Naujausios
Dvi laimėtojos
Čempionato dalyviai šiemet varžėsi vaikų ir suaugusiųjų grupėse.
Vaikų grupėje geriausiai pasirodė Akmenės viešosios bibliotekos Eglesių filialui atstovavusi Vaida Molytė, kurią konkursui parengė bibliotekininkė Virginija Jankauskienė.
Mergaitė tarmiškai pasekė Untulio Petro pasaką "Ūkininka pati ė obags".
Suaugusiųjų grupės pasakų sekimo čempione paskelbta Radviliškio lopšeliui-darželiui "Žvaigždutė" atstovavusi Regina Martyšienė, pasekusi lietuvių liaudies pasaką "Kaip ponas bėdos ieškojo".
Nugalėtojoms įteikti laimėtojų sertifikatai.
Šiemet į antrąjį pasakų sekimo čempionatą susirinko 15 pasakorių, vaikų ir suaugusiųjų.
Jų pasirodymus vertino garbi komisija: etnologė, tautosakininkė Gražina Kadžytė, legendinės laidos "Labanakt, vaikučiai" vedėja Bernadeta Lukošiūtė, visų geriau žinoma kaip teta Beta, bei Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė, rašytoja Laimutė Verbickienė.
Renginį vedė Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas.
Visus į pasakų pasaulį įvedė praėjusių metų pasakų sekimo čempionato nugalėtojas Bronius Juzukonis, pasekęs pasaką apie Pagranduką.
Pamėtėjo naujų idėjų
Be pasakojimų namo nebuvo išleistos ir vilniškės komisijos narės. G. Kadžytė paskaitė paskaitą apie gyvenimo bendrakeleives pasakas , o B. Lukošiūtė pasekė sakmę "Kaip radosi kregždė".
Pasakų sekimas skiriasi nuo deklamavimo, nuo vaidinimo. Pasak G. Kadžytės, kiekviena komisijos narė konkursantus vertino iš savo supratimo bei žinių kampo.
Ji – folkloristė, tad jai buvo svarbu, kaip pasirenkama pasaka, koks jos turinys, ką nori perduoti pasakotojas.
Teta Beta – televizijos ir radijo laidų diktorė. Ji, anot G.Kadžytės, į pasakorius žiūrėjo scenos profesionalo žvilgsniu, o vietinė pedagogė L. Virbickienė, be kitų kriterijų, stebėjo ir tai, kaip skamba kalba, ar yra atskleidžiamas vietinis koloritas.
"Pasaka yra visko pradžių pradžia. Todėl visada pasipiktinu, kai kas nors pasako, kad mes jau suaugę ir pasakų neskaitom", – teigė B. Lukošiūtė.
Jai pritarė ir G. Kadžytė, pasak kurios, pasakų klodai yra neišmatuojami. Kvailos, juokingos, pasakos be galo, didaktinės ir kitokios pasakos kiekvieno suprantamos savaip, pagal savo amžių.
"Pagalvojau: kaip įdomu būtų, jei keli žmonės sektų vieną ir tą pačią pasaką – tą galėtų daryti praėjusių metų ir šių metų čempionatų nugalėtojai. Smalsu, kaip žmonės savaip perteiktų ir interpretuotų tą patį kūrinį, juk skirtingo amžiaus žmogus skirtingai supranta ir gali skirtingai perteikti, regis, tą patį kūrinį", – ekspromtu gimusia idėja pasidalijo komisijos narė B. Lukošiūtė.
G. Kadžytė patikino – Radviliškis nėra vienintelis rajonas, draugiškas pasakoms. Seną pasakų sekimo tradiciją turi Gargždai, pasakotojų festivalis yra rengtas Anykščiuose, folkloro festivaliuose "Skamba, skamba kankliai" visada būna pasakotojų popietės. Yra išleista ir 10 moksleivių sukurtų pasakų knygų.
G. Kadžytė, kaip ir kolegė, taip pat pateikė galimą kitokio pasakų sekimo čempionato idėją. Jai teko dalyvauti Ispanijoje rengiamame pasakų sekimo maratone.
"Šį maratoną rengia Gvadalacharos biblioteka. Labai įspūdingas renginys, ištisai vykstantis daug valandų, kuriame dieną naktį yra sekamos pasakos. Beje, naktį pasakų klausėsi daug daugiau žmonių nei dieną. Gal ir jums tai būtų idėja pasakų čempionato paįvairinimui?" – radviliškiečiams pamėtėjo dar vieną idėją viešnia.