Policija įspėja: internetiniai sukčiai suaktyvėjo

Policijos nuotr.
Policija skubios pagalbos telefonu 112 ragina informuoti apie visus bandymo sukčiauti atvejus, net jei netapote apgaulės auka.
Sukčiavimų elektroninėje erdvėje būdai tampa vis įvairesni, įmantresni. Vis dar pasitaiko atvejų, kai didelė žala padaroma ne tik fiziniams asmenims, bet ir juridiniams.

Padarytos žalos Lietuvos gyventojams ir įmonėms siekia šimtus tūkstančių eurų – sukčiams, elektroniniu paštu nurodžius netikrą banko sąskaitą, vasario 8 dieną iš vienos įmonės buvo išviliota 33 000 eurų, tą pačią dieną iš kitos įmonės – 81 100 eurų, paspaudus netikrą, sukčių atsiųstą nuorodą, vasario 4 dieną išviliota 38 115 eurų, kitais sukčiavimo būdais vasario 7 dieną išviliota 28 000 eurų, vasario 9-ąją – 18 000 eurų.

Pagrindiniai sukčiavimo, pasikėsinimo sukčiauti būdai:

SMS žinutė. Asmenys elektroniniu paštu, trumpąja SMS žinute ar kitais būdais gauna pranešimą, kuris atrodo panašus į asmens banko ar kitų naudojamų paslaugų teikėjų siunčiamą informaciją. Pranešime nurodoma, kad banko sąskaita gali būti užblokuota, ir raginama kuo skubiau prisijungti pagal pateiktą nuorodą, suvedant savo prisijungimo duomenis. Šiuo metodu siekiama iš asmenų išgauti internetinės bankininkystės prisijungimo duomenis, patvirtinti sukčių atliekamus pavedimus ir panašiai. Patarimas: nesidalykite savo kredito ar debeto kortelės PIN kodu arba savo internetinės bankininkystės slaptažodžiu. Jūsų bankas niekada neprašys tokios informacijos. Neperveskite pinigų į kitą sąskaitą skambinančiojo prašymu. Jūsų bankas to niekada neprašys.

Kitas būdas – perimtas verslo partnerių elektroninis susirašinėjimas. Komunikavimas tarp įmonių dėl verslo sandorių sudarymo dažnai vyksta elektroniniu paštu. Tuo pasinaudoja kibernetiniai sukčiai, kurie įsilaužia į elektroninio pašto paskyras ir perima susirašinėjimą tarp verslo partnerių ‒ po to nukentėjusieji gauna apgaulingus elektroninius laiškus su informacija apie jų partnerių pasikeitusias banko sąskaitas ir raginami kuo greičiau atlikti mokėjimus į šias sukčių valdomas sąskaitas.

Panašiai sukčiai veikia, kai įmonės finansininkai gauna neva vadovo elektroninį laišką su nurodymu kuo skubiau atlikti mokėjimą į tam tikrą sąskaitą. Patarimas: visų įstaigų, įmonių vadovų ar kitų už finansus atsakingų darbuotojų dėmesys prieš atliekant mokėjimo pavedimus turi būti nukreiptas į būtinybę atsakingai įvertinti el. laiško siuntėją (ar jis pažįstamas, ar siuntėjo el. pašto adresas sutampa su tuo, su kuriuo realiai bendraujama).