
Naujausios
Susituokė Kelmėje
Australijoje Dalia Adams gyvena jau šešiolika metų. Baigusi Biržų „Aušros“ gimnaziją ir verslo teisės studijas Vilniaus kolegijoje, jauna mergina nė neieškojo darbo Lietuvoje. Patraukė į Londoną. Ten dirbo viešbučiuose, restoranuose ir kavinėse.
2003 – iaisiais su draugų kompanija nusprendė iš Londono nuskristi į Australiją sezoniniams darbams fermerio ūkyje. Jaunai merginai tolima šalis padarė didžiulį įspūdį. Fermeriai ten valdo didžiulius plotus žemės. Nes žemė nėra derlinga. Kad pragyventų turi apsėti labai daug hektarų. Laukus apdirba galinga technika.
Nors žemės nederlingos, bet klimatas, pietryčių ir pietvakarių pakraščiuose žemdirbystei – labai palankus. Nėra labai karšta, nebūna sausrų, visuomet pakanka lietaus. Fermeriai ten gyvena pasiturimai.
Padirbėję draugai išskrido atgal, nes baigėsi vizų galiojimas. Daliai prasitęsti vizą padėjo būsimasis vyras Craigas, su kuriuo vėliau, sugrįžusi į Kelmę, susituokė bažnyčioje ir atšoko vestuves.
Kelmės bažnyčioje Adamsų šeima pakrikštijo ir savo pirmagimę dukrelę. Čia, pas senelius, prabėgdavo visos Dalios vaikystės vasaros. Ne Biržuose, o Kelmėje nusprendė apsigyventi ir sukurti verslą jos brolis. Kelmei moteris jaučia daug sentimentų.
Vaikai mokomi motinos kalbos
Adaptuotis Australijoje poniai Daliai nebuvo sunku. Pagyvenusi Londone, ji puikiai išmoko anglų kalbą, todėl lengvai bendravo su vietos gyventojais, nesunkiai surasdavo draugų.
Gal todėl, kad daugelis australų yra ateiviai iš Anglijos, Škotijos, Airijos ir kitų Europos šalių. Senųjų gyventojų protėviai buvo Australijos aborigenai. Dabar, šaltinių teigimu, jų belikę tik 2 procentai. Aborigenai dar išlaikę ir senąją savo kalbą.
Jaunai moteriai darė įspūdį egzotiška ir labai įdomi šalis. 80 procentų Australijoje gyvenančių gyvūnų ir augančių augalų – išskirtiniai, jų nerasi kituose žemynuose.
Adamsų šeima augina dukrą ir sūnų. Jie – Australijos piliečiai. Bet dukra gerai kalba lietuviškai. Tuo pasirūpino Dalios mama Genutė, kuri žiemomis skrenda į Australiją prižiūrėti anūkų.
Mat, tuo metu Australijoje – vasara. Įspūdingų paplūdimių juosiamame Esperance mieste daug turistų. Dukra ir žentas turi labai daug darbo. Todėl labai praverčia mamos pagalba. Ji išbūna po keturis mėnesius. Per patį turizmo piką prižiūri vaikus, padeda buityje. Ponia Genutė išmokė kalbėti lietuviškai ir savo devynerių metų anūkėlę.
Mažajam puspenktų metų anūkui su lietuvių kalba kiek sunkiau. Mat, su močiute susikalbėti padeda vyresnioji sesuo. Tad mažylis ir nededa per daug pastangų.
Pati Dalia – išliko Lietuvos pilietė. Tačiau jai tai netrukdo. Ištekėjusi už australo ji turi leidimą nuolat gyventi vyro šalyje. Juokauja, jog pilietybės neturėjimas suteikia net savotiškų privilegijų. Jai nereikia balsuoti rinkimuose ir referendumuose. Australams balsavimas yra privalomas. Jei neateina balsuoti, turi mokėti baudas.
Kartą per darbų daugybę neturėjęs kada nueiti balsuoti referendume jos vyras Craigas taip pat turėjo sumokėti baudą.
