Dėl finansinių apgavysčių – tiesus kelias į teismą

FNTT nuotr.
Dėl šimtų tūkstančių eurų šiauliečiui teks aiškintis teisme. Už finansines machinacijas gresia kalėjimas.
Prieš teismą stos Šiaulių rajono gyventojas, kuris kaltinamas pasisavinęs svetimo turto už daugiau nei 850 tūkstančių eurų. Kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo bei dokumentų klastojimo pateikti iš viso dviem asmenims.

Veikta pagal sukčiavimo schemą

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau bankrutavusią degalų prekybos įmonę valdęs asmuo 2017 metais surezgė planą, kaip pasipelnyti. Būdamas įmonės direktoriumi jis su Latvijos piliečiu susitarė dėl fiktyvaus sandorio, neva latvis suras ir į Lietuvą atgabens tris prabangius automobilius už 240 tūkstančių eurų.

Apie fiktyvų sandorį žinojęs Latvijos pilietis galimai sutartį pasirašė už simbolinį mokestį ir nė neketino vykdyti sutarties įsipareigojimų. Nors šis sandoris buvo įtrauktas į bendrovės buhalterinę apskaitą, tačiau latviui pinigai išmokėti nebuvo, mat direktorius, turėdamas teisę disponuoti įmonės piniginėmis lėšomis, šią sumą pasisavino.

Tokią pat veiklos schemą įmonės vadovas pritaikė ir kitoje įstaigoje – motociklų sporto klube, kurioje ėjo faktinio vadovo pareigas.

2017 metų pabaigoje vėl buvo sudaryta tikrovės neatitinkanti sutartis dėl transporto priemonių įsigijimo su tuo pačiu Latvijos piliečiu, tik šį kartą gerokai didesnei sumai – 614 tūkstančių eurų, kurie taip pat buvo pasisavinti.

Turimais duomenimis, iš viso vadovas pasisavino per 850 tūkstančių eurų.

Fiktyviai pirkti ir motociklai bei dviračiai

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad į motociklų sporto klubo, kurio vadovas buvo kaltinamojo tėvas, apskaitą nuo 2015 metų buvo įtraukta ir daugiau fiktyvių sandorių. Į įmonės buhalteriją buvo įrašyti duomenys apie neva iš Latvijos įmonių įsigytus 54 įvairių modelių, tokių kaip „Yamaha“, „Honda“, „Kawasaki“, „Suzuki“, motociklus, kurių nurodyta vertė – per 352 tūkstančiai eurų. Pareigūnai išsiaiškino, kad visos įsigijimo sąskaitos ir kvitai buvo suklastoti, pasirašyti paties kaltinamojo, o VIN kodai įrašyti vienodi arba neatitinkantys tikrovės.

Taip pat neva buvo įsigyta dviračių, jų detalių ir įrangos už daugiau nei 121 tūkstantį eurų, nepagrįstai įtraukti į apskaitą kuro nurašymo aktai, kurių suma siekė per 11 tūkstančių eurų, per 23 tūkstančius eurų siekusi parama, pervesta į klubo sąskaitą.

Nustatyta, kad 2015–2017 metais ne pagal paskirtį panaudota per 1,1 milijono eurų klubui skirtos paramos lėšų. Dėl klubo ir jo vardu veikusių asmenų nusikalstamų veikų valstybės biudžetui buvo padaryta didelė žala, siekianti beveik 170 tūkstančių eurų.

Kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo pareikšti ir sporto klubo prezidentui – kaltinamojo tėvui. Laikinai apribota nuosavybės teisė turtui, kurio vertė siekia beveik 665 tūkstančius eurų.

Ikiteisminį tyrimą organizavo Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė. Jai surašius kaltinamąjį aktą, byla perduota teismui.

Šioje byloje beveik 167 tūkstančių eurų ieškinį pateikė Šiaulių apskrities VMI.

Didelės vertės svetimo turto pasisavinimas griežčiausiai baudžiamas iki dešimties metų nelaisvės. Už dokumentų klastojimą, jeigu dėl to buvo padaryta didelės žalos, griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki šešerių metų. Už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą gresianti griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki ketverių metų. Griežčiausia bausmė už aplaidų apskaitos tvarkymą – dveji metai nelaisvės.