Šiauliuose vykdyta nusikalstama automobilių prekyba

FNTT nuotr.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos duomenimis, automobilių veiklą vykdę asmenys nuslėpė milijonines pajamas.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atliko 17 kratų ikiteisminiame tyrime dėl galimai apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie pajamas pateikimo. Akiratyje atsidūrė ir Šiauliuose veikusios automobilių prekybos įmonės.

Fiktyviai veikė dvi įmonės

Tyrimo metu nustatyta, kad dvi Šiauliuose registruotos mažosios bendrijos nuo 2018 metų vidurio vykdė prekybą prabangiais naudotais automobiliais iš užsienio.

Iš pradžių apie metus veiklą vykdė viena mažoji bendrija, po to ją galimai fiktyviai pardavus analogišką veiklą pradėjo vykdyti kita mažoji bendrija. Abiejų įmonių pardavimai per dvejus metus siekė apie 13 milijonų eurų.

Bendrijoms vadovavo ir faktinis direktorius buvo ne kartą už įvairias nusikalstamas veiklas teistas šiaulietis, kuris bendrijų direktoriais fiktyviai buvo įdarbinęs taip pat ne kartą teistus asmenis. Jie bendrijų veikloje nedalyvavo.

Išsiaiškinta, kad bendrijų faktinis direktorius, galbūt siekdamas padidinti automobilių vertę ir sumažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumokėjimo į Lietuvos biudžetą prievolę ar jos išvengti, pasitelkęs vieną klaipėdietį, į sandorių grandinę įtraukė galimai fiktyvias užsienio kompanijų sąskaitas faktūras, jose nurodė melagingus duomenis apie automobilio vertę ir taikomą maržą, dėl ko į biudžetą galėjo nebūti sumokėta ne mažiau kaip du milijonai eurų PVM ir 1,5 milijono pelno mokesčio.

Mažosios bendrijos nedidelę dalį automobilių pardavė Lietuvos įvairiems fiziniams ir juridiniams asmenims, o didžiąją dalį automobilių realizavo Vokietijos fiziniams ir juridiniams asmenims. Automobiliai į Klaipėdos uostą buvo gabenami jūriniais konteineriais iš Didžiosios Britanijos ir JAV.

Analogiška veikla – ir Klaipėdoje

Procesinių veiksmų metu nustatyta dar viena Klaipėdos mieste registruota bendrovė, kuri taip pat nuo 2019 metų vykdė prekybą automobiliais iš JAV, o jos automobilių pardavimai per septynis mėnesius siekė 1,7 milijono eurų. Bendrovė į apskaitą įtraukė galimai fiktyvias tų pačių užsienio kompanijų sąskaitas faktūras, kuriose taip pat nurodyti melagingi duomenys apie automobilio vertę ir taikomą maržą.

Ikiteisminio tyrimo metu įtariamiesiems paskirtos kardomosios priemonės, apribota nuosavybė į bankų sąskaitose esančias lėšas, siekiančias 280 tūkstančių eurų, taip pat apribotos nuosavybės teisės į vienos įmonės akcijas, tris automobilius, kurių vertė gali siekti apie 60 tūkstančių eurų, kitą įtariamųjų nekilnojamąjį turtą.

Per kratas rasti tyrimui reikšmingi duomenys ir dokumentai, apie 95 tūkstančių grynųjų pinigų. Įtariamųjų ratas gali plėstis, o žala – didėti.

Komentarai

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.