Tyčia sukeltų avarijų byloje nuteistojo skundas atmestas

Redakcijos archyvo nuotr.
Eismo įvykius tyčia sukėlęs ir dėl to draudimo išmokas gavęs Vildis Slabovas kaltės neatsikratė ir apskundęs apkaltinamąjį nuosprendį.
Šiaulių apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kurioje 30 metų šiaulietis Vildis Slabovas Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų šių metų birželio 1 dienos nuosprendžiu pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir turto sugadinimo, paskelbė nutartį. Nuteistasis savo skundu apeliacinės instancijos teismo prašė sušvelninti jam paskirtą bausmę. Jo skundas atmestas.

Nusikaltimas įvykdytas 2017–2018 metais. Kaip konstatavo nuosprendį paskelbęs pirmosios instancijos teismas, V. Slabovas tyčia sukėlė devyniolika eismo įvykių, sugadino automobilius ir neteisėtai gavo draudimo išmokas iš draudimo bendrovių.

Šiaulietis per beveik dvejus metus įgijo 10 automobilių „Opel Vectra“ ir vieną automobilį „Saab“. Nustatyta, kad su šiais automobiliais Šiauliuose ir Panevėžyje buvo inscenizuojami eismo įvykiai.

Kaltinamasis, turėdamas tikslą neteisėtai gauti draudimo išmokas, suprasdamas, kad pagal Kelių eismo taisykles kitų automobilių vairuotojai bus laikomi pažeidę minėtų taisyklių reikalavimus ir turėdamas realią galimybę eismo įvykių išvengti, avarijas sukeldavo tyčia. Per avarijas buvo apgadinti automobiliai. Kaltinamasis kreipėsi į draudimo bendroves kaip nukentėjusysis ir jam buvo išmokėtos atitinkamos draudimo išmokos.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad eismo įvykiai, dėl kurių V. Slabovas kreipėsi į draudimo bendroves kaip nukentėjusysis, iš tikrųjų įvyko dėl paties kaltės, turint objektyvią galimybę jų išvengti. Teisme dėl padarytų teisme kaltu dėl padarytų nusikalstamų veikų V. Slabovas kaltu neprisipažino.

Nuosprendį paskelbęs pirmosios instancijos teismas vyrą pripažino kaltu ir paskyrė 2 metų laisvės apribojimo bausmę, įpareigojant būti namuose nuo 22-os iki 6-os valandos, jei tai nesusiję su darbu, dirbti arba būti registruotam Užimtumo tarnyboje, neatlygintinai išdirbti 200 valandų.

Nuteistajam teismas uždraudė trejus metus vairuoti transporto priemones. Iš V. Slabovo šešioms draudimo bendrovėms priteista 20 458 eurai, šešiems nukentėjusiesiems – beveik 2 000 eurų. Dėl šešių eismo įvykių V. Slabovas išteisintas.

Nuteistasis tokį pirmosios instancijos teismo nuosprendį apskundė Šiaulių apygardos teismui. Jis prašė pakeisti Šiaulių apylinkės teismo nuosprendį ir jam sušvelninti paskirtą laisvės apribojimo bausmę iki vienerių metų paskiriant įpareigojimą – būti namuose 24 iki 6 valandos, jei tai nesusiję su darbu, bei sutrumpinti baudžiamojo poveikio priemones – uždrausti naudotis teise vairuoti kelių transporto priemones – terminą iki vienerių metų.

V. Slabovas skunde nurodė, kad gyvena kartu su neįgalia mama, močiute. Pažymėjo, kad tik jis vienas šeimoje turi teisę vairuoti transporto priemones. Nuteistasis pabrėžė, jog abiem moterims reikalinga nuolat lankytis pas medikus ir tik jis turįs galimybę jas vežioti. Atkreipė aukštesnės instancijos teismo dėmesį į tai, jog neturėdamas darbo, jis negalės atlyginti priteistų civilinių ieškinių.

Apeliacinės instancijos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija konstatavo, kad Apylinkės teismas laikėsi visų bausmės rūšies parinkimo taisyklių. Todėl nuteistojo apeliacinis skundas atmestas.