Seneliai serga besimptomiu „kovidu“

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Liolių socialinės globos namų direktorius Erminijus Simonavičius džiaugiasi, jog dėl COVID – 19 pavyko išvengti gyventojų netekčių.
Šiuo metu Kelmės rajone situacija dėl COVID-19 gerėja. Tačiau nerimą kelia du naujai įsiplieskę židiniai Liolių socialinės globos namuose ir ligoninėje. Du ligoninės „kovido“ skyriaus pacientai mirė. Tačiau iš vienuolikos šiuo metu sergančių Liolių socialinės globos gyventojų, kuriems 70–80 metų, dauguma atvejų besimptomiai.

69 persirgo, likusieji paskiepyti

Kaip informavo Visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja Alma Mackevičienė, šiuo metu Liolių socialinės globos namuose serga 11 globotinių ir du darbuotojai. Tyrimas dėl COVID-19 atliekamas kas savaitę.

„Atlikome patikrinimą globos namuose. Neblogai tvarkosi. Sergantys gyventojai buvo iš dalies atskirti nuo nesergančių. Gyveno atskirose patalpose, bet naudojosi tuo pačiu koridoriumi. Po patikrinimo sveikieji ir sergantys visiškai atskirti. Nuo pandemijos pradžios tik vienas globos namų gyventojas mirė dėl COVID-19“, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino A. Mackevičienė.

Liolių socialinės globos namų direktorius Erminijus Simonavičius patikino, jog dauguma globotinių, kuriems nustatytas koronavirusas, serga besimptome forma. Tik vienam kitam pakyla temperatūra iki 37,2 laipsnių.

Direktorių ramina ir tai, kad globos namai praėjusią savaitę jau gavo vakcinos. Paskiepyti visi darbuotojai ir gyventojai, kurie dar nepersirgę COVID-19. Iš viso yra 184 globotiniai ir darbuotojai. 69 jau persirgę. Tačiau tuos, kurie susirgo pirmieji, nuspręsta paskiepyti, nes nuo ligos jau praėjo trys mėnesiai. Po 21 dienos bus gauta pakartotinė vakcina.

„Neblogai išsilaikėm, – sako E. Simonavičius. – Ir darbuotojai nesirgo masiškai. Tad nepritrūkome rankų.“

Medikai neskaičiuoja darbo valandų

Kelmės ligoninėje, prasidėjus antrajai pandemijos bangai, įkurtas COVID-19 sergančių vidutinio sunkumo ligonių skyrius. Kadangi jau anksčiau buvo uždarytas Vaikų ligų skyrius, jo patalpose įrengtos stacionarios palatos koronavirusu sergantiems rajono gyventojams.

Kaip informavo Kelmės ligoninės direktorė Edita Brazienė, oficialiai skyriuje yra 10 lovų COVID-19 sergantiems pacientams. Šiose lovose gulintiems yra galimybė tiekti deguonį. Tačiau ligonių dažniausia žymiai daugiau. Todėl faktiškai yra dar 10 papildomų lovų. Jose guli lengvesne forma sergantys pacientai, kuriems nereikalinga deguonies terapija. Vakar šiame skyriuje buvo gydoma 19 virusą pasigavusių žmonių.

Didžiausia problema, E. Brazienės teigimu, tai medikų trūkumas. Vieni suserga, kiti privalomoje izoliacijoje. „Nežmoniški darbo krūviai tiems, kurie dirba, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino E. Brazienė. – Pavyzdžiui, Vidaus ligų skyriaus vedėja Alina Tvarušytė-Cvirkienė į darbą kasdien važinėja iš Kauno. Dėl medikų trūkumo ketvirtą valandą ryto jau būna Kelmėje, darbo vietoje. Vyriausioji šio skyriaus slaugytoja Sonata Linkevičienė ir COVID-19 skyriaus vyriausioji slaugytoja Daiva Valentinienė taip pat neskaičiuoja darbo valandų. Dabar svarbiausia išlikti.“

Skiepai teikia vilties

Kai pirmą ir antrą kartą į Šiaulių ligoninę buvo atvežtos vakcinos, Kelmės ligoninė jų negavo. Pirmoji vakcinų siunta Kelmės ligoninę pasiekė tik sausio 6-ąją. Gautos 155 dozės.

Iš 250 darbuotojų paskiepyti 143, arba 70 procentų. 95 darbuotojai jau buvo persirgę COVID-19, tad vakcinos jiems nebereikėjo. Tie medikai, kurie dirba antraeilėse pareigose, paskiepyti tose gydymo įstaigose, kuriose dirba pirmaeilininkais.

Keliolika vakcinos dozių liko. Apie tai informuota Savivaldybė. Nutarta likusias vakcinas atiduoti pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms. Paskiepyta ir tyrimus atliekanti visuomenės sveikatos centro darbuotoja.

Šviesesnėje zonoje

„Rodikliai dėl COVID-19 Kelmės rajone gerėja, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino Visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja Alma Mackevičienė. – Susirgimų žemėlapyje atsiduriame vis šviesesnėje zonoje. Šiuo metu pagal susirgimų skaičių užimame 26 vietą Lietuvoje. Apskrityje susirgimų skaičiumi mus lenkia Akmenės ir Pakruojo rajonai. Per 14 pastarųjų dienų šimtui tūkstančių gyventojų tenka 689,4 susirgimo. Padėtis stabilizuojasi. Tačiau nerimą kelia nauji protrūkiai ligoninėje ir Liolių socialinės globos namuose. Ligoninei nurodėme uždaryti Vidaus ligų skyrių, nes susirgo 12 pacientų ir 2 darbuotojai.“

Praėjusį savaitgalį, sausio 15-17 dienomis Kelmės rajone užregistruota 30 naujų COVID-19 ligos atvejų. 14 atvejų susiję su ligos židiniu Kelmės ligoninėje (susirgo 12 pacientų, 2 darbuotojai).

Po vieną atvejį nustatyta Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojui, Respublikinės Šiaulių ligoninės, Kauno klinikų ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės pacientams.

Trys žmonės užsikrėtė šeimose. Devynių atvejų užsikrėtimo aplinkybės nežinomos. Mirė 1 asmuo.

Nuo pandemijos pradžio virusas jau nusinešė 40 rajono gyventojų gyvybių. Užregistruoti 1297 COVID-19 ligos atvejai.

Per praėjusią savaitę pasveiko 27 asmenys. Iš viso nuo pandemijos pradžios pasveiko 913 rajono gyventojų. Šiuo metu serga 324.