Naujausios
Reikės naujo konkurso
Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje konkurso rezultatus pristatė Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstravimo projekto autorius, vertinimo komisijos narys architektas Vytenis Rudokas, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis ir konkurso administratorė Laima Indrašaitė-Lamauskienė.
Ekspertų komisija konkursui pateiktus darbus vertino penktadienį.
Iš pradžių konkursui buvo pateikti penki darbai, bet, pasak A. Bartulio, jo vadovaujama viešųjų pirkimų komisija vieną pasiūlymą atmetė dėl nesilaikytų konkurso sąlygų: pasiūlymų voke neturėjo būti matomi autoriai.
Ekspertų komisijai vadovavo Gediminas Karalius, jo pavaduotojas – Rytis Mikulionis. Komisijos nariai – Algirdas Žebrauskas, Gintautas Lukošaitis, Irina Vingrienė, Giedrė Mendoza Herrera, Vytenis Rudokas, Virginijus Kinčinaitis, Algimantas Jukna, recenzentai – architektas Audrys Karalius, skulptorius Leonas Pivoriūnas.
Komisijos išvada: nė vienas darbas nesurinko daugiau nustatyto kritinio balų skaičiaus, todėl konkursas laikomas neįvykusiu.
"Konkursas neapsivainikavo rezultatu, – vakar sakė A. Bartulis. – Administracijos direktoriaus įsakyme yra parašyta, kad premijos yra skiriamos už pirmąsias tris vietas: 3 000, 2 000, 1 000 eurų. Deja, neturime to rezultato, dėl kurio galėtume atidaryti piniginę premijavimui."
Kas toliau? Pasak A. Bartulio, planuojama kitais metais kreiptis į Tarybą dėl lėšų skyrimo: "galbūt realu" iki 2020 metų metų pabaigos "pasidaryti" dar vieną konkursą.
"Aišku, būtų bloga tradicija kiekvienais metais po vieną konkursą ir vis neturime nugalėtojų. Bet manau, Taryba pritartų kartą per metus išdiskutuoti, surinkti pasiūlymus, juos įvertinti. Galėtų būti numatytas kažkoks periodiškumas. Nu bet ne kas mėnesį konkursai – tikrai neorganizuosime."
A. Bartulio nuomone, prie būsimo paminklo "turi būti malonu ir svečius atsivesti, ir nusifotografuoti".
Nerado idėjos
V. Rudoko požiūris aiškus ir kategoriškas: nė vienas iš siūlytų paminklų nebuvo tinkamas statyti aikštėje.
"Darbus sunku apibūdinti. Du darbai buvo, apie kuriuos iškart pasakėme: juos kažkur matėme, tiesiai šviesiai – plagiatas, galime ir taip pavadinti. Tai kartojimas to, kas sukurta."
Vienas iš pasiūlymų buvo verpstė, kitas – Vytis.
Pasak V. Rudoko, Vilniaus Vingio parke jau stovi Tado Gutausko sukurta verpstė, o Vyčio – heraldinio ženklo – perkėlimas į erdvinį modelį yra problema iki šiandien. Menine išraiška Vytis architektui pasirodė "garbanotas" – labai įmantrus.
"Perforuotos kolonos" idėją V. Rudokas įvardijo intriguojančia, bet ne iki galo įtikinančia ir neatsakančia į iškeltus klausimus: įpaminklinimo idėjos, techninio realizavimo. Dar vieną kūrinį V. Rudokas pavadino moraliai pasenusiu.
"Kartojimas klišių, rinkinukas to paties, kas kažkur stovi. Neradome tikros idėjos. Norėjosi švarumo ir aiškumo", – apibendrino architektas.
Ar turėjo konkursui įtakos labai trumpas laikas? Architekto nuomone, įtakos turėjo daug faktorių, laikas – vienas iš jų.
Pasak V. Rudoko, vienas dalykas jau aiškus: paminklo priduodant aikštę nebus.