Darbuotojų badas ir Australijoje
Adamsų šeima ant vandenyno kranto įsikūrusiame Esperance miestelyje turi jūros gėrybių restoraną ir nedidelį, dešimties vietų motelį. Šis miestas patenka tarp aštuonių Australijoje turistų labiausiai lankomų vietų. Tad vasaromis darbo iki kaklo.
Pats didžiausias darbo krūvis tenka jiems patiems. Craigas – virtuvės šefas, Dalia rūpinasi restorano lankytojų aptarnavimu ir moteliu. "Daug reikia dirbti. Visą dieną ant kojų. Pas mus su darbo jėga – ne kas",– atvira ponia Dalia.
Verslininkų šeimai šiek tiek padeda ir samdyti darbuotojai. Tačiau rasti kvalifikuotos darbo jėgos nedideliame mieste – sunku. Jaunimas, baigęs mokyklą, patraukia į didesnius miestus.
Palyginti su gaunamomis pajamomis, darbuotojų išlaikymas atsieina brangiai. Už valandą darbo minimalus atlygis – 25 – 27 Australijos doleriai. Savaitgaliais – 30 dolerių. Šiuo metu Australijos doleris – lygus 60 euro centų.
Kvalifikuotiems ir gerai dirbantiems žmonėms reikia mokėti daugiau negu minimumą. Be to, kas trys mėnesiai dar 9,5 procento nuo mokamo atlygio darbdavys turi pervesti į pensijų fondus.
„Jeigu mūsų restoranas būtų Melburne, problemų nekiltų. Darbuotojų trūkumas – visų mažų miestelių problema. Vasarą galima pasitelkti šešiolikmečius mokinius. Bet jie negali dirbti visos darbo dienos. Be to, trūksta patirties. Jeigu atsirastų koks lietuvis – patyręs ir kūrybingas virtuvės šefas, mielai pasirūpintume viza ir priimtume į darbą“, – šypsosi ponia Dalia.
Lietuviška močiučių mišrainė
Moteris sako per viešnagę Lietuvoje jau spėjusi pasiilgti savo restorano ir gerų žuvies patiekalų. Australijoje dažnai pasiilgsta lietuviškų valgių. Šįkart iš Lietuvos parsiveš elektrinę bulvių trintuvę, kad galėtų išsivirti cepelinų.
„Negarantuoju, kad pavyks. Australijoje – labai vandeningos bulvės. Į cepelinų tešlą reikia dėti nemažai krakmolo, kad neištižtų, – turi abejonių ponia Dalia. – Vyras ketina kiek pakeisti cepelinų receptą. Vietoj mėsos ketina dėti jūros gėrybių įdarą. Gal tokiais cepelinais bus galima vaišinti ir restorano svečius.“
Ponia Dalia pasakoja, jog jų restorane labai išpopuliarėjo lietuviška, močiučių daryta ir jos pačios vaikystėje labai mėgta raudona mišrainė, kurioje virti burokėliai, pupelės ir rauginti arba marinuoti agurkai – viskas pagardinta majonezu. Iš pradžių klientai įtariai žiūrėjo į šias prie žuvies siūlomas salotas. Bet, kai paragavo, ši mišrainė tapo viena iš labiausiai mėgstamų.
Šaltibarščiai jų restorane neprigijo. Bet labai mėgstami ir populiarūs barščiai.
Lietuva gražėja
Po penkerių metų pertraukos į Lietuvą atostogų grįžusi Dalia Adams sako, jog kainos pas mus – labai didelės. Jos šeima pabuvojo Klaipėdoje, Palangoje, Nidoje, aplankė ir Biržus. Sakė savo vaikystės mieste dar nebuvo mačiusi apžvalgos rato.
Kadangi į Australiją skris su persėdimu Danijoje, šeima nusprendė dar keletą dienų praleisti Kopenhagoje. Nežinia kada kitą kartą vėl susiruoš į Lietuvą. Tad pakeliui nori kuo daugiau pamatyti.
Šeima dažniausia atostogauja žiemą. Tuomet restorane mažiau lankytojų. Be graužaties restoraną gali uždaryti šešioms savaitėms. Per atostogas dažniausia aplanko įdomesnes Australijos vietas. Šalis labai didelė. Nuvažiuoti tokius atstumus reikia labai daug laiko. Adamsai keliauja su nameliu ant ratų.
