Po vestuvėse sukelto gaisro – į teisiamųjų suolą: galėjo žūti daugiau nei 10 žmonių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Gaisrą tyčia sukėlusiai Ingai Papstainienei dėl grėsmės, kilusios net vienuolikos žmonių gyvybei, ir turto suniokojimo gresia nelaisvės bausmė.
Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija atvertė baudžiamąją bylą, kurioje anksčiau neteista 55 metų Inga Papstaitienė kaltinama pasikėsinimu nužudyti 11 žmonių ir svetimo turto sugadinimu.

Laiku atsibudo

Visuomenėje nemenką atgarsį sukėlusi byla pradėta nagrinėti iš esmės. Kaltinamoji I. Papstaitienė teismui pareiškė suprantanti, kuo yra kaltinama, tačiau pridūrė, kad savo kaltės nepripažįsta, nes, anot jos, viskas įvykę netyčia. Moteris kategoriškai neigia ketinusi atimti svetimų ir artimų žmonių, tarp kurių buvo keturi mažamečiai vaikai ir septyni suaugusieji, gyvybes. Kaunietė duoti savo parodymus teismui sutiko tik po to, kai bus apklausti visi kiti proceso dalyviai. Šioje byloje valstybės kaltinimą palaikanti prokurorė perskaitė kaltinamąjį aktą, teismas pradėjo nukentėjusiųjų apklausą.

Kaltinamosios duktė ir žentas parodymus teismui davė nuotoliniu būdu. Nukentėjusioji nuosekliai papasakojo apie įvykio aplinkybes. Jauna moteris pabrėžė nenorėjusi, kad jos vestuvėse dalyvautų tėvai, nes žinojo, kad išgėrusi motina gali elgtis neadekvačiai. Tačiau sutuoktinis ją įkalbėjęs, kad tokioje šventėje tėvai turi dalyvauti.

Nukentėjusioji teigė, jog antrąją vestuvių dieną motina pradėjusi elgtis agresyviai, ją tekę tramdyti nukentėjusiosios tėvui. Kaltinamosios duktė sakė, jog svečiai miegoti nuėję apie 3 valandą nakties, maždaug po poros valandų, kai visi jau miegojo, ji pajutusi aitrų dūmų kvapą. Moteris visus ėmusi žadinti, vieni gelbėjo mažamečius vaikus, kiti puolė gesinti liepsną. Kaip teigė nukentėjusioji, išpuolusi į lauką, ji pamatė ant supynių sėdinčią motiną su šypsena veide. Dukters atmintyje įstrigę motinos tą akimirką ištarti žodžiai: „...džiaukitės, kad neturiu benzino...“

Artimiausiame teisiamajame posėdyje teismas numato toliau apklausti nukentėjusiuosius, tarp kurių yra ir sodybos, kurioje vyko vestuvių pokylis, savininkė, į teismą pašaukti ir keturi liudytojai.

Valgiusi tik širšių medų

Nusikaltimas padarytas 2019 metų rugsėjo 21-osios naktį vienoje sodyboje, esančioje Telšių rajone. I. Papstaitienė, būdama apsvaigusi nuo alkoholio, žinodama, kad pastato antrajame aukšte miega žmonės, tarp kurių buvo jos šeimos narių, mažamečių vaikų, tyčia ant dujų viryklės padėjo kartono dėžę su stiklo indais, įvairias plastiko atliekas, atsuko dujų čiaupus ir šiuos degius daiktus padegė, taip tyčia sukeldama gaisrą pirmajame namo aukšte esančioje virtuvėje. Nusikalstamos veikos moteris nebaigė – nukentėjusieji pabudo, likvidavo gaisro židinį ir taip išsigelbėjo.

Į nelaimės vietą atvyko ugniagesiai, policijos pareigūnai, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Policininkai I. Papstaitienei uždėjo antrankius, moteris iš padegtos sodybos buvo išvežta į ligoninę.

Per ikiteisminį tyrimą kaltinamoji pateikė įvairių versijų apie įvykį. I. Papstaitienė teigė, jog įvykio dieną ji buvusi sumušta žento, dėl to ją ištikęs šokas. Anot kaltinamosios, į pagalbą norėjo pasikviesti medikus, tačiau niekaip negalėjusi surasti savo mobiliojo ryšio telefono. O virtuvėje sukėlusi gaisrą ji tikėjosi, kad suveikęs dūmų detektorius iš miego prikels svečius.

Kaltinamoji pareiškė, jog pokylyje alkoholio nevartojusi, tik, anot jos, antrąją vestuvių dieną ji ragavusi širšių medaus.

Kaunietei pareikšti kaltinimai ir dėl sugadinto svetimo turto visuotinai pavojingu būdu, nes liepsna sunaikino viryklę, ąžuolinį stalą, dekoratyvinę plytų sieną, medines lubas, grindis, įvairius daiktus. Gaisro metu sodybos savininkams žalos padaryta daugiau kaip už 2 000 eurų.