Ką „nugręžė“ Kelmės meras: kyšį ar etikos pažeidimą?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Jau beveik aštuoni mėnesiai besibylinėjantis Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis teismą tikina, jog nusikaltimo nepadarė, tik neatsakingu ir neapgalvotu poelgiu galėjo pažeisti valstybės tarnautojo etiką.
Penktadienį Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmuose toliau buvo nagrinėjama kyšininkavimu kaltinamo Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio byla. Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Andrej Mirnyj pasiūlė skirti V. Andruliui 1496 MGL dydžio baudą ir penkeriems metams atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje.

V. Andrulio advokatas Mindaugas Bliuvas prašė V. Andrulį išteisinti, nes nusikaltimo jis nepadarė, tik nusižengė valstybės tarnautojo etikai. Išteisinti prašė ir pats V. Andrulis.
Teismo nutartis bus skelbiama po mėnesio.

Prokuroras tikisi apkaltinamojo nuosprendžio

Teismo posėdyje bylą nagrinėjanti teisėja Laima Borkovskienė pagarsino į keturis tomus tilpusią bylos medžiagą, išklausė prokuroro Andrej Mirnyj, advokato Mindaugo Bliuvo bei paties teisiamojo Vaclovo Andrulio baigiamųjų kalbų.

Prie dokumentų pridėtos vaizdinės medžiagos proceso dalyviai nepageidavo peržiūrėti.

Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriaus prokuroras A. Mirnyj savo baigiamojoje kalboje akcentavo, jog V. Andrulis, būdamas valstybės tarnautojas, reikalavo kyšio iš privačios bendrovės ir dalį jo paėmė. Nors pats teisiamasis kaltės nepripažįsta, prokuroro įsitikinimu, surinkti duomenys įrodo jo kaltę, todėl jis tikisi apkaltinamojo nuosprendžio.

Kaip informavo prokuroras, Specialiųjų tyrimų tarnyba gavo informacijos, kad meras V. Andrulis reikalavo kyšio iš subrangos darbus tvarkant Tytuvėnų miesto viešąsias erdves atliekančios bendrovės „Trotas“, todėl Šiaulių apygardos prokuratūra leido taikyti nusikalstamos veikos imitavimo modelį.

Paėmė sužymėtus pinigus

Konkursą tvarkyti Tytuvėnų miesto viešąsias erdves 2017 metais laimėjusi bendrovė „Račkausko Agrotech“ neturėjo technikos išvalyti vandens telkinius, todėl kaip subrangovą pasamdė UAB „Trotą“.

Prokuroras A. Mirnyj apžvelgė esminius įrodymus. V. Andrulis, 2019 metų lapkričio 5-ąją atvažiavęs į konkursą laimėjusios įmonės savininkui P.Račkauskui priklausančią degalinę, pasiūlęs „nugręžti“ „Trotą“, kadangi „vaikšto dideli pinigai“. Įvardinta ir suma–10 tūkstančių eurų.

2020 metais vasario 19 ąją buvo dar kartą priminta apie skolą ir paprašyta bent pusės sumos.

O 2020 metų gegužės 19 dieną 11 valandą 35 minutės prie P. Račkausko automobilio privažiavo Savivaldybės automobilis. Iš jo išlipęs V. Andrulis įsėdo į P. Račkausko automobilį. Kiek pabuvęs išlipo, sėdo į Savivaldybės automobilį ir išvažiavo. Raseinių gatvėje buvo sulaikytas STT pareigūnų. Pas merą rasti 5000 eurų, šimto eurų kupiūromis, kurios buvo sužymėtos STT pareigūnų. Gegužės 20-ąją patvirtinta, jog tai tie patys pinigai.

Dalyvavo nusikalstamos veikos modelyje

Vienas iš stambiausiųjų Kelmės rajono verslininkų P. Račkauskas pinigus merui davė kaip nusikalstamos veikos imitavimo modelio dalyvis.

Dalyvauti nusikalstamos veikos imitavimo modelyje P. Račkauskui pasiūlė STT pareigūnai. Vieną dieną jie apsilankė verslininko bendrovėje, paklausė, kaip jam sekasi. Verslininkas atsakęs, jog jaučia Savivaldybės priespaudą. Nuolat gauna įvairiausius raštus.

