Policija teikia protokolus, šįkart – pagyrimo

Redakcijos nuotr.
Šiaulių apskrities Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio viršininkas Teisutis Beržinskas sako, kad yra girtina bet kokia prevencinė priemonė, kurios tikslas – užtikrinti saugumą keliuose.
Šiaulių policijos bendruomenės pareigūnai pavyzdingai keliuose besielgiantiems vairuotojams įteikė Pagyrimo protokolus. Simbolinė policijos akcija – pagiriant paskatinti drausmingiausius eismo dalyvius sulaukė jūros teigiamų komentarų socialiniuose tinkluose.

Apskrities Kelių policija pastebi, kad tolerancijos ir drausmingo elgesio keliuose yra vis daugiau. Tačiau akcentuoja: pažeidimų dar gausu.

Akcija – tęstinė

Praėjusią savaitę surengtoje simbolinėje akcijoje Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai, stebėję automobilių ir dviračių vairuotojų elgesį ties pėsčiųjų perėjomis, taip pat automobilinių kėdučių naudojimą, pavyzdingiausiems įteikė kelias dešimtis Pagyrimo protokolų. Viliamasi, kad toks originalus elgesio keliuose įvertinimas turėtų paskatinti visus eismo dalyvius laikytis taisyklių ir paisyti reikalavimų.️

Anot Šiaulių bendruomenės pareigūnų, simbolinė pavyzdingų eismo dalyvių įvertinimo akcija bus tęstinė. Tik kaskart planuojama susitelkti į vis kitą eismo taisyklių punktą ir stebėti vairuotojų elgesį, sąmoningumą, toleranciją.

„Džiaugiamės, kad Šiauliai turi daug atsakingų vairuotojų. Jei Jūs, pavyzdingai vairuodamas, ir negausite tokio pagyrimo, atsiminkite, kad pagrindinis apdovanojimas yra jūsų pačių ir aplinkinių saugumas „, – feisbuke į eismo dalyvius kreipiasi gausi Šiaulių policijos bendruomenės pareigūnų komanda.

Panašu, kad šiauliečių pavyzdžiu, kurio sumanymas – ne drausminti kelių eismo reikalavimus pažeidusius vairuotojus, o pagirti pavyzdingai besielgiančius, gali pasekti ir kiti šalies policijos komisariatai.

Tolerancijos daugiau

Šiaulių apskrities Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio viršininkas Teisutis Beržinskas tikisi, kad žaismingas bendruomenės pareigūnų sumanymas parodyti visiems eismo dalyviams teisingo elgesio keliuose pavyzdžius duos teigiamą rezultatą.

„Tai puiki eismo dalyvių paskatinimo forma ir tiems, kurie gali būti pavyzdžiu, ir tiems, kuriems dar reikėtų pasistengti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė T. Beržinskas.

Anot jo, pastaraisiais metais išties pastebima vis ryškesnių kultūringo, tolerantiško elgesio keliuose apraiškų.

„Prieš kokį penkmetį greičiausiai nė svajoti negalėjome, kad Šiauliuose bus nemažai vairuotojų, kurie tolerantiškai užleis vietą persirikiuoti į kitą juostą norinčiam vairuotojui, arba važiuojantieji priešprieša sustos praleisti bandančio pasukti į kairėje esantį įvažiavimą“, – sako policijos pareigūnas. – Už tokį vos kelias sekundes sugaišinusį praleidimą vairuotojai vieni kitiems padėkoja rankos pakėlimu ar žibintų pamirksėjimu. Labai malonu.“

Tolerancijos, anot pareigūno, pastebimai daugėja ir ties pėsčiųjų perėjomis – nemaža dalis vairuotojų, pamačiusių ateinančius pėsčiuosius, jau iš tolo mažina važiavimo greitį.

Policijos pareigūno teigimu, po truputį gerėja ir bendravimo kultūra. Skirtingai nei prieš kokį dešimtmetį, kai bet koks kontaktas vairuotojui galėdavo iššaukti isteriją ar pyktį, dabar su kitais eismo dalyviais ir su policijos pareigūnais bendraujama kur kas draugiškiau, kultūringiau, nekeliant balso, neišreiškiant pasipiktinimo.

„Žinoma, ir šiandieninėje praktikoje situacijų būna įvairių, kartais ir labai nemalonių, žeidžiančių. Nepaisant to, tiek vairavimo, tiek bendravimo kultūra vis tiek po truputį gerėja“, – akcentavo T. Beržinskas.

Problemų vis dar yra

Vis dėlto pasakyti, kad problemų keliuose nebėra, policija dar negali. Didžiausios rykštės – kalbėjimas telefonu, greitis, neblaivumas.

T. Beržinskas negalėtų išskirti, kokiai eismo dalyvių grupei kalbėjimas mobiliuoju yra neatsiejamas nuo vairavimo: tai daro ir jauni, ir vyresni vairuotojai, moterys ir vyrai.

Nuo šių metų pradžios Šiaulių apskrityje administracinėn patraukti 1 185 vairuotojai, naudojęsi mobiliuoju telefonu rankomis ir nesinaudoję laisvų rankų įranga, nors nemažai automobilių, ypač naujesnių, ją turi.

Vairuotojų priklausomybė nuo mobiliųjų telefonų, taip pat kiti veiksmai, nesusiję su vairavimu: planšetinių kompiuterių naudojimas, žinučių rašymas, valgymas – visa tai blaško vairuotojų dėmesį ir gali tapti eismo įvykio priežastimi – policija spėja, kad ne vienos skaudžios avarijos priežastis būtent tai.

Kelių eismo taisyklės numato, kad kalbėti mobiliuoju telefonu, naršyti internete, rašyti trumpąsias žinutes ar kitaip naudotis mobiliojo ryšio priemone rankomis galima tik saugiai sustojus leistinoje vietoje ir išjungus variklį. Už šį pažeidimą numatyta bauda nuo 60 iki 90 eurų, taip pat gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vieno iki trijų mėnesių. Šis pažeidimas gali ypač skaudžiai atsiliepti pradedantiems vairuotojams – jie rizikuoja netekti pažymėjimo.

Pasak T. Beržinsko, didele problema tebėra važiavimo greitis. Tiesa, daugybė greičio kontrolės stacionarių ir mobilių prietaisų keliuose mėgstančius greitį šiek tiek drausmina, bet, anot pareigūno, tikrai ne tiek, kad greičio problema nebebūtų viena iš aktualiausių.

Nuo metų pradžios Šiaulių apskrityje nustatyti 142 vairuotojai, už vairo sėdę būdami apsvaigę nuo alkoholio.