Jaunuoliai „matavosi“ policininko profesiją

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Donatas Verkys, Šiaulių miesto ir rajono bendruomenės pareigūnų vyriausiasis tyrėjas, su regiono jaunuoliais bendrauja ne pirmi metai. Sako, kad susitikimai – tramplinas jauniems žmonėms, padedantis apsispręsti.
Netrukus bus lygiai metai, kai Šiaulių apskrities policija vienintelė šalyje vykdo projektą „Pasimatuok policininko profesiją“, skirtą jaunimui, galvojančiam apie pareigūno kelią ir norinčiam daugiau apie šią profesiją sužinoti, prieš apsisprendžiant studijuoti. Projekto iniciatoriai, Šiaulių miesto ir rajono policijos pareigūnai, organizuojantys pokalbius su profesionalais ir praktinius užsiėmimus, sako pastebintys, kad, gavę išankstinių žinių, policijos studijas pasirenka labiau motyvuoti ir apsisprendę jaunuoliai.

Moksleiviai domisi darbu policijoje

Pirmadienis buvo ta diena, kai keliasdešimt Šiaulių ir Telšių apskričių paskutinių bendrojo lavinimo mokyklų moksleivių, galvojančių apie studijas Lietuvos policijos mokykloje arba Mykolo Romerio universitete, vėl, jau kelintą kartą šiais mokslo metais, rinkosi į Šiaulių apskrities policijos komisariatą dienos stovyklai. Šįkart su policininko profesija besidominčiais jaunuoliais kalbėjosi Šiaulių apskrities policijos viršininkas Ramūnas Sarapas. Komisaras papasakojo apie savo asmeninį pasirinkimą, apie darbo policijoje specifiką, apie policijos sistemą, padalinius, apie sunkumus, su kokiais tenka susidurti policijos pareigūnams, atsakė į jaunuolių klausimus.

Jauni žmonės apsilankė policijos šaudykloje, kurioje ne tik akies taiklumą, bet ir turimus ginklus išbando policijos pareigūnai. Be to, stebėjo Specialiosios parengties skyriaus pareigūnų, kurių užduotis – užtikrinti saugumą masiniuose renginiuose, pratybas.

19-metis Karlos Kulinčenko iš Kuršėnų, Šiaulių technologijų centro Kuršėnų skyriuje besimokantis automechaniko specialybės.

„Šiemet mokslus baigsiu. Nuo mažens galvoju apie policiją. Manau, kad dirbti policijoje tinka pagal mano charakterį ir principus – visada stengiuosi vadovautis teisingumu, sąžiningumu. Be to, turiu fizinį pasirengimą, keturioliktus metus kultivuoju graikų-romėnų imtynes“, – pasakoja K. Kulinčenko.

Jaunuolio planas – studijuoti Lietuvos policijos mokykloje. Sako, kad Šiaulių policijos projektas „Pasimatuok policininko profesiją“, suteikęs žinių ir galimybę pamatyti šio darbo „virtuvę“, pakalbėti su pareigūnais, prisiliesti prie uniformos, padėjo apsispręsti.

Radviliškietė Aurelija Šukytė sako apie darbą teisėsaugoje galvoja apie ketverius metus, todėl su dideliu noru įsijungė į bendraamžių, norinčių susipažinti su policijos pareigūno profesija, būrį. Merginos ateities planas – dirbti vidaus tarnybos pareigūne arba tarnauti Karo policijoje.

Kokias studijas rinksis, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos abiturientė dar nėra apsisprendusi, tačiau sako, kad teoriniai ir praktiniai užsiėmimai, šiuo metu organizuojami policijos komisariate, ją stipriai motyvavo ir įtraukė.

„Policijos renginiuose pamačiau galbūt savo būsimus kolegas, taip pat patyriau, kad policininkai yra lygiai tokie patys žmonės ir jų tikrai nereikia bijoti“, – šypsosi Aurelija.

Stojančių daugėja

Projekto „Pasimatuok policininko profesiją“ iniciatoriai ir renginių organizatoriai – Šiaulių miesto ir rajono policijos bendruomenės pareigūnai.

Vyriausiasis tyrėjas Donatas Verkys sako, kad jaunuolių, galvojančių apie darbą policijoje, susitikimai su patyrusiais policijos pareigūnais iš įvairių policijos tarnybų organizuojami vidutiniškai po vieną kartą per ketvirtį. Jaunuoliai kviečiami sportinėms rungtims, susipažinti su kinologų darbu, kitų padalinių profesionalais.

„Pastebėjome, kad, susipažinę su policija dar prieš studijas, jaunuoliai stoja labiau motyvuoti, nes jau žino, kas jų laukia ir kokius iššūkius teks priimti.“

„Supažindintas iš anksto, jaunuolis gali įsitikinti, kad darbas, apie kurį svajoja, jam tikrai tinka ir patinka. Taip pat iš dalies apsidraudžiama nuo jaunuolių apsisprendimo mesti pradėtas studijas“, – sakė D. Verkys.

Tikėtina, kad Šiaulių apskrities policijos vykdomas projektas jaunimui išties padeda apsispręsti, nes stojančiųjų iš Šiaulių apskrities skaičius į Lietuvos policijos mokyklą kiekvienais metais po truputį auga. Šiaulių apskrities policija pagal stojančiųjų skaičių yra antroje vietoje po Vilniaus apskrities policijos.

Ne tik „pabūti“ pareigūnu, bet ir būti juo

Šiaulių apskrities viršininkas R. Sarapas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad Šiaulių apskrities policijai šiuo metu trūksta apie šimto (18 procentų) pareigūnų įvairiuose skyriuose, neišskiriant ir patrulių. Šalyje pareigūnų trūkumas – apie 1 500.

„Nuo stovyklų, nuo įvairių susitikimų su gatvėse dirbančiais policininkais, su įvairių sričių profesionalais, Policijos mokyklos atstovais, nuo treniruočių, taktikos pradmenų, kovos menų ir pabandymų iš arčiau pažiūrėti ir „pabūti“ policijos pareigūnu, manau, atsiranda motyvacija juo ne tik pabūti, bet ir būti baigus studijas“, – sakė R. Sarapas.

Pasak jo, šiais mokslo metais į Lietuvos policijos mokyklą įstojo 19 jaunuolių iš Šiaulių – toks skaičius yra ganėtinai nemažas, palyginti su ankstesniais metais.

Šiaulių apskrities policijoje ne vienerius metus vyksta vasaros stovyklos, jose dalyvauja atostogaujantys ir naujų patirčių norintys jaunuoliai. Iš šių stovyklų ir gimė idėja, kad galima su jaunuoliais dirbti visus metus.