"Yra minčių gal padaryti ką nors laikino, jei matysime, kad procesas ilgai tęsis. Iš kitos pusės, nemanyčiau, kad labai reiktų skubėti. Geriau nestatyti nieko, negu statyti blogai."
V. Rudokas pabrėžė, kad paminklo konkursu sprendžiamas ne tik meninis uždavinys, tai yra ir aikštės ansamblio užbaigimo klausimas.
Jei viskas vyktų sklandžiai, geriausiu atveju paminklas Prisikėlimo aikštėje atsirastų 2021 metais.
Vienybės nebus
Pasak L. Indrašaitės-Lamauskienės, iki paskelbiant konkursą, vyko trys susitikimai su miesto piliečiais, architektais, skulptoriais.
Pirmajame susitikime svarstyta, kas yra laisvė, kokios yra jos semantinės prasmės ir išraiškos priemonės, antrajame aptartos įpaminklinimo tradicijos Europoje ir Lietuvoje, trečiajame pristatytos projektavimo sąlygos, užduotys, diskutuota apie šiuolaikinį kontekstą.
Ji apgailestavo, kad konkurse nedalyvavo skulptoriai monumentalistai, kurie "vis dar neatsigauna po Vilniaus Lukiškių aikštės, nenori dalyvauti konkursuose, kurie yra slapti".
Konkurso administratorė siūlė kitąmet konkursą rengti atvirą, kad būtų renkamos komandos, joms keliamos užduotys ir per 2–3 etapus įvykdomi projektai, kurių pageidauja miesto žmonės ir kūrybinė bendruomenė.
L. Indrašaitė-Lamauskienė atkreipė dėmesį, kad diskusijose žmonės dalyvavo vangiai – apsiribojama šiurkščiais komentarais feisbuke.
"Vieša diskusija, patikėkite, turės ir daug minusų. Jau šiandien turiu 3–4 variantus paminklų, kuriuos man kišo per jėgą ir aiškino: tik šitaip, ne kitaip gali būti. Žmonės mato labai siaurai, jie neapima konteksto, visumos. Diskusija turi būti kompetentinga", – sakė V. Rudokas.
Architektui jau ne kartą teko įsitikinti, kad žmonės "daug geriau žino" už jį, kaip turi būti suprojektuota. Todėl iš praktikos teigia: vienybės niekada nebus, visuomenė visada pasidalins.
Nors Prisikėlimo aikštėje baigiama įrengti vieta būsimam paminklui, pirmadienio vakarą Šiaulių meras Artūras Visockas savo feisbuko paskyroje iškėlė klausimą: ar reikia paminklo skverelyje prieš Savivaldybę? Diskusijoje meras vis grįžinėjo į 2006 metus – kad statyti paminklą nuspręsta "konservatorių pastangomis".
"Dabar 2019 metai, turit visas galias rankose, nėra reikalo kažką žeminti prisimenant, kas vyko 2006 metais. 200 miestiečių su komentarais miesto vizijos nesukurs. Tam esat išrinkti jūs, tad nebėkite nuo atsakomybės ir pirmyn", – merui atsakė vienas iš komentatorių.
Kas lieka?
Vieta būsimam paminklui rengiama buvusio fontano vietoje. Ne vienam šiauliečiui šio fontano buvo gaila, kaip ir jau prijaukintos bei sutvarkytos erdvės. Įgyvendinant Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstravimo projektą ne kartą buvo keliamas klausimas, kaip bus tvarkomos (ar iškeliamos) čia esančios sovietinių karių kapinės. Jos aikštės prieigose liks, o paminklo Tautos laisvei pastatyti nepavyksta?
"Mes jų neturėsime, su rekonstrukcija bus sutvarkyta laidojimo vieta. Jos nebus iškeltos, bet jokių obeliskų, jokių šlovinančių akcentų nebebus toje vietoje. Todėl ir norime, kad akcentas būtų šičia", – sakė A. Bartulis.
Premijos yra skiriamos už pirmąsias tris vietas: 3 000, 2 000, 1 000 eurų. Deja, neturime to rezultato, dėl kurio galėtume atidaryti piniginę.