Naujausios
Ranka ranką plovė?
STT akiratyje atsidūrė Radviliškio rajone, Šeduvos pirminės sveikatos priežiūros centre bei Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centre dirbantis šeimos gydytojas, Radviliškio rajono tarybos narys, konservatorius Arvydas Budrikas.
Įtarimai kyšių ėmimu pareikšti ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojai, minėto rajono Tarybos narei, socialdemokratei Vidai Janulaitiene. Abu politikai, jiems pareiškus įtarimus, pasitraukė iš Tarybos narių.
Trečias medikas, kaip ir A. Budrikas, dirba Šiaulių rajono pirminiame sveikatos priežiūros centre. Nuo mediko pareigų nė vienas iš įtariamųjų nėra nušalinti.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, gydytojai priimdavo iš pacientų kyšius už medicininių paslaugų suteikimą: konsultacijas, receptų išrašymą, atliktus vairuotojo sveikatos patikrinimus. Kyšių sumos galėjo siekti iki 100 eurų už medicininę paslaugą.
Iš papirkimu įtariamų 12 pacientų – penkiems pritaikytas atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – sumokėti po 500 eurų į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Šiuo metu tiriamos 44 korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos. Įtariamųjų ratas gali plėstis, atliekami procesiniai veiksmai.
Ikiteisminį tyrimą atlieka STT Šiaulių valdyba, jį kontroliuoja ir jam vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrej Mirnyj.
„Raginame visus gyventojus ir gydytojus netoleruoti korupcijos, nesitaikstyti su kyšio reikalavimu, provokavimu ir siūlymu, apie tokius atvejus pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai. Primename, kad asmuo gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu iš jo buvo reikalaujama kyšio ar provokuojama duoti kyšį ir jis, tiesiogiai arba netiesiogiai pats ar per tarpininką pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai. Tik veikdami kartu galime pasiekti, kad sveikatos apsaugos srityje būtų daugiau skaidrumo“, – sako Vaidas Pupelis, STT Šiaulių valdybos vadovas.
Ir eiliniai, ir vadovai
Kad kyšininkavimas medicinoje yra sisteminis dalykas, akivaizdu. „Šiaulių krašte“ daug kartų buvo rašyta apie neskaidrias veiklas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir kitose Šiaulių apskrities gydymo įstaigose.
Kalbant apie Radviliškį, STT akiratyje – ne tik paminėti medikai. Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė atsidūrusi tarp įtariamaisiais tapusių šešių šalies gydymo įstaigų vadovų. Didelės apimties ikiteisminiu tyrimu siekiama nustatyti, ar, organizuojant ir dalyvaujant skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų medicininės įrangos ir kitų medicinos priemonių viešuosiuose pirkimuose, nebuvo padarytos korupcinės ir kitos nusikalstamos veikos. STT įtarė, kad viešuosiuose pirkimuose dėl medicinos įrangos – echoskopų, ultragarso, kitų priemonių bei įrangos, skirtos operacijoms – įsigijimo buvo ignoruojami kiti galimi tiekėjai, o pirkimų sąlygos suderintos taip, kad konkursus laimėtų konkrečios privačios įmonės. Teisėsauga užfiksavo, jog kyšiai už konkrečių bendrovių protegavimą siekė ir viršijo 10 tūkstančių eurų, kurie buvo mokami grynaisiais.
2020-ųjų vasarį šiaulietis gydytojas Kęstutis Dainius išgirdo Šiaulių apylinkės teismo nuosprendį. Tris kartus kyšį iš pacientų paėmusiam privačios klinikos ir Respublikinės Šiaulių ligoninės neurologui teismas skyrė 120 MGL (4 519,20 euro) dydžio baudą ir nusprendė konfiskuoti 60 eurų valstybės nuosavybėn, kaip nusikalstamos veikos padarymo priemonę.
Nusikalstamas šešėlis kritęs ir ant Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytojos oftalmologės D. Milkintienės. Ji kalta pripažinta už tai, kad „sukombinavo“ aklumą dviem buvusio Seimo nario Edvardo Žakario padėjėjoms Eglei Ruzgienei ir Ritai Jankauskienei.
2020 metų liepą Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir dokumentų klastojimo pacientams nustatant darbingumo lygius, kaltais dėl korupcinių nusikaltimų pripažino Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Šiaulių I teritorinio skyriaus vedėją Gediminą Jokūbaitį ir du šiauliečius medikus Viktorą Skromovą ir Egidijų Jankauską.
Kitoje byloje kaltinimų sulaukė ir NDNT Šiaulių teritorinio skyriaus buvusi vedėja Jurga Staponkienė.
2021 metų sausį Šiaulių apygardos teismas buvusį Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinį direktorių Petrą Simavičių pripažino kaltu dėl kyšininkavimo, piktnaudžiavimo ir didelės vertės svetimo turto pasisavinimo. Kaltais byloje buvo pripažinti ir ligoninės Strateginio valdymo skyriaus buvusi direktorė Aušrelė Šalkauskienė bei buvęs Infrastruktūros direktorius Vygentas Jocius.
Apie buvusio generalinio direktoriaus P. Simavičiaus „darbelius“ Šiaulių ligoninėje rašyta daug kartų, paskelbtas ne vienas teismo nuosprendis.
Tai tik keletas atvejų iš daugybės tų, kurie meta korupcijos šešėlį sveikatos sistemai.