
Naujausios
Ne bausti, įspėti?
– Jie buvo darbingi. Apskrityje neturėjome rezonansinių įvykių, išskiriant tik metų pradžioje įvykusį incidentą Joniškio mieste, kai Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos pareigūnams teko panaudoti ginklą sulaikant įtariamąjį. Ir vasaros įvykis Šiauliuose, Joniškio tęsinys, kai, bandant pasprukti vienam iš įtariamųjų, buvo apgadintos policijos, gyventojų mašinos. Visi paminėti veiksmai buvo nukreipti prieš organizuotos grupuotės narius.
2018-ieji Šiaulių pareigūnams sėkmingi ir iš statistinės pusės: nusikalstamumą pavyko pažaboti, nusikaltimų išaiškinamumas šoktelėjo iki 68 procentų. Policijos komanda susikoncentravusi darbui, negaili savo darbo laiko ir laiko po darbo, kad tik Šiaulių žmonės jaustųsi saugiai. Ir sakau tai be didelių lozungų: viskas nukreipta į tai, kad nusikaltimai būtų ištirti ir kad asmenys būtų sulaikyti, nes kai kurie iš jų, patirtis rodo, nusikaltimus daro iki tol, kol būna laisvėje.
Daug laiko skiriama ir prevencijai. Gyventojai tikriausiai mato, kad viešose vietose policijos dabar yra kur kas daugiau. Ir turiu pasakyti, kad nuo šiol pareigūnai dar daugiau vaikščios pėsčiomis, tad nereikėtų nustebti, kad galbūt užkalbins, pasiteiraus, kaip sekasi. Tai normalu: policijos pareigūnai turi bendrauti, turi būti pasiekiami kiekvienam žmogui. Taip yra visoje Europoje.
– Tokių planų nėra. Policija ne pelno siekianti organizacija. Būtent dėl praeities policijos įvaizdžio privalome keisti darbo stilių. Žmonės ima tikėti, jog šiandieninis pareigūnas nėra baubas, kuris tik baudžia ir kabinėjasi. Jis neturi teisės galvoti, kaip sustabdžius žmogų jį nubausti, o privalo įvertinti – jei ir buvo pažeidimas, tai ar jis vertas nubausti surašant protokolą, ar tik įspėjant. Manau, ne visada būtina vadovautis teisės aktais, kartais užtenka vertinti iš žmogiškumo pozicijos.
Kita vertus, kai kalbama apie piktybinius grubius pažeidimus – tai diržų nesegėjimas, greičio viršijimas gyvenvietėse, išmaniųjų technologijų naudojimas, važinėjimas išgėrus ar su netvarkinga transporto priemone – tai jau yra saugumo reikalai ir tokiems pažeidimams tolerancijos nebus.
Žinoma, nubaustasis visada bus nepatenkintas ir sakys, jog "policija tik ir žiūri, kaip pasikabinėti". Negi skubės kaltę prisiimti sau? Tačiau galiu pažadėti, kad prie tų, kurie laikysis teisės normų, pareigūnai tikrai nesikabinės. Kitaip – esu atviras gyventojų skundams.
– Šiaulių apskrities policijoje šiuo metu dirba daugiau nei 800 policijos pareigūnų. Negaliu 100 procentų už kiekvieną garantuoti. Tačiau galiu užtikrinti, kad su tais, kurie netinkamai atliktų pareigą, kompromiso nebūtų.
Pernai buvo atvejų, kuomet pareigūnai nubausti ir netgi atleisti iš tarnybos už kyšininkavimą – žmonės pranešė. Vieno ikiteisminio tyrimo metu kyšininkavimo faktas pasitvirtino. Kiti tyrimai tokių faktų nenustatė, tačiau mes su tais pareigūnais vis tiek atsisveikinome. Netoleruosiu korupcijos.
Dar buvo keli gyventojų skundai dėl policininkų neveikimo. Omenyje turiu tai, kai turėjo reaguoti į galimai vykdomą pažeidimą, bet nesureagavo. Tai buvo pavojingas vairavimas kertant ištisinę liniją tiesiai – pareigūnas nesureagavo, o žmonės užfiksavo ir pranešė. Faktą patvirtino ir tarnybiniame automobilyje įrengtos techninės priemonės. Pareigūnui paskirta tarnybinė nuobauda.
