Praėję metai policijai buvo darbingi

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Praėjusieji metai Šiaulių apskrities policijai metė ne vieną iššūkį.
Praėję 2021 metai, siaučiant pandemijai, nebuvo lengvi. Dar daugiau įtampos – teisėsaugai, kurios uždavinys – padėti užtikrinti karantino ribojimų laikymąsi bei kontroliuoti, kad nebūtų pažeidžiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas. Šiaulių ir Telšių apskričių policija susitvarkė su jai keltais uždaviniais ir savo aptarnaujamų teritorijų gyventojams turi puikių žinių – apie tai kalbėta apžvelgiant praėjusių metų rezultatus.

Darbuotasi apygardos principu

Šiaulių ir Telšių apskritys praėjusiais metais dirbo eksperimento, kuris prasidėjo 2020 metų rugsėjo 7 dieną, sąlygomis – abiejų apskričių policijos komisariatų veikla buvo organizuojama apygardos principu. Su tuo susijusi ir Telšių apskrities policijos reorganizacija. Praėjusių metų rugsėjo 1 dieną čia buvo įsteigtas Telšių rajono policijos komisariatas.

Iki Telšių apskrities policijos reorganizacijos šioje apskrityje buvo Mažeikių, Kelmės ir Akmenės rajonų teritoriniai komisariatai, o Telšių rajono gyventojų aptarnavimas buvo Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato dispozicijoje. Dabar gi, tiek Šiaulių, tiek Telšių apskričių vyriausiųjų komisariatų struktūros suvienodintos ir teritoriniai komisariatai aptarnauja rajonų gyventojus, o vyriausiuose komisariatuose liko specializuoti kriminalinės policijos padaliniai, tiriantys sunkius ir rezonansinius nusikaltimus, aptarnavimo skyriai, valdymo organizavimo, komunikacijos, kelių policijos, patrulių, operatyvaus valdymo padaliniai.

Abiejų vyriausiųjų policijos komisariatų operatyvaus valdymo (budėtojų) skyriai dislokuoti viename centre, kuris yra Šiauliuose ir valdo policijos pajėgas abiejose apskrityse. Tai sudaro sąlygas efektyviau paskirstyti apskrityse dirbančius policijos ekipažus ir, siekiant operatyvumo, kai yra iškvietimų gausa bei pritrūkstama pajėgų vienoje apskrityje, jas nukreipti iš kitos.

Šiaulių apskrities policijos struktūroje praėjusiais metais atsirado du nauji padaliniai, tačiau jų atliekami darbai apima ne tik Šiaulių, bet ir Telšių apskritis. Vienas jų – Kriminalinei policijai priklausantis Turto tyrimo skyrius. Siekiant sustiprinti policijos pareigūnų pajėgumus neteisėtai įgyto turto nusikaltimams narplioti, ieškant nusikalstamais ar neteisėtais būdais asmenų įgyto turto, tokie skyriai praėjusių metų rudenį atsirado penkiuose didžiųjų šalies apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose. Jų pagrindinis tikslas – rasti buvusį ir esamą tiriamojo turtą, siekiant aiškiai atriboti teisėtai įgytą turtą nuo neteisėto ir, esant teisiniams pagrindams, pritaikyti teisės aktų nustatytas teisines priemones, kad būtų užtikrintas efektyvus nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimas, konfiskuotino turto efektyvus suradimas ir paėmimas valstybės nuosavybėn.

Antras naujas padalinys, įkurtas Šiaulių apskrities policijoje – Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyrius. Iš pradžių jis atsirado kaip eilinis eksperimentas apygardos principu dirbančioje Šiaulių ir Telšių policijoje. Šio skyriaus pareigūnai nagrinėjo Šiaulių ir Telšių apskričių gyventojų administracines bylas. Jie pirmieji Lietuvos policijoje administracines bylas pradėjo nagrinėti nuotoliniu būdu, naudojant vaizdo konferencijų programas, kad iš rajonų žmonėms nereikėtų važinėti į Šiaulius.

Nuo rugsėjo 20 dienos tokią Šiaulių ir Telšių apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų patirtį perėmė ir visos Lietuvos apskričių vyriausieji policijos komisariatai.

Kriminogeninė situacija

Pasibaigus 2021 metams, statistika konstatuoja, kad tiek Šiaulių, tiek Telšių apskričių policijos aptarnaujamose teritorijose nusikalstamumas mažėjo. Šiaulių AVPK teritorijoje buvo užregistruota 1,3 procento mažiau nusikalstamų veikų ir šis skaičius siekė 3 765, o Telšių AVPK nusikalstamų veikų sumažėjo net 17,3 procento (1 597). Pagal nusikalstamų veikų atskleidimą abu AVPK yra lyderiai Lietuvoje.

Telšių pareigūnai atskleidė 83,3 procento visų nusikalstamų veikų ir šis rodiklis yra geriausias šalyje. Šiaulių apskrities pareigūnai atskleidė 71 procentą nusikalstamų veikų ir tai yra geriausias rezultatas tarp penkių didžiųjų apskričių.

Didelė nusikalstamų veikų dalis, kaip ir ankstesniais metais, teko smurtui artimoje aplinkoje. Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje jos sudaro 20 procentų. Praėjusiais metais Šiaulių apskrityje smurtą artimoje aplinkoje patyrė 862 asmenys. Apie penktadalis patyrusiųjų smurtą – vaikai iki 18 metų.

Abiejose apskrityse sumažėjo nusikalstamų veikų viešosiose vietose ir gatvėse, girtų asmenų padarytų nusikalstamų veikų ir nepilnamečių dalyvavimo jose.

Vagysčių Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje sumažėjo nuo 527 buvusių 2020 metais iki 355.

Įsibrovimų į gyvenamąsias patalpas abiejose apskrityse sumažėjo daugiau negu per pusę, ir Šiaulių AVPK aptarnaujamoje teritorijoje praėjusiais metais jų užfiksuota 37. Taip pat stebima įvairių transporto priemonių, tarp jų ir automobilių, vagysčių mažėjimo tendencija – Šiaulių apskrityje pernai pavogta 12, o 2020 metais – 30.

Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius Šiaulių policijos aptarnaujamoje teritorijoje praėjusiais metais sumažėjo 5,5 procento ir buvo užregistruota 120.

Šiaulių apskrityje išaugo sukčiavimo atvejų, kurių daugiausia buvo padaryta interneto erdvėje – jų, palyginti su 2020-aisiais, išaugo dvigubai – nuo 139 iki 278.

Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje praėjusiais metais sužalota daugiau žmonių (2020 metais – 244, 2021 – 260), o žuvusiųjų sumažėjo (2020 metais – 15, 2021-aisiais – 12). Įskaitinių eismo įvykių skaičius išaugo Šiaulių mieste, Pakruojo, Raseinių ir Joniškio rajonuose, o štai Šiaulių ir Radviliškio rajonuose jų sumažėjo.