Vandens sportas: žadą atimantys pasiekimai ir kiti įdomūs faktai

"Pixabay" nuotr.
Daugeliui iš mūsų vasara yra neatsiejama nuo įvairių vandens telkinių – maudynės ežere, upėje ar jūroje tampa smagia pramoga. Kuomet romantikos mėgėjai turškiasi bangų pursluose ir su nostalgija žvelgia į jūroje skęstančią saulę, ekstremalių pojūčių gerbėjai praktikuoja įvairias vandens sporto šakas.

Vieniems adrenalino kiekį kelia futbolo rungtynių stebėjimas, kiti, atlikę statymą už mėgstamą komandą, galutinio rezultato laukia pagreitėjusiu širdies ritmu, o vandens sporto mėgėjų adrenalino šaltinis yra...vanduo.

Vandensvydis – pirmasis vandens sportas pasaulyje

1873 metų rugsėjo 15 dieną Londone įvyko reikšmingas vandensvydžio (angl. water polo) turnyras. Būtent šis įvykis vandensvydžiui suteikė pirmojo pasaulyje oficialiai įregistruoto vandens sporto titulą.

Į Lietuvą žaidimas, tuomet vadinamas tiesiog vandeniniu, atkeliavo 1931 metais, kuomet jį propaguoti pradėjo Klaipėdos sporto klubas „Poseidonas“. Beje, tais pačiais metais Rygoje vykusiame turnyre klaipėdiečiai laimėjo, įveikę latvių komandą, rezultatu 4:2.

Išskirtiniai rekordai banglenčių sporte

Jei kada nors esate stebėję bangomis slystančius banglentininkus, turbūt pagalvojote – iš kur tiek drąsos ir jėgų išsilaikyti ant tos nedidelės lentos? Ką gi, dar labiau nustebsite išgirdę, kokius rekordus yra pasiekę geriausi pasaulyje banglenčių sporto (angl. surfing) profesionalai.

Iš Panamos kilęs sportininkas Gary Saavedra į Gineso rekordų knygą pateko ant lentos išsilaikęs net 3 valandas ir 55 minutes, o brazilas Rodrigo Koxa 2017 metais Portugalijoje su banglente pakilo ant 24,4 metrų bangos!

Dar vienas neįprastas rekordas priklauso amerikiečiui Donald Detloff, kuris 2009 metais buvo įrašytas į rekordų knygą, kaip didžiausios – net 647 – banglenčių kolekcijos savininkas.

"Pixabay" nuotr.

Tarp pasaulio rekordų ir lietuviška pavardė

Nors greičiausiai mažai kas yra girdėję Rimo Kinkos vardą, tačiau būtent šis Floridoje (JAV) reziduojantis lietuvis yra vienas iš pasaulio rekordininkų jėgos aitvarų sporte (angl. kitesurfing). Aitvarą, kaip varomąją jėgą, naudodamas banglentininkas, 2012 metų vasarį praplaukė net 645 kilometrus Islamorada pakrante (Florida, JAV). Svarbu ir tai, kad šis sportininkas savo pasiekimais siekia atkreipti dėmesį į pasaulio vandenynų taršos problemas.

Galimybė pažinti paslaptingas vandens gelmes

Dar viena itin populiari vandens sporto šaka – tai nardymas. Išskiriamos dvi šios sporto šakos rūšys – paviršinis nardymas arba nardymas su vamzdeliu (angl. snorkeling) ir nardymas su akvalangu (angl. scuba diving). Suprantama, kad pastaroji reikalauja didesnio pasiruošimo ir ištvermės, o svarbiausiu iššūkiu tampa baimės nugalėjimas.

Šešios dienos po vandeniu

Šešios dienos atostogų viename iš saulėtų kurortų Egipte skamba viliojančiai, tiesa? O jeigu tai 6 dienos jūros gelmėse? Būtent tiek laiko, tai yra 145 valandas ir 30 minučių, 2020 metų lapkritį po vandeniu Raudonojoje jūroje praleido egiptietis nardymo instruktorius Saddam Killany. Kaip pasakojo pats nardytojas, laiką praleistą jūros gelmėse jis skyrė sporto treniruotėms, maldai ir povandeninei tapybai.

Unikalus Lietuvos ežerų pasaulis

Nors Raudonoji jūra ir tarp lietuvių nardymo mėgėjų yra itin populiari, tačiau pažinčiai su povandeniniu gyvenimu puikiai tinka ir Lietuvos telkiniai.

Platelių ežero dugne galite išvysti šiauliečio menininko Aloyzo Toleikio 1972 metais sukurtą moters skulptūrą, o panirę į giliausią Lietuvos ežerą – Tauragną – mėgautis spengiančia tyla. Trakuose tyvuliuojantis Galvės ežeras tinkamas tiems, kurie bijo gilumos, mat jame vandens grožybėmis žavėsitės vos 3-5 metrų gylyje, o štai Alaušo ežere 2020 metais panirus kelis metrus po vandeniu buvo galima aplankyti unikalią povandeninę dailininkų kūrinių parodą.

Kvapą gniaužiantys nuotykiai Baltijos jūroje

Baltijos jūra nardytojams taip pat dovanoja nepamirštamas patirtis. 14 kilometrų nuo Klaipėdos, 38 metrų gylyje stūkso neseniai atrastas 1941 metais nuskendęs povandeninis nacių laivas. Taigi, praėję specialius kursus ir išdrįsę nusileisti į Baltijos gelmes, galite pasijusti tikrais nuotykių ieškotojais, apžiūrinėdami šį net 67 metrų ilgio laivą. Beje, mūsų krantus skalaujanti jūra saugo 42 nuskendusių laivų paslaptis.

Vanduo – gyvybės šaltinis

Pasaulyje yra daugybė vandens sporto šakų. Jos reikalauja jėgos ir ištvermės, žavi laisvės pojūčiu ir dovanojo ekstremalius potyrius. Geriausių sportininkų pasiekimai yra didingi, bet juk norint džiaugtis vandens teikiamais privalumais nebūtina tapti profesionalu. O ir tam tinkamos vietos toli ieškoti nereikia – Šiaulių apskrityje esantis Rėkyvos ežeras tinkamas tiek smagioms maudynėms, tiek vandens sporto šakų mėgėjams. Karščiu alsuojanti vasara puikus metas ne tik mėgautis vandens pramogomis, bet taip pat sau priminti apie vandens svarbą kasdieniame gyvenime. Ar žinojote, kad Šiaulių miesto gyventojas per parą sunaudoja net 66 litrus vandens?

Užs. Nr. 489188