Senovinė garo mašina supjaustyta dėl metalo

Asociatyvi nuotr.
Pavogti garo mašinos metalines dalis sutrukdė policija – Šiaulių rajono gyventojas buvo sulaikytas.
Šiaulių rajono, antros Bubių dvaro sodybos lentpjūvėje garo mašiną supjaustęs ir pavogti pasikėsinęs Šiaulių rajono gyventojas 34 metų Tomas Tamošaitis kalės vieneris metus – tokį nuosprendį paskelbė Šiaulių apylinkės teismas.

Po nuosprendžio įsiteisėjimo T. Tamošaitis privalo nedelsiant atlikti pusės metų laisvės atėmimo bausmę. Likusią neatliktą paskirtos nelaisvės bausmės dalį teismas atidėjo dvejiems metams, įpareigodamas nuteistąjį dirbti arba būti registruotam Užimtumo tarnyboje, neišvykti be priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Teismas nusprendė konfiskuoti automobilį, kaip nusikalstamų veikų darymo priemonę. Kaltinamasis turės sumokėti nukentėjusiajam 2 000 eurų turtinei žalai atlyginti ir Kultūros paveldo departamentui – 5 340,37 eurų turtinei žalai atlyginti.

Anot bylą nagrinėjusio Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjo Manto Liesio, kaltinamasis, panaudodamas metalui pjaustyti skirtą pjūklą ir kūjį, tyčia sunaikino didelės mokslinės, istorinės ir kultūrinės reikšmės turinčią vertybę – garo mašiną. Be to, kaltinamasis pasikėsino pagrobti garo mašinos metalines dalis, tačiau nespėjo, nes jį sulaikė policija.

Kaltinamojo atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta, nes nepripažino, kad kėsinosi pagrobti ir naikino didelės kultūrinės reikšmės vertybę. Jo atsakomybę sunkinanti aplinkybė – nusikalto neišnykus ankstesniam teistumui.

Per teismo posėdį kaltinamasis pripažino, kad pagrobė ir sugadino svetimą turtą, tačiau teigė nesupratęs, kad grobia ir naikina kultūros vertybę. Teismas atmetė kaltinamojo teiginius, kad jis negalėjęs suvokti naikinąs kultūros vertybę, nes teritorija apleista, neprižiūrėta.

Teismas konstatavo, kad kaltinamasis suvokė ar bent jau turėjo numatyti, kad yra nemaža tikimybė, jog garo mašina yra didelės kultūrinės reikšmės vertybė. Kaltinamajam įrenginys buvo reikalingas ne kaip kultūros vertybė, o kaip metalas, kurį galima parduoti.

Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistas per teismo posėdį paaiškino, kad Bubiuose buvo neblogai išlikęs garo variklis. Anot specialisto, tokių Lietuvoje itin mažai: Uostadvaryje, Vilniuje ir trečiasis buvo Bubiuose, Šiaulių rajone. Garo varikliai atspindi Lietuvos išsivystymo lygį, kai vidaus degimo variklių dar nebuvo. 1899 metais, dvarą paveldėjus Dmitrijui Zubovui, atidaryta pradžios mokykla, kurioje buvo mokoma lietuvių kalbos, įsteigta lentpjūvė, kurioje stovėjo sunaikintoji garo mašina.

Bylos duomenimis, T. Tamošaitis pernai, vasario 19 dieną, apie 13 valandą, tyčia sunaikino, norėdamas pagrobti saugomo kompleksinio kultūros paveldo objekto, Antros Bubių dvaro sodybos lentpjūvės, ten stovinčios didelės kultūrinės reikšmės turinčios vertybės – garo mašinos – metalines dalis.

Be to, kaltinamasis pasikėsino pagrobti garo mašinos metalines dalis, tačiau nusikalstamos veikos nebaigė dėl nuo jo valios nepriklausančių aplinkybių, buvo sulaikytas policijos.