Gilė kvies neįgalius žmones sportuoti Vilniuje ir Šiauliuose

paralympics.lt nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas ir Lietuvos paralimpinio komiteto generalinis sekretorius Paulius Kalvelis rankose laiko lipdukus su gilės simboliu. Ženklas, liudijantis, kad čia gali sportuoti neįgalūs žmonės, jau puošia Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centro duris.

Neįgalius žmones gyventi aktyviai ir sportuoti Vilniuje ir Šiauliuose kvies Lietuvos paralimpinės komandos simbolis gilė. Po šalį sklindantys specialūs lipdukai su gile jau žymi Vilniaus sporto mokyklą „Tauras“ ir Šiaulių lengvosios atletikos maniežą. Paralimpiečių kokybės ženklas patvirtina, kad šie sporto objektai yra pritaikyti negalią turintiems žmonėms, kurie čia galės realizuoti save ir siekti naujų tikslų.

Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius, Vilniuje užklijavęs gilės lipduką ant sporto mokyklos „Tauras“, sakė: „Šioje mokykloje teko lankytis ir stebėti golbolo turnyrus. Be to, žmonės su negalia čia turi galimybę žaisti stalo tenisą, tinklinį sėdint. Labai smagu, kad čia puikiai jaučiasi turintys ir regėjimo, ir fizinę negalią.“

Tą pačią dieną gilės lipdukas papuošė lengvosios atletikos maniežą Šiauliuose, kur prasidėjo paralimpinio čempiono sportinė karjera.

Šiuo metu manieže kasdien treniruojasi per šešias dešimtis neįgalių sportininkų, tarp jų – Lietuvos paralimpinės rinktinės nariai Andrius Skuja, Egidijus Valčiukas, Jonas Spudis, kiti paraatletai.

„Labai džiaugiamės Lietuvos paralimpinio komiteto iniciatyva. Jau daug metų manieže dirbame su lengvaatlečiais paralimpiečiais, čia išaugo ne vienas žinomas sportininkas, turintis aukštų tarptautinių pasiekimų. Siekiame kuo daugiau prisidėti prie aplinkos pritaikymo žmonėms su negalia ir sporto vystymo, todėl mums šis įvertinimas labai svarbus“, – sakė Šiaulių meras Artūras Visockas.

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Sporto skyriaus vedėjo Gintaro Jasiūno, miestas norėtų netrukus gilės lipduku papuošti dar kelis sporto infrastruktūros objektus, o pirmieji šioje eilėje – baseinas ir regbio stadionas. Miestas sieks, kad neįgalūs žmonės Šiauliuose galėtų rinktis ne tik lengvąją atletiką, bet ir kitas sporto šakas.

„Pernai atlikome analizę, koks yra aplinkos pritaikymas, kiek pasirengę specialistai. O šiemet su miesto sporto bendruomene sutarėme, kad taikysime prioritetą žmonių su negalia integracijai į sporto centrų veiklą. Norime, kad šiemet atsirastų pirmieji sportininkai kitose sporto šakose, ne tik lengvojoje atletikoje. Planuojame pritraukti 30–40 naujų sportininkų su negalia“, – sakė G. Jasiūnas.

Pasak Lietuvos paralimpinio komiteto generalinio sekretoriaus Pauliaus Kalvelio, dėl sąlygų neįgaliems sportininkams Šiauliai yra gerosios praktikos pavyzdys daugumai kitų Lietuvos miestų.

„Aplinka čia draugiška negaliai visais atžvilgiais – ir infrastruktūros pritaikomumo, ir mikroklimato. Miestas neskirsto sportininkų į sveikuosius ir turinčius negalią. Pavyzdžiui, aukštų rezultatų pasiekę atletai finansiškai skatinami vienodai, o sąlygos gauti miesto stipendiją irgi vienodos. Galiausiai, geriausių miesto sportininkų rinkimuose nėra atskiros nominacijos sportininkams su negalia, visi čia konkuruoja lygiomis sąlygomis. Prieš dvejus metus geriausiu Šiaulių sportininku išrinktas paraatletas Andrius Skuja“, – pasakojo P. Kalvelis.

Anot P. Kalvelio, į gilės lipduką pretenduojantys kiti Šiaulių sporto infrastruktūros objektai bus įvertinti jau netrukus, tuo pačiu eilės laukia objektai kituose šalies miestuose.

Lietuvos paralimpinis komitetas ir Lietuvos savivaldybių asociacija praėjusių metų pabaigoje pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, kuriuo įsipareigojo siekti, kad žmonės su negalia visoje šalyje turėtų galimybę sportuoti. Pagal oficialią statistiką, šiandien sporto veiklose dalyvauja tik du iš šimto neįgalių žmonių.

„Šiuo projektu, dalindami pritaikytiems objektams gilės lipdukus, siekiame situaciją pakeisti. Planuojame, kad šiemet atsiras virtualus žemėlapis, kuriame bus žymimi neįgaliems žmonėms pritaikyti sporto infrastruktūros objektai, informacija apie šiuos objektus, trenerius ir sporto šakas. Turėdamas šią informaciją, žmogus su negalia lengviau ryšis pradėti sportuoti“, – sakė M. Bilius.