– Aš visada už pozityvią kritiką – stebėkite vertinkite mūsų pareigūnus. Jei jie kažko nepadaro, o manote, kad turėjo padaryti – informuokite, galite ir anonimiškai. Jei žmogus nori tvarkos gatvėje, jei jis pats tos tvarkos laikosi, tai ir pareigūnai privalo.
Policininkai taip pat privalo laikytis Kelių eismo taisyklių. Žinoma, išskyrus tuos atvejus, kai būtina greitai reaguoti, ir įstatymas mums leidžia važiuoti su šviesos ir garso švyturėliais bei įvykdyti vieną kitą teisės pažeidimą, žinoma, įsitikinus, kad tie pažeidimai nepadarys daugiau žalos negu naudos. Štai Vokietijos policija, net ir labai skubėdama, degant raudonam šviesoforo signalui per sankryžą nebevažiuoja.
Dauguma šiauliečių girdėjo apie avariją Šiauliuose, kai Žemaitės ir P. Cvirkos gatvių sankryžoje, šiauliečio vairuojamas visureigis "Volvo XC90" rėžėsi į skubančių pareigūnų mikroautobusą. Patrulių rinktinės pareigūnai vyko pagal gyventojo pranešimą dėl galimai girto vairuotojo. Važiavo su švyturėliais, ties sankryža pristabdė, tikrai nepralėkė milžinišku greičiu. Tačiau vėlgi – važiuodami per raudoną jie turėjo įsitikinti, kad tikrai niekam netrukdo. Šį tyrimą atliko Kelių policijos pareigūnai. Jie nustatė, kad dėl avarijos yra kaltas tarnybinį mikroautobusą vairavęs patrulis. Jam surašytas protokolas, paskirta tarnybinė nuobauda.
Šiek tiek tolerancijos
– Galiu pacituoti, dėl ko žmonės dažniausiai kviečia policiją ir skundžiasi, jog neskubama atvykti: štai automobilis "po ženklu" stovi arba paliktas ant žalios vejos.
Sakykite, ar tai yra grubiausias pažeidimas, į kurį policija turi nedelsdama reaguoti? Tiek Šiauliai, tiek kiti Lietuvos miestai turi problemą su parkavimu. Ir ne policijos reikalas eiti bartis su gyventojais. Stovėjimo aikštelių kūrimas – savivaldos reikalas. Ar policija turėtų kyštis? Manau, kad ne. Tokį pažeidimą gali fiksuoti ir Savivaldybės viešosios tvarkos skyrius.
Su Šiaulių meru esame diskutavę, ar tikrai policija mieste turi kabinėtis prie kiekvieno vairuotojo, jeigu jo automobilis netrukdo eismui, neapsunkina praėjimo pėstiesiems, nestovi pėsčiųjų bulvare. Mes galime žmogų įspėti, bet ar kiekvienu atveju jį reikėtų bausti?
Kita vertus, jei gyventojai praneš, mes vis tiek reaguosime. Tik prašome šiek tiek tolerancijos.
– Tam žmogui buvo suteikta pagalba. Jos tikrai reikėjo. Beje, tą dieną sulaukėme ir kuršėniškio skambučio, kuris pamatė ant tilto stovintį ir nušokti ketinantį vyrą. Abiem atvejais reagavome operatyviai. Džiaugiamės, kad dėka neabejingų žmonių pavyko išgelbėti gyvybes.
Visais atvejais skambinkite 112, ir mes reaguosime. Vienišas kaimynas kelias dienas durų nevarsto? Ir jauni žmonės miršta... Jei nematot, jei kažką negero įtariate, gal tas 112 išgelbės žmogų, kuris galbūt negali išsikviesti pagalbos. Arba teks konstatuoti faktą.