Tačiau pareigūnai apie tai jau žinojo. Mat, meras jau kuris laikas buvo patekęs į kriminalinės žvalgybos pareigūnų akiratį: klausytasi telefono pokalbių, domėtasi elektroniniais laiškais ir kitais valstybės tarnautojo veiksmais. Tai daryta, nes įtarimų buvo sukėlę viešieji pirkimai Liolių socialinės globos namuose bei Šeimos ir vaiko gerovės centre.

P. Račkauskas, savaitę pagalvojęs, sutiko bendradarbiauti su STT pareigūnais.

Kaltę iš pradžių pripažino, paskui neigė

A. Mirnyj teigimu, sulaikytas su pinigais V. Andrulis logiškai negalėjęs paaiškinti, kodėl paėmęs pinigus iš P. Račkausko.

Dviem paroms sulaikytas meras pripažinęs savo kaltę. Rašė prašymą atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Nuoširdžiai prisipažino ir gailėjosi dėl savo poelgio.

Kadangi vėliau savo poziciją pakeitė, ši lengvinanti aplinkybė išnyko. Todėl prokuroras pasiūlė V.Andruliui, veikusiam kaip aukštas pareigas užimančiam asmeniui, skirti 1500 MGL dydžio baudą – ženkliai didesnę už reikalautą kyšį. Kadangi meras dvi paras praleido areštinėje, iš baudos išminusuoti 4 MGL ir skirti 1496 MGL baudą. Be to, pasiūlyta atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje penkeriems metams.

Prokuroro teigimu, už panašius nusikaltimus gali būti skiriama ir laisvės atėmimo bausmė. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad V. Andrulis nusikalto pirmą kartą ir yra teigiamai charakterizuojamas pasiūlyta alternatyvi bausmė.

Baudos už kyšininkavimą, paprastai, siekia nuo 100 iki 4000 MGL dydžio. Teisė dirbti valstybės tarnyboje atimamam nuo dvejų iki septynerių metų.

Advokatas įžvelgia tik etikos pažeidimą

Advokato Mindaugo Bliuvo nuomone, Kelmės rajono meras V. Andrulis turi būti išteisintas. Taip, jis paėmė iš P. Račkausko 5 tūkstančius eurų, bet ne kyšį. Byloje nesą aiškaus pagrindo už ką paimti pinigai. Kalba ėjusi apie automobilio pirkimą iš Amerikos. P. Račkauskas, duodamas pinigus, V. Andrulio nieko neprašė, o V. Andrulis jam nieko nežadėjo. Nėra įrodymų, už kokius konkrečius veiksmus, už kokį palankumą buvo reikalauta kyšio. O jeigu to nenustatoma, asmuo turi būti išteisintas.

Sakydamas, jog reikia „nugręžti“ „Trotą“, V. Andrulis turėjęs omenyje, kad P. Račkausko bendrovė „Trotui“ nemokėtų pinigų. Apie pusę sumos, kurią norėtų gauti dabar, vasario 19-ąją užsiminęs juokais.

Vykdant projektus V. Andrulio nuomonė nebuvusi lemiama. Savivaldybės specialistai pavaldūs administracijos direktoriui.

Nusikalstamos veikos imitavimo modelio taikymą M. Bliuvas pavadino provokacija. „Nusikalstamos veikos imitavimo modelį draudžiama provokuoti. Jis turi būti taikomas pasyviu būdu, negalima skatinti. Valstybė negali sukurti nusikaltimo, o po to už jį bausti“, – tvirtino M. Bliuvas.

Advokato nuomone, V. Andrulio elgesys gali būti vertinamas tik kaip neetiškas valstybės tarnautojo poelgis. Todėl prašo teismo Kelmės rajono merą išteisinti.

Pats V. Andrulis taip pat tvirtino nesutinkąs su prokuroro pareikštu kaltinimu. „Nėra motyvų, dėl ko turėjau reikalauti kyšio. Prieš mane surengta provokacija. Trejus metus buvau sekamas, todėl turėjo ką nors prieš mane rasti. Gal ir nusižengiau etikai, bet nusikaltimo nepadariau.“