Nuotakos motinai – teismo nuosprendis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Inga Papstaitienė dėl tragiškai vos nepasibaigusių vestuvių pripažinta kalta ir nuteista kalėjimo bausme.
55 metų Inga Papstaitienė, kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu dukters vestuvių pokylyje pasikėsinusi nužudyti vienuolika žmonių ir visuotinai pavojingu būdu sugadinusi svetimą turtą, Šiaulių apygardos teisme pripažinta kalta. Jai paskirta aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Civilinius ieškinius pareiškusiems nukentėjusiesiems iš I. Papstaitienės priteista atlyginti 13 000 eurų neturtinės žalos.

Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija pažymėjo, kad I. Papstaitienės padarytos nusikalstamos veikos yra įrodytos liudytojų, nukentėjusiųjų pateiktais parodymais, ekspertų pateiktomis išvadomis.

2019 metų rugsėjo 21-osios naktį vienoje sodyboje, esančioje Telšių rajone, vykusiose vestuvėse neblaivi kaltinamoji, žinodama, kad pastato antrajame aukšte miega žmonės, tarp kurių buvo jos šeimos narių, mažamečių vaikų, tyčia ant dujinės viryklės padėjo kartono dėžę su stiklo indais, įvairias plastiko atliekas, atsuko dujų čiaupus ir šiuos degius daiktus padegė, taip tyčia sukeldama gaisrą pirmajame namo aukšte esančioje virtuvėje. Nusikalstamos veikos nebaigė, nes nukentėjusieji pabudo, likvidavo gaisro židinį ir taip išsigelbėjo.

I. Papstaitienei buvo pareikšti kaltinimai ir dėl sugadinto svetimo turto visuotinai pavojingu būdu, nes liepsna sunaikino viryklę, ąžuolinį stalą, dekoratyvinę plytų sieną, medines lubas, grindis, įvairius daiktus. Gaisro metu sodybos savininkams žalos padaryta už daugiau kaip 2 000 eurų – nukentėjusieji, pareiškę, kad gaisro metu liepsnos padarytą žalą I. Papstaitienė atlygino, jokio ieškinio dėl turtinės žalos nereiškė.

Visuomenėje didelį atgarsį sukėlusioje byloje apklausti nukentėjusieji, liudytojai. Kaltinamoji kategoriškai neigė ketinusi atimti svetimų ir artimų žmonių, tarp kurių buvo 4 mažamečiai vaikai ir 7 suaugusieji, gyvybes.

Šioje byloje buvo atliktos dvi psichologinės ekspertizės – vieni ekspertai konstatavo, jog veikų padarymo metu I. Papstaitienė buvo nepakaltinama, kitų ekspertų išvados – priešingos. Viename iš teisiamųjų posėdžių valstybinį kaltinimą byloje palaikanti prokurorė teismui pateikė prašymą paskirti kaltinamajai dar vieną – jau trečią – komisinę psichologinę, psichiatrinę ekspertizę ir ekspertams pateikti atitinkamus klausimus. Siekdamas pašalinti prieštaravimus, teismas ekspertizę skyrė. Konstatuota, kad I. Papstaitienė suprato savo veiksmų esmę.

Baigiamąja kalba prokurorė teismo prašė I. Papstaitienę pripažinti kalta ir paskirti jai 8 metų laisvės atėmimo bausmę, nukentėjusiųjų pareikštus civilinius ieškinius neturtinei žalai atlyginti patenkinti visiškai.

Kaltinamosios gynėjas pastabų turėjo ir medicinos ekspertų išvadoms. Jis teismo prašė I. Papstaitienę išteisinti, nes, jo žodžiais, nebuvo tyčios nužudyti, tačiau, jeigu teismas manys kitaip, prašė jo ginamajai paskirti gerokai švelnesnę bausmę, negu to prašė valstybinė kaltintoja.