Štai skambutis apie įtartiną automobilį, kuriame sėdėjo kompanija. Nuvažiavome, patikrinome – vyrai girtavo, tarp jų vienas policijos ieškomas. Paprastas atvejis – žmogus ėjo, pastebėjo.
Gal skambės naiviai, bet manau, geriau jau kviesti policiją negu nekviesti nieko, o paskui stebėtis, kokie mes nepilietiški.
Problema – nėra blaivyklos
– Vienu metu Šiaulių mieste dirba nuo 10 iki 20 policijos pareigūnų ekipažų. Dar dirba neuniformuoti. Tokiomis pajėgomis spėjame reaguoti į visus iškvietimus ir apvažiuoti vietas, kuriose renkasi jaunimas, mėgstantis pažeidinėti tvarką, turėti kvaišalų, spėjame aplankyti asmenis, kurie probuojami, šeimas, kuriose buvo užfiksuotas smurtas.
Be to, vykdome momentinius reidus. Miestiečiai pastebėję, kad dienos metu dabar tikrai mažiau patikrinimų ir stabdymų, kitas reikalas naktį, kai norisi pažiūrėti, kas "juda" ir kodėl "juda".
Nusikalstamumas, suprantama, didžiausias Šiauliuose, nes čia yra daugiausiai gyventojų. Tai nusikaltimai viešose vietose. Kitas miestui ir rajonams bendras skaudulys – smurtas artimoje aplinkoje, girti vairuotojai ir turtiniai nusikaltimai.
Neišskirčiau nė vieno apskrities rajono. Na, galbūt Radviliškį, kuris geografine padėtimi "dėkingas" nusikaltėliams: atvažiavai, padarei, išvažiavai.
Kalbamės su seniūnais – žmonės tikrai jaučiasi saugesni. Seniūnijose nebėra apylinkės inspektorių, bet žmonės turi savo teritoriją aptarnaujančius pareigūnus. Viskas susibalansavo – gyventojai pamatė, kad jie neliko be policijos.
– Problemų dėl kadrų nebeturime – pareigūnų pakanka. Vieni išeina į poilsį, kiti ateina baigę mokslus.
"Geriau jau kviesti policiją negu nekviesti nieko, o paskui stebėtis, kokie mes nepilietiški.
Darbu policijoje domisi vis daugiau jaunimo. Manyčiau, kad viena priežasčių – atlyginimas. Ką tik tarnybą pradėjęs žemiausios grandies patrulis "į rankas" gauna 700 eurų. Prieš porą metų jo atlyginimas buvo 375 eurai.
Ne paskutinėje vietoje ir policijos gerovė: naujos mašinos, patogios uniformos, moderni ginkluotė, mokymai, pastatų atnaujinimas, technologijos. Policija šiandien toli gražu ne tokia, kokia buvo sunkmečiais. Šiandien norime, kad pas mus žmonės ateitų išties protingi.
– Šiauliai neturi blaivyklos. Argi uždrausi žmogui išgerti ir eiti namo, ar būtina, jei jis truputį susvyravo, jį sulaikyti ir vežti į komisariatą vien dėl to, kad ėjo, nors nieko nepadarė? Praktikuojame geriau jį nuvežti namo.
Kitas reikalas, jei žmogui sunku eiti, jei jis nebesugeba pasakyti namų adreso, pavardės – privalome užtikrinti jo saugumą ir vežame į laikinojo sulaikymo patalpą.
Viliuosi, kad naujoji miesto taryba su meru priešakyje atkreips dėmesį į mūsų pastebėjimus ir padarys sprendimus. Nemanau, kad miestas turėtų sunkumų, jei skirtų lėšų blaivyklai su nedidele medicinine priežiūra ir apsauga įkurti.
– Deja, taip. Pernai ties Ginkūnais už greičio viršijimą. Užsižiopsojau – ten, kur greitis 50, važiavau 70. Stacionarus matuoklis "pašovė".
Beje, apie matuoklius. Derėtų žinoti, kad visi Savivaldybių matuokliai veikia. Pažeidimus fiksuoja ir vidutinio greičio matuokliai. Siūlau nerizikuoti – baudos milžiniškos.
