Automobilių prekeiviai lobo per Šiaulių perpardavinėtojus

Policijos nuotr.
Dauguma iš Kipre įsigytų automobilių pasiekdavo Šiauliuose esančius automobilių perpardavinėtojus, tarp jų ir prabangių automobilių saloną.
Sausio 3-ąją Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurio objektas – vienos transporto bei muitinės paslaugas teikiančios įmonės vadovas, esantis ir Kipre registruotos ofšorinės bendrovės įgaliotasis atstovas Lietuvoje. Pirminiais duomenimis, apgaulinga prabangių automobilių prekyba vykdyta per Šiauliuose veikiantį saloną. Nusikalstamos veiklos pajamos – milijonai eurų.

Veikta tiksliai pagal planą

Kriminalistai kartu su Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos, Muitinės kriminalinės tarnybos darbuotojais surinko duomenų, kad Kipre registruota įmonė ir jos atstovas Lietuvoje, pardavinėdami iš JAV importuojamus automobilius, siekė išvengti prievolės sumokėti mokesčius, apgaulingai tvarkė įmonės apskaitą, Mokesčių inspekcijai teikė neteisingus duomenis apie pajamas, turtą ir pelną.

Pirminiais duomenimis, nuo 2018 metų sausio mėnesio iki šių metų sausio 3 dienos Kipro įmonės buhalterijoje, kurią tvarkė Lietuvoje pasamdyta įmonė, įtariama, buvo neapskaityta apie 1 000 parduotų automobilių, kurių vertė siekia 2,35 milijono eurų, ir į Lietuvos biudžetą nesumokėta per 400 tūkstančiai pridėtinės vertės mokesčių.

Be to, įtariama, kad, siekiant išvengti importo mokesčių, į Lietuvą JAV aukcionuose įsigytos ir į Lietuvą importuotos transporto priemonės buvo perkamos per kitas užsienio įmones, dokumentuose nurodant žymiai mažesnes kainas, negu buvo realiai sumokama.

Didžiulė Kipro įmonės įsigytų automobilių dalis konsignacijos (prekių pardavėjas atsiskaito su prekių savininku tik tada, kai prekės parduotos) pagrindais pasiekdavo Šiauliuose esančius automobilių perpardavinėtojus – tiek fizinius, tiek juridinius asmenis. Čia automobiliai būdavo suremontuojami ir perparduodami, dokumentuose nurodant daug mažesnes, nes kelis kartus sumažintas, kainas. Pavyzdžiui, realiai už 18 tūkstančių eurų parduoto automobilio vertė dokumentuose sumažėdavo iki 5 tūkstančių eurų.

Siekiant nuslėpti tikruosius automobilių perpardavinėtojus, nemaža dalis šių automobilių buvo parduodama viename Šiaulių prabangių automobilių pardavimo salone.

Kita dalis automobilių būdavo parduodamos pirkėjams Europos Sąjungos šalyse, daugiausia Vokietijoje. Tada kainos būdavo sukeliamos ir sandoriai atliekami, pasinaudojant ofšorinėmis bendrovėmis. Tokiu būdu pelnas būdavo didelis, o ofšorinė įmonė sudarydavo sąlygas daug mažesniems mokesčiams.

Atliktos kratos, tarp sulaikytųjų – šiaulietis

Surinkus pakankamai duomenų apie Kipre registruotos įmonės, jos atstovo Lietuvoje bei kitų asmenų vykdomas nusikalstamas veikas, šių metų sausio 3–4 dienomis buvo surengta operacija.

Tądien Šiaulių Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai į pagalbą pasitelkė savo kolegas iš Klaipėdos AVPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos ir Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojus.

Operacijos metu atlikta per 20 kratų Klaipėdoje ir Šiauliuose. Jų metu buvo paimti įvairūs tyrimui svarbūs dokumentai, kompiuterinės laikmenos, apie 55 tūkstančiai eurų grynųjų pinigų, seifas, apie 35 tūkstančių eurų vertės automobilis.

Keisčiausia buvo, kad šio Šiaulių rajone rasto didelės vertės „Dodge Charger“ savininku niekas neprisipažino. Vis dėlto pareigūnams pavyko nustatyti, kad jis priklauso Kipre registruotai ofšorinei įmonei.

Operacijos metu buvo sulaikyti trys nusikalstama veika įtariami asmenys: 51 metų Kipre registruotos ofšorinės bendrovės įgaliotasis atstovas Lietuvoje, 45 metų jo buvusi žmona ir 43 metų Šiauliuose gyvenantis automobilių perpardavinėtojas. Visiems jiems pareikšti įtarimai dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, o Kipro įmonės atstovui Lietuvoje dar ir dėl neteisingų duomenų apie pajamas, turtą ir pelną teikimo. Visų įtariamųjų turtas apribotas. Jo bendra vertė siekia apie 2,2 milijono eurų.

Kipre registruotos įmonės automobiliams yra uždėtas areštas. Laikinoji apsaugos priemonė taikyta 634-iems šios įmonės automobiliams, kurių vertė siekia per pusantro milijono eurų.