Pakruojo dvare – provokuojanti asilo skulptūra

E. LASIO nuotr.
Šią va­sa­rą Pak­ruo­jo dva­ro var­das nea­be­jo­ti­nai yra sie­ja­mas su gė­lė­mis ir re­kor­di­ne dva­ro par­ke sto­vin­čia asi­lo skulp­tū­ra – čia nuo bir­že­lio pa­bai­gos vyks­ta Vil­ja­mo Šeks­py­ro pje­sės įkvėp­tas va­sa­ros gė­lių fes­ti­va­lis „Va­sar­vi­džio nak­ties sap­nas“. Fes­ti­va­ly­je ga­li­ma iš­vys­ti ne tik gė­lių kom­po­zi­ci­jas ir ki­li­mus, ta­čiau ir di­džiu­les gė­lių ap­sup­tas skulp­tū­ras, o vie­na iš jų – pa­grin­di­nė fes­ti­va­lio skulp­tū­ra – net 9 met­rų aukš­čio pu­siau žmo­gus, pu­siau asi­las, ku­ris ste­bi­na ir pro­vo­kuo­ja ne vie­ną lan­ky­to­ją.

Šios di­džia­for­ma­tės gė­lių fes­ti­va­lio skulp­tū­ros au­to­rius – dau­giau kaip pu­sės tūks­tan­čio skulp­tū­rų iš bron­zos, me­džio, ak­mens ir ki­tų me­džia­gų kū­rė­jas, su­ren­gęs tris de­šim­tis as­me­ni­nių pa­ro­dų – Mar­ty­nas Gau­bas.

„Pa­žin­tis su Pak­ruo­jo dva­ru ir čia gims­tan­čiais neei­li­niais su­ma­ny­mais jau ne­be nau­ja, o šiam gė­lių iš­šū­kiui pa­si­ryž­ti ne­bu­vo leng­va, ta­čiau vis­gi įkal­bė­jo“, - sa­ko skulp­to­rius.

Asi­lo skulp­tū­ros dy­dis kū­rė­jo neiš­gąs­di­no, nes ne sy­kį jau yra kū­ręs di­džiu­les skulp­tū­ras iš smė­lio, snie­go ir le­do. Gė­lių žie­dais fes­ti­va­ly­je pri­si­den­gu­sioms skulp­tū­roms gim­ti pri­rei­kė dvie­jų mė­ne­sių ir jos dva­rą pa­sie­kė net ly­dint spe­cia­liam trans­por­tui.

Pak­ruo­jo dva­re vyks­tan­čiam gė­lių fes­ti­va­liui ir iš­ki­lu­sioms įspū­din­go dy­džio skulp­tū­roms ne­li­ko abe­jin­gas ir me­no­ty­ri­nin­kas Sau­lius Pi­lin­kus. Pa­sak jo, rei­kia tik džiaug­tis, kad čia pat, Lie­tu­vo­je, vyks­ta toks įspū­din­gas flo­ris­ti­kos fes­ti­va­lis su di­džia­for­ma­tė­mis lau­ko skulp­tū­ro­mis ir ne­rei­kia vyk­ti to­kių ren­gi­nių ieš­ko­ti į ki­tas Eu­ro­pos ša­lis, to­kias kaip Is­pa­ni­ja ar Ita­li­ja.

Jį ža­vi ir pa­rink­ta „Va­sar­vi­džio nak­ties sap­no“ te­ma. „Yra su­kur­ta įvai­rių Šeks­py­ro pje­sių in­terp­re­ta­ci­jų, bet ši – kaž­kas nau­jo ir dar ne­ma­ty­to“, - sa­ko me­no­ty­ri­nin­kas. Ži­no­ma, ne­su­si­pa­ži­nu­sį su Šeks­py­ro kū­ry­ba ga­li glu­min­ti tai, kad pa­grin­di­nė skulp­tū­ra yra su asi­lo gal­va ir žmo­gaus kū­nu, ku­ris dar ir vi­siš­kai nuo­gas. Ki­tam iš­ky­la klau­si­mas – o kaip pa­ro­dy­ti vai­kui ir paaiš­kin­ti? To­kiu at­ve­ju ga­liu pa­tar­ti tik dau­giau pa­si­do­mė­ti V. Šeks­py­ro kū­ry­ba, nes ma­no nuo­mo­ne, kar­tais ne­ži­no­ji­mas yra ge­riau ne­gu ma­žas ži­no­ji­mas, - tei­gia S. Pi­lin­kus.

Va­sa­ros gė­lių fes­ti­va­lis „Va­sar­vi­džio nak­ties sap­nas“ kvie­čia lan­ky­to­jus vi­są va­sa­rą iki pat pir­mų­jų šal­nų gro­žė­tis iš gy­vų gė­lių su­kur­tais ki­li­mais, kom­po­zi­ci­jo­mis ir skulp­tū­ro­mis. Čia dau­giau kaip 20 me­ni­nin­kų ir flo­ris­tų iš vi­sos Lie­tu­vos sa­vo kū­ri­niams pa­nau­do­jo net 150 rū­šių gė­lių, o bend­rai ga­li­ma iš­vys­ti apie 1 mi­li­jo­ną pra­žy­du­sių žie­dų.