų paskolos sutartis ir kitus dokumentus neskaitę pasirašė vienas Šiaulių ir dešimt Kuršėnų gyventojų.

Kaltinamasis suviliodavo žmones, pasiūlydamas už parašą ir asmens anketinius duomenis užsidirbti 10 ir daugiau eurų. Žmonės sutikdavo. Jie pateikdavo R. Simonavičiui savo asmens dokumentus ir pasirašydavo ant jo pateiktų suklastotų dokumentų.

Taip nukentėjusieji neįtardami pasirašė suklastotas paskolos sutartis, kuriose buvo nurodyta, kad iš vienos bendrovės jie gavo paskolas. Paskolų dydžiai įvairūs – nuo 400 eurų iki 1 000 eurų.

Kai kuriems gyventojams R. Simonavičius suklastotuose dokumentuose dar įrašydavo nemažas netesybų išieškojimo sumas – 400–500 eurų.

Visi žmonės, pasirašydami dokumentus, įsipareigojo negautas paskolas grąžinti per mėnesį. Kaltinamasis patarė nukentėjusiesiems, jeigu gaus laiškų, nekreipti į juos dėmesio, o tiesiog suplėšyti.

Vėliau R. Simonavičius suklastotus dokumentus pateikė skolų išieškojimo bendrovei, su kuria pasirašė skolų perleidimo sutartį. Kitaip tariant, kiekvieną paskolos sutartį kaltinamasis pardavė už maždaug 100 ir daugiau eurų.