Nuskrenda ir į kitas šalis, pavyzdžiui Šri Lanką.
– Kaip po tokių egzotiškų kelionių Jums atrodo Lietuva?
– Lietuva keičiasi, gražėja. Žmonės jau atrodo linksmesni, ne tokie susikaustę. Ypač Vilniuje ir Klaipėdoje, kur daugiau jaunimo. Anksčiau grįžusi jausdavau didžiulį kontrastą. Australijoje žmonės atsipalaidavę, linksmi. Lietuvoje – susirūpinę, surūgę. Dabar to surūgimo – mažiau. Nors nesistebiu. Jūs gyvenate beveik tamsoje. Labai mažai saulės. Pas mus klimatas geresnis. Nors žiemą nėra šilta, ypač, kai pučia vėjas nuo šiaurės ašigalio, bet saulės mes matome daugiau.
– O gal lietuvius nervina ir aukštos kainos?
– Kai paskutinį kartą buvau grįžusi už prekes dar mokėjau litais. Buvo pigiau. Dabar viskas labai subrangę. Bet ir Australijoje nėra pigu. Duonos kepalas 5 doleriai. Už kilogramą kokybiškos žuvies, kurią savo restoranui perkame tiesiai iš laivų, pavyzdžiui, lašišos, mokame po 40 – 60 dolerių. Pas mus labai brangūs vaikiški drabužiai. Brangūs skrydžiai. Bet žmonės vis tiek linksmesni.
– O kur geresnės socialinės garantijos?
– Sunku palyginti. Lietuvoje sunku pensininkams. Australijoje pensininkai gyvena gerai. Daug keliauja. Tie, kurie turi verslą, į pensiją išeina dar gana jauni ir pajėgūs. Tiesiog parduoda verslą ir mėgaujasi gyvenimu. Samdomi darbuotojai išeina vėliau. Moterys 63 ar 65, vyrai – 67 metų.
Tačiau Lietuvoje labai geras sąlygas turi mamos, auginančios vaikus. Treji metai. Už dvejus moka neblogą pašalpą. Stebuklinga!
Kai aš prieš devynerius metus pagimdžiau dukrą, gavau 5000 dolerių vienkartinę išmoką. Kai po ketverių metų pagimdžiau sūnų, jau nieko nebegavau. Matyt, jau buvo pegerėjusi demografinė situacija. Mūsų šeimos augina po du – tris vaikus, kai kurios – po keturis.
– Ar niekuomet nejautėte diskriminacijos kaip kitatautė?
– Niekada. Gal kad sugebu pritapti? Apskritai, mūsų miestelyje nedaug emigrantų. Lietuvių visai nėra. Didžiuosiuose miestuose gyventojai labiau susimaišę. Daug emigrantų iš Azijos šalių, Indonezijos, Naujosios Zelandijos, nemažai italų, ispanų.
Gal vienas kitas senesnis australas ir nemėgsta emigrantų. Tačiau dauguma jų yra atviri, draugiški, nevengia šnekėti įvairiomis temomis.
– Ar kada nors ketinate visam laikui sugrįžti į Lietuvą?
– Niekada negali žinoti, kas nutiks rytoj. Tačiau kol kas planuose grįžimo į Lietuvą nėra. Australijoje turime verslą. Čia gimė ir į mokyklą eina mūsų vaikai.
Gyvename labai gražiame mieste, šalia vandenyno. Pavasarį čia labai gražu, nes sužydi augalai. Turime daug erdvės. Mūsų miestelyje nėra daugiabučių. Visi gyvena erdviuose namuose. Australams apskritai patinka didelės erdvės.
Lietuvoje aš turėčiau mokytis gyventi iš naujo. Niekuomet nesu Lietuvoje dirbusi. Galima sakyti, jog Lietuvoje aš ir negyvenau. Kol užaugau, gyvenau Tarybų Sąjungoje, o kai užaugau – visą laiką užsienyje.